دیسک نجات چیست و چگونه ویروسها را از بین می برد؟

حتما تاکنون با انواع ویروسها دست و پنجه نرم کرده اید. گاهی مشکلاتی که بعد از آلوده شدن سیستم به ویروس پیش می آید غیرقابل جبران است.

متاسفانه ویروسها باعث پاک شدن فایل ها و نصب مجدد ویندوز می شوند. برای مقابله با ویروسها در سری مقاله های امنیت سیستم بطور مفصل صحبت کرده ایم. تنها راه مقابله با ویروسها نصب ضدویروس است.

اما باز هم امکان آلوده شدن سیستم شما وجود دارد. در این مقاله به معرفی راهکارهای مقابله با ویروس می پردازیم. سپس دیسک نجات را معرفی می کنیم. با ما همراه باشید.

راه های مقابله با ویروس

برای جلوگیری از آلودگی سیستم به ویروس، راهکارهایی وجود دارد. اما این نکته را از یاد نبرید که همیشه ابتدا ویروسها بوجود می آیند سپس ضدویروس ساخته می شود. بعد از اینکه حسابی ویروسها خرابکاری کردند، شرکت های امنیتی اقدام به انتشار ضدویروس مناسب می کنند. پس همیشه ویروسها از ضدویروسها جلوترند.

بطور کلی برای مقابله با ویروسها بایستی کارهای زیر را انجام دهید:

اما دیسک نجات چیست؟

دیسک نجات چیست؟

دیسک نجات

گاهی بعد از اسکن سیستم، ویروسهایی که شناسایی شده اند پاک نمی شوند. زیرا ویروسها روی فایل های سیستمی نشسته اند. وقتی فایلهای سیستمی آلوده می شوند، ضدویروسها قادر به پاک کردن ویروس نیستند.

سیستم عامل ویندوز به ضدویروسها و نرم افزارها اجازه دسترسی به فایلهای سیستمی نمی دهند. به همین دلیل ویروسهایی که توسط ضدویروس پیدا می شوند پاک نمی شوند. وقتی ضدویروس قادر به از بین بردن ویروس نباشد، ویروس انتشار یافته و کل سیستم را آلوده می کند.

اما راه حل چیست؟

در چنین مواقعی ضدویروس فایل آلوده را قرنطینه می کند. یعنی به فایل آلوده اجازه فعالیت نمی دهد. که این خود باعث بروز مشکلاتی می شود.

اگر فایل قرنطینه شود نمی تواند فعالیت عادی خود را انجام دهد. بنابراین عملکرد ویندوز دچار مشکل می شود. در این حالت کاربر با پیغام های خطای متعددی روبرو می شود.

در چنین شرایطی است که از دیسک نجات (Rescue Disk) استفاده می کنند. دیسک نجات به سی دی، دی وی دی و یا فلشی گفته می شود که قابلیت بوت دارد. از طریق کامپیوتر بوت شده و ویروس یابی می کند.

در این حالت سیستم عامل ویندوز فعال نیست. بنابراین نمی تواند مانع دسترسی ضدویروس به فایلهای سیستمی شود. با خیال راحت فایل های سیستمی آلوده را شناسایی می کند.

توجه کنید که قبل از استفاده از دیسک نجات حتما از فایلهای خود پشتیبان تهیه کنید. زیرا احتمال دارد فایل های سیستمی را حذف کرده باشد. ممکن است ویندوز بالا نیاید.

همه ضدویروسهای معتبر دیسک نجات هم دارند. یکی از بهترین دیسکهای نجات کسپرسکی است که کاربران زیادی از آن استفاده می کنند.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=7972
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.