تاریخچه کنسول های بازی آتاری (Atari)

آتاری ۲۶۰۰ در بین خاطرات نوستالژی بسیاری یادآور تجربیات شیرین است. آتاری ۲۶۰۰ کنسول بازی بود که گام بزرگی در دنیای فناوری و صنعت کامپیوتر محسوب می شود. کنسولی که صنعت بازی بر مبنای آن پایه گذاری شد. شرکت Atari در سال ۱۹۷۷ آتاری را وارد بازار کرد. در ابتدای راه مورد استقبال قرار نگرفت. اما در سال ۱۹۸۲ آتاری ۲۶۰۰ درآمدی بالغ بر ۲ میلیارد دلار برای شرکت داشت.

در ادامه به مختصری از تاریخچه و اوج و فراز آتاری (Atari) می پردازیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

تاریخچه کنسول های بازی آتاری

آتاری 2600

در سال ۱۹۷۳ شرکت Atari روی کنسول های بازی ویدئویی کار می کردند. برای نمونه دستگاه Stella را ساختند. در ابتدا سازندگان قصد داشتند بازی ها را در دستگاه بگذارند. اما برای کاهش قیمت دستگاه ترتیبی دادند تا از فیلم نیز پشتیبانی کند.

آتاری در سال ۱۹۷۷ وارد بازار شد. در بسته بندی آن دو دسته بازی به همراه بازی Combat بود. قیمت اولیه آن ۱۹۹ دلار بود و در سال نخست موفقیت چندانی را کسب نکرد. و نتوانست نظر مشتری را به خود جلب کند. به طوری که تنها ۲۵۰ هزار دستگاه فروخته شد.

سپس در سال ۱۹۷۸ در بازار هنگ کنگ عرضه شد. اما در این بازار نیز فروش موفقی نداشت. این مسئله باعث شد تا نولان بوشنل، موسس شرکت آتاری، از شرکت جدا شود.

دستگاه قبلی تنها یک بازی داشت. اما برنامه نویسان به سرعت شروع به نوشتن بازی های جدید و استفاده از قابلیت های دستگاه کردند. وجود بازی های بیشتر و متنوع باعث استقبال مردم از Atari شد. در سال ۱۹۷۹ یک میلیون دستگاه فروخته شد و به پرفروش ترین دستگاه هدیه کریسمس تبدیل شد.

Atari در سال ۱۹۸۰ فروشی بالغ بر ۲ میلیارد دلار برای شرکت خود داشت.

مشکلات آتاری

در سال ۱۹۸۰ در نظرسنجی که صورت گرفت مشخص شد که آتاری ۲۶۰۰ آمار بالایی در تعمیرات داشته است. برای مثال روی یک دستگاه پنج بار تعمیرات انجام شد و در نهایت مشخص شد که الکتریسیته ساکن فرش مشکل اصلی آن بوده است!

مشکل دیگر طراحی ظاهری دسته های بازی بود. کاربران دسته ها را در حین بازی چنان در مشت خود می گرفتند که بخاطر هیجان بالای بازی می شکست.

زوال آتاری

شرکت آتاری به رشد خود ادامه داد. تا آن جایی که در یکی از واحد های بزرگ تحقیقاتی در دره سیلیکون قرار داشت. متاسفانه تحقیقات آن ها به سمت اهداف بلندپروازانه ای رفت و به فکر بازی های ویدئویی و کامپیوترهای خانگی پیشرفته افتادند. برنامه نویسان بازی های محبوب Atari با بی مهری شرکت مواجه شدند. به همین علت شرکت را ترک کردند و شرکت نرم افزاری خود را تاسیس نمودند.

سرانجام در سال ۱۹۸۳ بازار پر از بازی های بی کیفیت شد. همین امر ضربه سنگینی به Atari وارد کرد و باعث شکست و فروپاشی این شرکت شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.