اپلیکیشن پرداخت عوارض جاده ای

پرداخت الکترونیکی عوارض اتوبان ها از ۲۸ اسفند ۹۷ راه اندازی شد و از آغاز نوروز ۹۸ این امکان در چهار آزادراه کشور افتتاح و بهره‌برداری شداز این پس تنها امکان پرداخت الکترونیکی عوارض ممکن است.

این سرویس پرداخت با نام “آنی‌رو” توسط شرکت سامانه پرداخت‌های نوین راه اندازی شده است و هزینه عوارض هر بخش از آزادراه را بر اساس آخرین ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی در سال ۱۳۹۷ دریافت می ‌کند. به زودی در سایر آزادراه‌های کشور نیز پرداخت عوارض تنها به صورت الکترونیکی ممکن خواهد بود. بر اساس پیشبینی‌ها قرار است تا تیرماه سال ۹۸ حدود ۱۳ آزادراه دیگر به پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها مجهز شوند.

دلیل راه اندازی این سیستم کم کردن حجم ترافیک و زمان انتظار رانندگان در صف های طولانی عوارضی است. قبل از مطرح شدن این طرح، از ابتدای سال ۹۱ وزارت راه و شهرسازی سرویسی را با استفاده از برچسب های الکترونیکی راه اندازی کرده بود که تقریبا خدماتی مشابه را ارائه می داد. در حال حاضر تنها ۴ آزاد راه تهران-قم، اتوبان تهران-قزوین، اتوبان تهران-ساوه و اتوبان قزوین-زنجان تحت پوشش این سرویس قرار گرفته که مبلغ عوارض آن را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

به علت اطلاع رسانی ضعیف در این زمینه بسیاری از رانندگان که سفر جاده ای دارند از نحوه پرداخت اطلاعی ندارند. اگر در ایام نوروز در ۴ مسیر اعلام شده تردد داشته اید تنها تا ۲۴ فروردین فرصت دارید عوارض آن را پرداخت کنید و اگر تا تاریخ فوق اقدام نکنید ۳۰ هزار تومان جریمه خواهید شد. در غیر از ایام نوروز، چنانچه راننده ‌ای تا ۷۲ ساعت بعد از عبور عوارض را پرداخت نکند، ۳۰ هزار تومان جریمه خواهد شد.

چگونه عوارض اتوبان و آزادراه‌ها را به صورت الکترونیکی پرداخت کنیم؟

شش روش مختلف برای پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه ‌ها راه ‌اندازی شده است.

روش های استعلام بدهی و پرداخت:

روش اول: اپلیکیشن های موبایل

اپلیکیشن تاپ (استعلام بدهی و پرداخت)

امکان پرداخت عوارض آزادراه ها در نسخه جدید اپلیکیشن تاپ وجود دارد که می توانید آن را برای دو سیستم عامل IOS و اندروید از نشانی اینترنتی www.top.ir دانلود کنید.

شما می توانید قبل از سفر خود عوارض آزاد راه های مسیر خود را انتخاب و پرداخت کنید. از صفحه خدمات خودرو گزینه خرید عوارض آزاد راهی را انتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات پلاک خودرو و مبداء و مقصد سفر خود لیست عوارضی های مسیر انتخابی خود را مشاهده نموده و نسبت به پرداخت عوارض خود اقدام نمایید.

اپلیکیشن اتول یار (پرداخت)

نرم افزار اتول یار سامانه پرداخت آنلاین عوارض آزادراهی است که پرداخت عوارض را بدون توقف و به صورت غیرنقدی از طریق اپلیکیشن موبایل ممکن می‌ سازد. از طریق این اپ به‌ سهولت می ‌توانید بعد از ثبت نام در هر زمانی که قصد سفر کردید، مسیر خود را انتخاب کرده و با پرداخت مبلغ معین از طریق کیف پول خود به راحتی سفر کنید.

این اپ را از نشانی اینترنتی www.stts.ir برای سیستم عامل اندروید دانلود کنید. پس از نصب اپلیکیشن اتول یار هزار تومان اعتبار هدیه نیز به کاربر ها ارائه می شود. بعد از دانلود و نصب این نرم افزار، شماره موبایل خود را رو وارد نموده و ثبت نام کنید. شماره پلاک خودرو خود را وارد کنید. کیف پول موبایلی خود را شارژ کرده و عوارض آزاد راه های مورد نظر خود را انتخاب و پرداخت کنید.

اپلیکیشن کی‌پاد (استعلام بدهی و پرداخت)

با نصب این اپلیکیشن برای اندروید و IOS از هر عوارضی که دارای امکان پرداخت الکترونیکی را دارد، بدون واسطه عبور کنید. شما برای استفاده از این سرویس، باید قبل از هرسفر با اجرای اپلیکیشن کیپاد، به قسمت عوارض آزادراهی (آنی رو)، مراجعه و پلاک خودروی خود در اپلیکیشن ثبت کنید سپس به صفحه انتخاب آزادراه هدایت می شوید که می توانید آزادراه و عوارضی مورد نظر را انتخاب کرده و مبلغ را پرداخت کنید. اپلیکیشن کی‌پاد از نشانی اینترنتی www.kipaad.ir  قابل دانلود است.

اپلیکیشن دیجی پی (پرداخت)

آخرین اپلیکیشن‌ کیف پول که امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ها را فراهم کرده، دیجی‌پی است. این نرم افزار امکان پرداخت عوارض الکترونیکی اتوبان و آزادراه‌ هایی که قبلا از آن عبور کرده‌اید را ندارد و باید عوارض را قبل از عبور از آزادراه‌ها بپردازید. همچنین باید به صورت دستی عوارضی  مسیر هایی که می خواهید از آن عبور کنید را انتخاب کنید. در حالی که در اپلیکیشن‌های مشابه، تنها ورود مبدا و مقصد سفر کفایت می‌کند. اپلیکیشن دیجی‌پی از آدرس www.mydigipay.com برای دو سیستم عامل اندروید و یا IOS قابل دانلود است.

 

روش دوم: وب سایت اینترنتی

سایت NSPay

نشانی اینترنتی ‌www.nspay.ir برای پرداخت عوارض جاده ای ایجاد شده و روش‌ های زیر را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

  • استعلام بدهی و پرداخت آنلاین
  • برداشت مستقیم از حساب بانکی
استعلام بدهی و پرداخت آنلاین

با ثبت شماره تلفن همراه، کد ملی و پلاک خودرو، استعلام بدهی و یا انتخاب مسیر و پرداخت آنلاین وجود دارد و شما می توانید به راحتی از طریق همه کارتهای بانکی عضو شبکه شتاب آن را پرداخت کنید.

برداشت مستقیم از حساب بانکی

امکان برداشت مستقیم حساب بانکی (پیمان) روش مدرن در بانکداری کشور است که در آن کاربر اجازه برداشت از حساب خود را به وب سایت nspay می‌دهد. مدت زمان این اجازه یکسال است که در این مدت هر زمان که کاربر با پلاک ثبت شده در وب سایت از یکی از آزاد‌راه ‌های کشور عبور کنند مبلغ عوارض به طور خودکار از حساب بانکی وی برداشت شده و به وی اطلاع رسانی می ‌شود. استفاده از این روش برای حساب های بانکی بانک‌های ملت، اقتصاد نوین، انصار، شهر، ایران زمین، دی، و پست بانک ایران امکان ‌پذیر است. این سایت متعلق به شرکت توسن است که یکی از سهامداران آنی‌رو به حساب می‌آید.

روش سوم: پرداخت ایستگاهی

اگر برای پرداخت عوارض به اینترنت دسترسی ندارید یا دانش استفاده از آن را ندارید، مراجعه به یکی از مراکز رفاهی و یا مجتمع‌های خدماتی-رفاهی بین‌شهری راه مناسبی برای پرداخت آن است. در این مکان‌ها افرادی آماده خدمت‌دهی جهت پرداخت دستگاه‌های کارت خوان بانک پاسارگاد مستقر می باشند.

روش چهار: تگ

برای بهره گیری از این روش باید قبل از عبور از عوارضی های بین شهری، تگ بانک مسکن را تهیه و آن را روی خودرو نصب کنید. مبلغ عوارض پس از تردد خودرو از آزادراه به طور خودکار از مبلغ شارژ تگ کسر می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. علی کاشی می گوید

    کامل و جامع بود . ممنون از سایت خوبتان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.