تراشه NFC در گوشی های تلفن همراه و کاربرد آن

فناوری NFC یک فناوری ارتباطی بی سیم است که در گوشی های تلفن همراه قرار دارد. عملیات های مختلفی با این فناوری توسط گوشی های هوشمند صورت می گیرد.

این فناوری در گوشی های نوکیا، سامسونگ، ال جی و اپل وجود دارد.

در مقاله امروز به معرفی تراشه NFC و کاربردهای آن در گوشی های هوشمند می پردازیم. با ما همراه باشید.

تراشه NFC چیست؟

تراشه NFC در گوشی های سامسونگ

NFC یک فناوری ارتباطی بی سیم با فرکانس بالا و دامنه کوتاه است. برای استفاده از این فناوری تراشه NFC در گوشی های هوشمند تعبیه شده است. این تراشه داده ها را تا فاصله چندسانتی متری انتقال می دهد.

برای انتقال داده توسط تراشه NFC برخلاف بلوتوث نیازی به انجام عملیات نیست. بلکه کافی ست دو دستگاه حاوی سخت افزار NFC را کنار یکدیگر بگیرید. بدون نیازی به تنظیماتی انتقال داده صورت می گیرد.

این فناوری در سال ۲۰۰۲ با همکاری شرکت سونی و NXP Semiconuctors به بازار عرضه شد. با استفاده از این فناوری می توان به پرداخت الکترونیکی و انتقال اطلاعات پرداخت.

در ادامه با کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهید شد.

کاربرد تراشه NFC در گوشی های تلفن همراه

فناوری NFC بر اساس RFID می باشد. چنین کارتهایی بدون نیاز به تماس فیزیکی با دستگاه Reader داده ها را منتقل می کند.

در زیر به کاربردهای فناوری تراشه NFC اشاره می کنیم:

کارت ویزیت الکترونیکی

با بهره مندی از تراشه NFC می توانید کارت ویزیت الکترونیکی و رزومه خود را برای دیگران ارسال کنید. کافی ست گوشی خود را به دستگاه دیگری که مجهز به تراشه NFC است نزدیک کنید. براحتی اطلاعات شما در دستگاه مقابل قابل مشاهده می باشد.

تراشه NFC و کارت ویزیت الکترونیک

انتقال داده

همانند بلوتوث NFC نیز امکان انتقال داده ها را دارد. با این تفاوت که به تنظیمات کاربر نیازی نیست. گوشی خود را به دستگاه دیگری چسبانده و اطلاعات را ارسال نمایید.

هم چنین در حین استفاده از بلوتوث، لازم نیست گوشی مقابل را جستجو کنید. منتظر بمانید تا گوشی را پیدا کند و جهت اتصال با یکدیگر رمز وارد کنید. تنها با چسبانیدن گوشی ها به یکدیگر ارتباط برقرار می شود.

کارت شناسایی

بسیاری از شرکت می توانند با بهره مندی از این فناوری کارت پرسنل خود را صادر کنند. به این ترتیب پرسنل شرکت ها و موسسات از گوشی همراه خود بعنوان کارت شناسایی استفاده کنند و ساعت ورود و خروج خود را ثبت نمایند.

پرداخت الکترونیکی

از گوشی های مجهز به این تراشه بعنوان کارت اعتباری نیز استفاده می شود. می توانید برای خرید از فروشگاه بدون تماس و با نزدیک کردن گوشی خود به دستگاه NFC براحتی مبلغ را پرداخت کنید.

حتی برای انتقال وجه به حساب دیگری، کافی ست گوشی طرف مقابل نیز به این فناوری مجهز باشد. آنوقت گوشی تان را به گوشی وی چسبانده و مبلغ را وارد نمایید. به همین سادگی وجه از حساب شما انتقال داده می شود.

پرداخت الکترونیک تراشه NFC

ارتباط بی سیم WiFi

اگر گوشی شما مجهز به تراشه NFC باشد، برای اتصال به WiFi آن را به مودم بچسبانید. با این کار تنظیمات WiFi بصورت خودکار روی گوشی انجام می شود. سپس به اینترنت بی سیم متصل می شوید.

تفاوت فناوری NFC با بلوتوث

هر دو در فاصله کمی بین دو دستگاه قابل اتصال هستند. از جمله راه های ارتباطی در گوشی های تلفن همراه به حساب می آیند. اما بلوتوث در انتقال داده سریعتر از NFC عمل می کند.

برای اتصال دستگاهها با بلوتوث باید تنطیماتی انجام گیرد. اما نیازی به تنظیم دستی برای جستجو و شناسایی دستگاه ها در ارتباط با NFC نیست.

سرعت اتصال دستگاه با NFC در یک دهم ثانیه است. مصرف باتری نیز در این فناوری بسیار کمتر از بلوتوث می باشد.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=7950
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.