فرمت RAW چیست؟ آشنایی با فرمت فایل RAW

فرمت RAW یا حالت طبیعی در دوربین های SLR و موبایل وجود دارد. افراد حرفه ای در عکاسی فرمت RAW را به JPEG ترجیح می دهند. این فرمت حجم بیشتری نسبت به JPEG می گیرد. حافظه را به سرعت پر می کند. برای مشاهده آن باید از نرم افزار های مخصوص استفاده کرد. اما چرا حرفه ای ها این فرمت را ترجیح می دهند؟

با وجود این که JPEG حجم کمتری می گیرد و می توانید از حافظه بیشتری استفاده کنید. هم چنین ویرایش و مشاهده و ارسال آن راحت تر است. اما اگر می خواهید عکس های بهتر و باکیفیت تری بگیرید از فرمت RAW استفاده کنید.

در این مقاله به بررسی فرمت RAW و ویژگی های آن می پردازیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

فرمت RAW یا JPEG؟

وقتی که عکسی می گیرید دوربین سطوح مختلف نور و رنگ را در صحنه ثبت می کند. در این حالت داده های خام یا همان RAW ذخیره می شود. اگر دوربین را در حالت RAW بگذارید، داده ها همان طور که هستند ذخیره می شوند. سپس باید خودتان آن را فشرده کنید.

اما اگر دوربین روی حالت JPEG باشد، داده ها تبدیل و فشرده می شوند. به همین دلیل است که حجم کمتری دارند. البته اگر حالت RAW+JPEG را انتخاب کرده باشید به هر دو حالت ذخیره می شوند.

وضوح بیشتر

یکی از دلایلی که عکاسان حرفه ای فرمت RAW را ترجیح می دهند برای این است که داده های خام وضوح بیشتری دارند. زیرا در فرایند فشرده سازی بعضی از داده های تصویر از دست می رود. اگر بخواهید عکس را در ابعاد بزرگ چاپ نمایید و یا روی بخشی از عکس زوم کنید فرمت RAW برای شما مناسب است.

JPEG برای عکاسی روزمره نیاز شما را برطرف می کند. خصوصا اگر عکس را در وب و شبکه های اجتماعی منتشر کنید. به دلیل حجم کم و کیفیت مناسب برای کار شما بهتر است. اما اگر روی بخشی از عکس زوم کنید خواهید دید که دارای نویز و خمیدگی است.

میزان نوردهی

دلیل دوم برای استفاده از فرمت RAW نوردهی و رنگ عکس هاست. این فرمت به شما اجازه تنظیم میزان نور و رنگ آمیزی تصویر نهایی را می دهد. در حالت JPEG دوربین به طور اتوماتیک نوردهی اعمال می کند تا نه روشن و نه تاریک باشد. این امر برای عکاسان حرفه ای ناخوشایند است. زیرا گاهی نتایج آن مطلوب نیست.

پس اگر می خواهید عکسی با زوایای زیبا داشته باشید، آن را در حالت RAW ذخیره کنید. البته فراموش نکنید که دیافراگم و سرعت را هم تنظیم کنید. اگر تنظیمات را درست انجام ندهید، جزئیات را نمی توانید ثبت کنید.

بعد از گرفتن عکس با نرم افزار های موجود میزان نوردهی را تنظیم کنید و عکسی با وضوح بالا و طیف رنگی عالی داشته باشید.

تصویر زیر با قالب JPEG که دوربین گرفته و پردازش کرده است.

قالب JPEG

تصویر زیر عکسی است که در قالب RAW است و ما آن را پردازش کردیم.

 قالب و فرمت RAW

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=8880
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.