نقشه مترو تهران

نقشه متروی تهران

نقشه مترو تهران
برای نمایش عکس در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

متروی تهران یکی از بزرگترین سامانه های قطار درون شهری است که طراحی اولیه آن در زمان محمدرضا شاه پهلوی انجام شد اما راه اندازی آن از سال ۱۳۷۷ آغاز شد. اولین شبه متروی امروزی که در تهران راه اندازی شد، طرح واگن اسبی بود که از حرم حضرت عبدالعظیم تا میدان حُر امروزی کشیده شده و تا سال ۱۳۱۰ نیز دایر بود. اگر به دنبال نقشه مترو تهران هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 اولین خطی مترو در تهران خط ۵ مترو بود که میان تهران و کرج تردد می کرد و در ۱۶ اسفند ۱۳۷۷ فعالیت خود را شروع کرد. این خط در ابتدا بین دو ایستگاه ایستگاه متروی صادقیه و ایستگاه متروی کرج به بهره‌ برداری رسیده بود اما بعدا با گسترش ایستگاه ها در ایستگاه متروی گلشهر واقع در گلشهر کرج به پایان می ‌رسد.

یکسال پس از احداث خط ۵، نیمه غربی خط دو (حد فاصل ایستگاه صادقیه در میدان صادقیه تا ایستگاه امام خمینی در میدان امام خمینی) بهره ‌برداری شد. بعد از این در سال ۱۳۸۰ بخشی از خط یک متروی تهران نیز که ایستگاه شهید حقانی را به ایستگاه علی ‌آباد متصل می ‌کرد، راه اندازی شد. در سال ۱۳۸۷ بخشی از خط ۴ مترو تهران، حد فاصل ایستگاه دروازه شمیران تا ایستگاه میدان فردوسی افتتاح شد.

در بهار سال ۱۳۸۹ ایستگاه مترو کلاهدوز واقع در انتهای شرقی خط ۴ مترو به بهره ‌برداری رسید. در بیست و هفتم آذرماه ۱۳۹۱ پنجمین خط متروی تهران که در واقع خط چهارم درون ‌شهری است، متولد شد. در این تاریخ بخش میانی خط سه به طول هفت کیلومتر به همراه ایستگاه‌های شهید بهشتی و ولیعصر مورد بهره ‌برداری قرار گرفتند. در طی این سال ها، هر کدام از خطوط گسترش داده شده و تعداد ایستگاه ها افزایش پیدا کرده است. در ادامه نقشه مترو تهران را  مورد بررسی قرار خواهیم داد و برنامه مترو تهران (برنامه حرکت قطارهای مترو تهران) را نیز در اختیار شما قرار خواهیم داد:

نقشه مترو تهران

خط ۵ متروی تهران

این خط اولین خط مترو تهران است که بین تهران و کرج راه اندازی شده است.

ایستگاه های خط ۵ متروی تهران-کرج

این خط داراي ۱۱ ايستگاه است : شرق به غرب: ایستگاه متروی صادقیه، ایستگاه متروی ارم‌سبز، ایستگاه متروی ورزشگاه آزادی، ایستگاه متروی چیتگر، ایستگاه متروی ایران خودرو، ایستگاه متروی وردآورد، ایستگاه متروی گرم‌دره، ایستگاه متروی اتمسفر، ایستگاه متروی کرج، ایستگاه متروی محمدشهر (ماهدشت)، ایستگاه متروی گلشهر :غرب به شرق

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های مترو تهران-کرج

ايستگاه اكباتان (ارم سبز) در اين خط با خط ۴ مترو تهران تقاطع دارد و مسافران در اين ايستگاه قادرند خط متروی خود را تغيير دهند.

هم اکنون نیز طرح افزایش ایستگاه ها به سمت غرب از ایستگاه متروی گلشهر به شهر جدید هشتگرد به طول ۲۵ کیلومتر در دست ساخت است.

نقشه مترو تهران
نقشه جغرافیایی قطار تهران-کرج

برای خط ۵ با توجه به بین شهری بودن آن، قطار تندرو در نظر گرفته شده است که تقریبا هر نیم ساعت یکبار یک قطار از هر دو سمت تندرو خواهد بود و تنها در ایستگاه های کرج و ارم سبز (بین راهی) توقف خواهد داشت. برنامه این قطار ها را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.

نقشه مترو تهران

  • شروع ساعت کاری: ۰۵:۰۰
  • اتمام ساعت کاری: ۲۱:۳۰

ساعات حرکت قطارهای خط پنج تهران

نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران

خط ۱ متروی تهران

خط ۱ مترو تهران، درون شهری است و طول آن ۳۹ کیلومتر است که ایستگاه مترو تجریش در آغاز خیابان شریعتی را به ایستگاه مترو کهریزک در گوشه جنوب غربی بهشت زهرا متصل می کند.

ایستگاه های خط ۱ متروی تهران

این خط دارای ۳۱ ایستگاه است : شمال به جنوب: تجریش، قیطریه، شهید صدر، قلهک، دکتر شریعتی، میرداماد، شهید حقانی، شهید همت، ایستگاه متروی مصلای امام خمینی، شهید بهشتی، شهید مفتح، شهدای هفت تیر، طالقانی، دروازه دولت، سعدی، ایستگاه متروی امام خمینی، پانزده خرداد، خیام، میدان محمدیه، شوش، پایانه جنوب، شهید بخارایی، علی‌آباد، جوانمرد قصاب، شهرری، پالایشگاه، شاهد-باقرشهر، ایستگاه متروی حرم مطهر امام خمینی، کهریزک ایستگاه پرند:جنوب به شمال

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های خط یک مترو تهران

این خط در ایستگاه متروی شهید بهشتی با خط ۳، در ایستگاه مترو شهدای هفت تیر با خط ۶ (در حال ساخت)، در ایستگاه مترو دروازه دولت با خط ۴، در ایستگاه متروی امام خمینی با خط ۲ و در ایستگاه مترو میدان محمدیه با خط ۷ تقاطع دارد.

  • شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
  • اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

ساعات حرکت قطارهای خط یک تهران

نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران

خط ۲ متروی تهران

خط ۲ یک خط متروی درون‌ شهری با ۲۶ کیلومتر طول است. این خط از ایستگاه فرهنگسرا واقع در تقاطع خیابان درختی و خیابان جشنواره و روبروی فرهنگسرای اشراق آغاز شده و تا ایستگاه صادقیه واقع در ضلع جنوب غربی فلکه دوم صادقیه در خیابان سازمان آب امتداد دارد.

ایستگاه های خط ۲ متروی تهران

این خط دارای ۲۲ ایستگاه است : غرب به شرق: صادقیه، طرشت، دانشگاه شریف، شادمان، شهید نواب صفوی، میدان حر، دانشگاه امام علی (ع)، حسن‌آباد، امام خمینی (ره)، ملت، بهارستان، دروازه شمیران، امام حسین، مدنی، سبلان، فدک، جانبازان، سرسبز، علم و صنعت، باقری، تهرانپارس، فرهنگسرا :شرق به غرب

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های خط دو مترو تهران

این خط در ایستگاه شهید باقری با توسعه شرقی خط چهار (در دست مطالعه)، در ایستگاه امام حسین (ع) با خط در شش (در حال ساخت)، در ایستگاه دروازه شمیران با خط چهار، در ایستگاه امام خمینی با خط یک، در ایستگاه دانشگاه امام علی با خط سه، در ایستگاه شهید نواب صفوی با خط هفت، در شادمان با خط چهار تقاطع داشته و در نهایت در انتهای خط و در صادقیه به صورت تبادلی به خط پنج متصل می‌شود.

  • شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
  • اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

ساعات حرکت قطارهای خط دو تهران

خط ۴ متروی تهران

خط ۴ مترو تهران ۲۲ کیلومتر طول دارد. این خط از ایستگاه ارم سبز واقع در انتهای خیابان شقایق جنوبی در غرب تهران شروع و در ایستگاه شهید کلاهدوز واقع در بزرگراه دوران در شرق تهران به پایان می‌ رسد.

ایستگاه های خط ۴ متروی تهران

غرب به شرق: ایستگاه متروی ارم سبز، ایستگاه متروی شهرک اکباتان، ایستگاه متروی بیمه، ایستگاه متروی میدان آزادی، ایستگاه متروی استاد معین، ایستگاه متروی دکتر حبیب‌الله، ایستگاه متروی شادمان، ایستگاه متروی توحید، ایستگاه متروی میدان انقلاب اسلامی، ایستگاه متروی تئاتر شهر، ایستگاه متروی فردوسی، ایستگاه متروی دروازه دولت، ایستگاه متروی دروازه شمیران، ایستگاه متروی میدان شهدا، ایستگاه متروی ابن‌سینا، ایستگاه متروی پیروزی، ایستگاه متروی نبرد، ایستگاه متروی نیروهوایی، ایستگاه متروی شهید کلاهدوز :شرقبه غرب

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های خط چهار مترو تهران

خط ۴ در میدان شهدا با خط در حال احداث شش، در ایستگاه دروازه شمیران با خط دو، در ایستگاه دروازه دولت با خط یک، در ایستگاه تئاتر شهر با خط سه، در ایستگاه توحید با خط در حال احداث هفت و مجددا در ایستگاه شادمان با خط دو تقاطع دارد. همچنین ایستگاه متروی بیمه، ایستگاه متروی فرودگاه مهرآباد پایانه ۱ و ۲، ایستگاه متروی فرودگاه مهرآباد پایانه ۴ و ۶ ایستگاه‌ های انشعابی این خط هستند.

  • شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
  • اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

ساعات حرکت قطارهای خط چهار تهران

خط ۳ متروی تهران

خط ۳ مترو تهران یک خط درون‌ شهری با ۳۷ کیلومتر طول است که ایستگاه مترو قائم در شمال شرقی تهران را به ایستگاه مترو آزادگان در جنوب غربی تهران متصل می کند.

ایستگاه های خط ۳ متروی تهران

این خط دارای ۲۴ ایستگاه (پس از تکمیل ۲۶) است: جنوب به شمال: ایستگاه متروی آزادگان، ایستگاه متروی نعمت‌آباد، ایستگاه متروی عبدل‌آباد، ایستگاه متروی شهرک شریعتی، ایستگاه متروی زمزم، ایستگاه متروی جوادیه، ایستگاه متروی راه‌آهن، ایستگاه متروی مهدیه، ایستگاه متروی منیریه، ایستگاه متروی تئاتر شهر، ایستگاه متروی میدان ولیعصر، ایستگاه متروی میدان جهاد، ایستگاه متروی میرزای شیرازی، ایستگاه متروی شهید بهشتی، ایستگاه متروی سهروردی، ایستگاه متروی شهید قدوسی، ایستگاه متروی شهید صیاد شیرازی، ایستگاه متروی خواجه عبدالله انصاری، ایستگاه متروی شهید زین‌الدین ،ایستگاه متروی هروی، ایستگاه متروی حسین‌آباد، ایستگاه متروی نوبنیاد، ایستگاه متروی اقدسیه (در حال ساخت)، ایستگاه متروی شهید محلاتی، ایستگاه متروی قائم، ایستگاه متروی نیاوران (در حال ساخت)، ایستگاه متروی شهید باهنر (در حال ساخت) :شمال به جنوب

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های خط سه مترو تهران

خط سه مترو در ایستگاه متروی شهید بهشتی با خط یک، در ایستگاه متروی میدان ولیعصر (در دست ساخت) با خط در حال احداث شش و در ایستگاه متروی تئاتر شهر با خط چهار تقاطع خواهد دارد

  • شروع ساعت کاری: ۰۵:۳۰
  • اتمام ساعت کاری: ۲۲:۳۰

ساعات حرکت قطارهای خط سه تهران

خط ۶ متروی تهران

خط شش مترو تهران یکی از خطوط درون‌شهری ۳۱ کیلومتر طول دارد. این خط هنوز راه اندازی نشده و در حال ساخت است. این خط از حرم شاه عبدالعظیم آغاز شده و به سمت غرب امتداد مسیر داده و به محدوده شمال غربی تهران خواهد رسید.

ایستگاه های خط ۶ متروی تهران

ایستگاه سولقان، ایستگاه متروی شهید آبشناسان، ایستگاه متروی شهران، ایستگاه متروی شهر زیبا، ایستگاه متروی آیت‌الله کاشانی، ایستگاه متروی شهید ستاری، ایستگاه متروی شهید اشرفی اصفهانی، ایستگاه متروی بزرگراه یادگار امام، ایستگاه متروی مرزداران، ایستگاه متروی شهرک آزمایش، ایستگاه متروی دانشگاه تربیت مدرس، ایستگاه متروی کارگر، ایستگاه متروی بوستان لاله، ایستگاه متروی میدان ولیعصر، ایستگاه متروی شهید نجات‌اللهی، ایستگاه متروی شهدای هفت تیر، ایستگاه متروی بهار شیراز، ایستگاه متروی سرباز، ایستگاه متروی امام حسین، ایستگاه متروی میدان شهدا، ایستگاه متروی امیر کبیر، ایستگاه متروی شهدای هفده شهریور، ایستگاه متروی میدان خراسان، ایستگاه متروی شهید رضایی، ایستگاه متروی بعثت، ایستگاه متروی کیان‌شهر، ایستگاه متروی دولت‌آباد، ایستگاه متروی چشمه علی، ایستگاه متروی ابن بابویه، ایستگاه متروی میدان حرم حضرت عبدالعظیم، ایستگاه متروی حرم حضرت عبدالعظیم

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های خط شش مترو تهران

این خط پس از طی یک مسیر جنوب به شمال در ایستگاه متروی میدان شهدا با خط چهار، در امام حسین با خط دو، در ایستگاه متروی شهدای هفت تیر با خط یک و در ایستگاه متروی میدان ولیعصر با خط سه، تقاطع خواهد داشت.

خط ۷ متروی تهران

این خط که عمیق‌ترین خط متروی تهران است از شهرک امیرالمؤمنین (قصر فیروزه) و در کنار ورزشگاه تختی تهران در جنوب شرقی تهران آغاز شده در انتها به میدان کتاب (نام‌های قدیمی: میدان فرحزادی، میدان بوستان) در سعادت آباد می‌رسد.

ایستگاه های خط ۷ متروی تهران

ورزشگاه تختی، بسیج، آهنگ، میدان شهید محلاتی، شهدای هفده شهریور، میدان قیام، مولوی، میدان محمدیه، مهدیه، هلال احمر، بریانک، کمیل، رودکی، شهید نواب صفوی، توحید، باقرخان، دانشگاه تربیت مدرس، بوستان گفتگو، برج میلاد، میدان صنعت، شهید دادمان، میدان کتاب، یادگار امام

نقشه مترو تهران
نقشه ایستگاه های خط هفت مترو تهران

این خط پس از طی مسیر شرقی- غربی و تقاطع با خط یک در ایستگاه متروی میدان محمدیه، از ایستگاه بریانک به سمت شمال متمایل می‌ شود و در ایستگاه متروی شهید نواب صفوی با خط دو، در ایستگاه متروی توحید با خط چهار و در ایستگاه متروی دانشگاه تربیت مدرس با خط در دست ساخت ۶ تقاطع خواهد داشت.

ایستگاه های مترویی که سرویس بهداشتی دارند:

سرویس های بهداشتی در ایستگاه هایی که دارای فضای باز و محوطه بیرونی، غیر از فضای اصلی ایستگاه هستند مانند ایستگاه های صادقیه، اکباتان، چیتگر، ایران خودرو، وردآورد، اتمسفر، کرج، گلشهر، علی آباد، خزانه، شهرری، جوانمرد قصاب، دانشگاه علم و صنعت و شهید حقانی دارای سرویس بهداشتی هستند. ضمن اینکه در کنار ایستگاه های شهید بهشتی، هفت تیر، حرم مطهر، شهرداری های مناطق مربوطه سرویس های بهداشتی عمومی احداث شده است که در حال بهره برداری هستند.

ایستگاه های مترو دارای پارکینگ عمومی :

ایستگاه های شهید حقانی، گلشهر، کرج، ایران خودرو، چیتگر و جوانمرد قصاب دارای پارکینگ اختصاصی هستند.

خطوط فعال مترو تهران

در حال حاضر تمامی خطوط مترو معرفی شده در این مطلب فعال می باشند.

نقشه مترو تهران روی نقشه

در عکس زیر می توانید به صورت حدودی نقشه مترو تهران روی نقشه را مشاهده کنید:
نقشه مترو تهران روی نقشه
برای مشاهده نقشه مترو تهران در سایز اصلی روی آن کلیک کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت مترو تهران و حومه مراجعه کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.