فایروال یا دیوار آتش چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در مقاله های قبلی درباره امنیت شبکه کامپیوتر صحبت کردیم. گفتیم که تنها با نصب آنتی ویروس امنیت سیستم شما حفظ نمی شود. آنتی ویروس یک گزینه لازم اما ناکافی ست. هم چنین به معرفی جاسوس افزارها (Spyware) پرداختیم. و روشهای شناسایی و حذف آنها را بررسی کردیم.

در سری مقالات امنیت سیستم به راهکارهای عملی برای حفظ امنیت سیستم تان می پردازیم. در این مقاله به معرفی فایروال یا دیوار آتش می پردازیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

فایروال یا دیوار آتش چیست؟

فایروال یا دیوار آتش

یکی از ابزارهای مهم برقراری امنیت فایروال یا دیوار آتش است. اما فایروال چیست؟

فایروال یا دیوار آتش نرم افزار و یا سخت افزاری است که دو وظیفه دارد. اول اینکه مانع ورود اطلاعات ناخواسته به کامپیوتر شود. این اطلاعات ناخواسته می تواند جلوگیری از نفوذ هکرها باشد.

دوم اینکه مانع خروج اطلاعات ناخواسته از کامپیوتر شود. نوعی از جاسوس افزارها هستند که اطلاعات شخصی شما را به سرقت می برند. فایروال وظیفه جلوگیری از خروج این اطلاعات را دارد.
فایروال مانند یک دیوار بین کامپیوتر و فضای خارج است. باید کنترل ورود و خروج اطلاعات از این دیوار صورت بگیرد.

با افزایش تعداد هکرها و علاقه آنها به اطلاعات شخصی باید به فکر امنیت سیستم بود. حتما تابحال شاهد هک اکانت ایمیل و اینستاگرام دوستانتان بوده اید.

با دانلود نرم افزارهای مختلف از سایت های نامعتبر امکان نصب جاسوس افزارها وجود دارد. این برنامه ها بطور پنهانی روی سیستم شما نصب می شود. سپس اقدام به خرابکاری و سرقت اطلاعات شما می کنند. این اطلاعات را به نقطه مشخصی می فرستند.

راه حل این مشکل نصب فایروال یا دیوار آتش است. اگر فایروال روی سیستم داشته باشید، جاسوس افزارها نمی توانند اطلاعات شما را ارسال کنند.

کاربرد دیگر firewall جلوگیری از ارسال اسپم است. جاسوس افزارها یا ویروس ها ابتدا وارد سیستم شما می شوند. سپس به اطلاعات کانکتها دسترسی پیدا می کنند.

به این ترتیب اقدام به ارسال ایمیل با اکانت شما می کنند. فایروال مشکل را شناسایی می کند و از ارسال اسپم جلوگیری می کند.

انواع فایروال یا دیوار آتش

فایروال چه کار می کند؟

فایروالها به دو دسته تقسیم می شوند:

فایروال نرم افزاری: برنامه هایی که بصورت نرم افزاری ورود و خروج اطلاعات را کنترل می کنند. این نوع مناسب کامپیوترهای شخصی و شبکه های کوچک است. مانند Zone Alarm.

فایروال سخت افزاری: سخت افزارهایی که برای حفظ امنیت مجموعه ای از کامپیوترها استفاده می شوند. فایروالهای سخت افزاری برای حفظ امنیت شبکه های کامپیوتری است. مانند فایروال های سخت افزاری سیسکو.

هر چه اطلاعات مهم تر باشند، فایروال اهمیت بیشتری پیدا می کند. به طبع هزینه بالاتری می طلبد.

مثلا برای برقراری امنیت شعب بانک بهترین و قوی ترین فایروال راه اندازی می شود. زیرا باید از نفوذ هکرها به طور جدی جلوگیری کرد.

البته باید برای حفظ امنیت بالا از ترکیب هر دو فایروال استفاده کرد.

به این تکته توجه کنید که فایروال به تنهایی کافی نیست. زیرا تنها وظیفه کنترل ورود و خروج داده ها را دارد. فایروال قادر به جلوگیری از حمله ویروسها نیست.

هم چنین فایروال نمی تواند ویروسها و ضدجاسوسها را از بین ببرد. بنابراین باید از یک آنتی ویروس، ضدجاسوس و فایروال همزمان استفاده کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.