6 کاربرد فناوری نانو

در این مقاله گروه ایده آل تکنولوژی شما را با ۶ کاربرد فناوری نانو آشنا می سازد که هر کدام از این موارد در زندگی مورد استفاده قرار می گیرند. نانو رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که موارد گسترده‌ای را پوشش می‌دهد.

۶ کاربرد فناوری نانو

نانو در عرصه فناوری و تکنولوژی محصولاتی را ارائه می دهد که تمام افراد با استفاده از آن زندگی راحت تر و بهتری را خواهند داشت.

مواد و پوشش ها

یکی از مواردی که از ۶ کاربرد فناوری نانو به ذهن افراد می رسد این است که نانو در انواع مختلفی از مواد و پوشش پیشرفت داشته است. این موارد شامل پارچه ها و لوازم ورزشی، عینک و نمایشگرهای رایانه ای و دوربین می باشد.

6 کاربرد فناوری نانو

همانطور که ابتکار ملی نانوتکنولوژی توضیح می دهد، “با استفاده از نانو می توان موادی را در عرصه تکنولوژی ساخت که  قوی تر، سبک تر، با دوام ترو همراه با واکنش پذیری باشد. فناوری نانو همچنین می تواند پوشش یا جذب لوازم آرایشی را بهبود بخشد و با استفاده از این تکنولوژی می توان پارچه هایی را اختراع کرد که نسبت به چروک و رشد باکتری ها مقاوم باشد.

به عنوان مثال، شرکت Nano One Materials در حال توسعه ی نوعی فناوری است تا حجم بالایی از مواد پیشرفته را با بهای کم تهیه کند و هدف اولیه ی آن موادی هستند که در باتری های لیتیوم یونی به کار می روند. تمرکز Nanophase Technologies و Lightwave Logic نیز روی موادی بر پایه ی فناوری نانو است.

پزشکی

6 کاربرد فناوری نانو

یکی دیگر از ۶ کاربرد فناوری نانو پیشرفت در بخش علم زندگی است که شامل تکنیک های درمان، تشخیص، سیستم های دارورسانی پیچیده می باشد. به عنوان مثال، کمپانی پلت فرم NanoCell™ Delivery از Medlab Clinical ” داروهای ثبت شده را به شکل نانوذرات تبدیل می‌کند” که تهیه آنها را با کسری از دوز امکان‌پذیر می‌سازد”. Metlab در آخر تاییدیه ای را دریافت کرده که با استفاده و کمک از سیستم خود، آزمایشاتی را روی انسان شروع کند.

غذا

6 کاربرد فناوری نانو

در حالیکه در ابتدا می توان از ارگانیزم های اصلاح شده ژنتیکی در مورد غذا و فن آوری استفاده کرد، فناوری نانو نیز نقش مهمی در آینده ی غذا ایفا می کند. فناوری نانو میتواند برای بهبود بافت و عطر و طعم  غذا و حفظ و نگهداری مواد غذایی ازرویش میکروب ها از طریق بسته بندی هایی که از فناوری نانو برای محافظت ساخته شده است استفاده کند. ساخت دی اکسید تیتانیوم از ذرات نانو به روشن شدن رنگ مواد غذایی کمک می کند مانند شکر به کار رفته بر روی دونات که با کمک این فناوری سفیدتر می شود.

با این حال، تحقیقات از دانشگاه Binghamton در نیویورک نشان داده است که نانوذرات اکسید ممکن است توانایی روده را برای جذب مواد مغذی کاهش دهد.

الکترونیک

6 کاربرد فناوری نانو

هر کس که فضای فناوری را مشاهده می کند با نرخ پیشرفت پیش بینی شده توسط قانون مور آشنایی دارد، قانونی که دو برابر شدن چگالی جریان ترانریستورها را در هر سال پیش بینی می کند. مدار الکتریکی در حال کوچک تر شدن است و این کمک فناوری نانو است که چنین پیشرفت هایی را امکان پذیر می کند. در سال گذشته IBM اعلام کرد که در حال  انجام کار، بر روی یک چیپ کامپیوتری است که از ترانزیستورهای ۷ نانومتری استفاده خواهد کرد که چیپ ۱۴ نانو متری اینتل را شکست خواهد داد.

انرژی

6 کاربرد فناوری نانو

کاربردهای فناوری نانو در بخش انرژی هم شامل ذخیره انرژی و هم بازیابی نفت و گاز می شود. به عنوان مثال، PyroGenesis Canada (TSXV: PYR) از ابزار و فرآیندهای مبتنی بر پلاسما استفاده می کند تا به شرکت های نفت و گاز کمک کند تا عملیات بازیافتی سبزتر و کارآمدتری را پیش ببرند. فرایندهای پلاسمائی توسط وزارت دفاع ایالات متحده و صنایع تولید کننده افزودنی برای چاپ سه بعدی نیز استفاده می شود.

به عنوان مثال از فناوری نانو در بخش انرژی برای ارتقا دادن سلول های خورشیدی.

درمان آب و هوا

در آخر فراتر از افزایش سلول های خورشیدی، فناوری نانو در گستره ای از برنامه های کاربردی محیط زیست و سلامت، از جمله درمان آب و هوا، به کار رفته است. به عنوان مثال، محققان آمریکایی کتاب “نوشیدنی” را ساخته اند که از صفحات پر شده از نانوذرات نقره برای فیلتر کردن آب آلوده استفاده می کنند. به گفته کتابعلمی آمریکایی، این کتاب می تواند تا ۱۰۰ لیتر آب آشامیدنی فیلتر کند.

علاوه بر این, فناوری نانو برای بهبود کیفیت هوا نیز به کار می رود. پژوهشگران ژاپنی در سال ۲۰۰۷ سیستم تصفیه ای را تولید کرده اند که در آن، منگنز اکسید با نفوذ پذیری بالا و نانو ذرات طلا به کار می رود، در حالی که شرکت ۳M از فناوری نانو به منظور ارتقای تصفیه کربن مونوکسید هوا استفاده می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments