کد QR چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه در اطراف خود زیاد کد QR را می بینید. شاید از خودتان پرسیده اید که کاربرد این کدها چیست؟ به چه نحوی کار می کند؟ چه فایده ای دارد؟

کلیک روی لینک ها و ورود به سایت های دلخواه کار کاربران را راحت کرده است. دیگر نیازی به تایپ آدرس های طولانی برای رفتن به سایت نیست. اما اگر آدرس این سایت روی کارت ویزیت یا فروشگاهی باشد چطور؟

کاربران عادت کرده اند که روی لینک ها کلیک کنند و وارد سایت شوند. به خاطر سپردن آدرس همه سایتها و وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر مشکل است.

در این مقاله با کد QR و نحوه خواندن و رمزگشایی آن ها آشنا می شوید. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

کد QR چیست؟

کد QR مخفف Quick Response به معنی واکنش سریع است. این کد شبیه بارکد است با این تفاوت که دو بعدی است. حتما بارکدهای روی محصولات را مشاهده کرده اید. بارکدها از نوارهای سیاه و سفید عمودی تشکیل شده اند.

روش خواندن بارکد با استفاده از اسکنر انجام می شود. اسکنر کدها را با لیزر می خواند. سپس عمل رمزگشایی انجام می شود.

اما کد QR از مربع های سیاه و سفید تشکیل شده است. کافی ست از کدهای QR عکس بگیرید. سپس توسط نرم افزارهای مخصوص آن را اسکن کنید تا داده های آن را نمایش دهد.

در تصویر زیر یک نمونه از کد QR مشاهده می کنید. سه مربع در گوشه های کد قرار دارد. این سه مربع الگوهای تشخیص کد هستند. نرم افزار با استفاده از این مربع ها تشخیص می دهد که بخشی از از کد QR در تصویر وجود دارد. اگر پاسخ مثبت باشد، آن بخش در کجای تصویر است.

نمونه کد QR

کد QR انواع داده ها را در خود ذخیره می کند. در این مقاله به کاراکترهای عددی و حروف انگلیسی می پردازیم. زیرا از حروف و عدد برای رمزنگاری آدرس سایت ها استفاده می شود. برنامه های بسیاری برای ساخت کدهای QR وجود دارند.

نخست کد QR در ژاپن بسیار مورداستفاده قرار گرفت. به طوری که تمام گوشی های تلفن همراه مجهز به نرم افزار کدخوان QR هستند. شما می توانید این کدها را در تبلیغات، بسته بندی محصولات و پوسترها ببینید.

بعد از ژاپن در کشورهای هلند، آمریکا و انگلیس استفاده شد.

روش خواندن تصاویر QR با موبایل

کد QR روی کارت ویزیت

برای خواندن کد QR با موبایل، براحتی می توانید با گوشی از کد QR عکس بگیرید. نرم افزار کدخوان QR کدها را تشخیص داده و رمزگشایی می کند.

برنامه های کدخوان زیادی برای رمزگشایی وجود دارد که اغلب رایگان هستند.

بعد از اینکه برنامه کدها را رمزگشایی کرد، اطلاعات موجود را استخراج کرده و نمایش می دهد.

حتما تاکنون نمونه این کدها را روی کارت ویزیت اشخاص دیده اید. ابتدا برنامه کدخوان روی گوشی خود نصب کنبد. سپس از کد موردنظر عکس بگیرید.

منتظر بمانید تا برنامه کدها را رمزگشایی کند. بعد از رمزگشایی، رزومه شخص، شرکت یا موسسه را می توانید مشاهده نمایید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.