مترو مشهد

همه چیز در مورد مترو مشهد

مترو مشهد دومین سیستم حمل و نقل سریع شهری در ایران است. این سیستم راه آهن شهری دارای ۴ خط است که در حال حاضر تنها ۲ خط از آن فعال است و بقیه در حال ساخت است. سرعت بالا، سهولت در رفت و آمدهای درون شهری، قیمت ارزان و کاهش آلودگی هوا از مزایای قطار شهری مشهد است.

خط ۱ مترو مشهد:

خط ۱ مترو مشهد ۲۴ کیلومتر طول دارد و فرودگاه شهید هاشمی ‌نژاد را به منطقه وکیل‌ آباد متصل می ‌کند.

در فاز اول ساخت این خط، ۱۹ کیلومتر از این مسیر (نخریسی به وکیل آباد) در آذر سال ۷۹ آغاز شد. ۱۰.۵ کیلومتر از این مسیر در تونل کم عمق و ۵.۵ کیلومتر در مسیر همسطح ساخته شده است (۱۱ ایستگاه زیرزمینی و ۱۱ ایستگاه هم سطح)

فاز دوم این لاین ۵ کیلومتر طول دارد و با داشتن دو ایستگاه جدید (بوستان ریحانه و فرودگاه شهید هاشمی نژاد) به فرودگاه شهید هاشمی ‌نژاد می رسد و در مسیر تونل زیرزمینی احداث شده است. این فاز در بهمن ۱۳۹۴ به بهره‌ برداری رسید.

 ایستگاه های این خط شامل ۲۴ ایستگاه است:

از غرب به شرق: ایستگاه وکیل آباد، ایستگاه کوهستان پارک، ایستگاه نمایشگاه، ایستگاه اقبال لاهوری، ایستگاه صیاد شیرازی، ایستگاه صدف، ایستگاه هفت تیر، ایستگاه دانش‌آموز، ایستگاه سید رضی، ایستگاه کوثر، ایستگاه پارک ملت، ایستگاه آزادی، ایستگاه خیام، ایستگاه فلسطین، ایستگاه طالقانی، ایستگاه قائم، ایستگاه شریعتی (تقاطع با خط ۲)، ایستگاه امام خمینی، ایستگاه بسیج، ایستگاه هفده شهریور، ایستگاه پروین اعتصامی، ایستگاه غدیر، ایستگاه بوستان ریحانه، ایستگاه فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد : از غرب به شرق

اجرای خط یک قطار شهری مشهد به سبکLRT  (سرعت متوسط  LRT KM/h35 است) انجام شده و دارای سه قطار است که هر یک دارای ۲۰ واگن (مجموع ۶۰ واگن) است.

فاصله ی زمانی رسیدن هر قطار به ایستگاه حدود ۴.۵-۶ دقیقه است اما این زمان ثابت نیست و با توجه به ساعات پیک و روز های تعطیل متغیر است. ساعت کاری این مترو از ساعت ۶ صبح الی ۲۲ و در روز های تعطیل ۷ صبح الی ۲۲  است و ظرفیت جابجایی روزانه ۱۷۰۰۰۰ مسافر در ۱۶ ساعت کاری را دارد.

 

خط ۲ مترو مشهد:

مسیر خط ۲ مترو مشهد ۱۴.۵ کیلومتر طول دارد. این خط از انتهای طبرسی شمالی پایین روستای کشف آغاز می ‌شود و  قرار است در ایستگاه سلامت به پایان برسد که در پیان شامل ۱۳ ایستگاه خواهد بود.

در بهمن ماه ۱۳۹۴ حفر تونل این خط به پایان رسید و مقرر گردید تا نیمه دوم سال ۹۵ به بهره‌ برداری برسد.

فاز اول خط ۲ (شامل ۶ ایستگاه طبرسی، ایستگاه ولایت، ایستگاه فجر، ایستگاه نبوت، ایستگاه راه‌آهن، ایستگاه شهدا) در ۲ اسفند سال ۹۵ مورد بهره‌برداری قرار گرفت و سرویس دهی این لاین از ۳ اسفندماه همان سال آغاز شد.

در ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ایستگاه شهید مفتح (بین ایستگاه راه آهن و نبوت) مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ با حضور رئیس‌جمهور از ایستگاه شریعتی اولین ایستگاه تقاطعی مشهد بهره برداری شد.

ایستگاه های این خط شامل ۱۳ ایستگاه است:

از جنوب به شمال: ایستگاه طبرسی، ایستگاه ولایت، ایستگاه فجر، ایستگاه نبوت، ایستگاه مفتح، ایستگاه راه‌آهن، ایستگاه شهدا، ایستگاه سعدی، ایستگاه شریعتی، ایستگاه الندشت، ایستگاه کوهسنگی، ایستگاه شهید کاوه، ایستگاه سلامت : از شمال به جنوب

ساعت کار خط دو از ساعت ۶ الی ۲۲ و فاصله بین رسیدن قطارها حدود ۱۰ دقیقه است. ایستگاه الندشت، ایستگاه کوهسنگی، ایستگاه شهید کاوه، ایستگاه سلامت از این خط در دست ساخت است. بخش عمده این مسیر بصورت زیرزمینی ساخته شده که بیشتر مسیر این خط با دو ماشین حفار مکانیزه (TBM) اجرا شده است.

خط ۳ مترو مشهد:

خط ۳ مترو مشهد ۲۸ کیلومتر طول دارد (از جنوب شرق به شمال غرب و برعکس). این خط از انتهای امیریه تا بلوار صبا شامل ۲۴ ایستگاه (۱۱ ایستگاه زیرزمینی و ۱۳ ایستگاه همسطح) خواهد بود که در فاز اول چهارده ایستگاه از میدان فردوسی تا تقاطع بلوار صبا ساخته و به بهره برداری خواهد رسید. هم اکنون حدود ۸ کيلومتر از اين خط حفاری شده و قرار است در سال ۱۳۹۸ افتتاح شود.

حداکثر سرعت قطارها ۸۰ کیلومتر در ساعت و متوسط سرعت آنها ۳۶ کیلومتر در ساعت خواهد بود. همچنین ظرفیت جابجایی مسافر تا ۲۰۰۰۰ نفر در ساعت در نظر گرفته شده و مساحت اراضی تحت پوشش این خط ۴۶ هکتار است. عملیات ساخت خط سه ۱۴ خرداد ۱۳۹۴ (مصادف با جشن نیمه شعبان) آغاز شد.

خط ۴ مترو مشهد:

خط چهار مشهد هم اکنون در مرحله مطالعات و ساخت است و قرار است از شهرک شهید رجایی آغاز و به خواجه ربیع برسد که حدود طول آن ۱۷.۵ کیلومتر و شامل ۱۵ ایستگاه است. . این خط پس از احداث و بهره‌برداری با عبور از نزدیکی حرم مطهر بهترین دسترسی به حرم مطهر را برای زائران و مجاوران فراهم خواهد آورد.

بلیط مترو مشهد

شما می توانید از دو روش هزینه مترو شهری مشهد را پرداخت کنید: من کارت و زائر کارت

همانطور که از نام این دو کارت مشخص است. نوع دوم برای زائرین و مسافرین مشهد مقدس طراحی شده و نوع اول برای ساکنین شهر مشهد. زائر کارت ارزانتر است ، کاغذی است و قابل شارژ نیست و از زمان اولین استفاده تا یک ماه اعتبار دارد.

زائر کارت برای پرداخت کرایه اتوبوس، خرید طرح ترافیک و پرداخت هزینه پارکینگ نیز قابل استفاده است. از طریق باجه‌ های شارژ ایستگاه و همچنین دستگاه‌های TVM می ‌توان کارت‌ های اعتباری را شارژ کرد. من کارت از طریق موبایل نیز قابل شارژ است که باید اپلیکیشن شارژ من کارت (مشهد کارت) را نصب کنید.

لینک کوتاه : https://idehaltech.com/?p=9098
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.