تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی

حتما بارها برای شما پیش آمده باشد که هنگام ثبت نام در یک سایت خارجی و یا هنگام ثبت یک رویداد در آینده نیاز به تبدیل آنلاین تاریخ داشته باشید. ابزار های زیادی در این زمینه در وب وجود دارد اما ما سعی نمودیم یک ابزار کوچک و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

به کمک ابزار زیر میتوانید تاریخ میلادی را به شمسی و یا تاریخ شمسی را به میلادی تبدیل نمایید

در حال حاضر سه نوع تقویم در ایران مورد اهمیت است و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به اهمیت آن ها هیچکدام را نمی توان نادیده گرفت. در ادامه تاریخ شمسی، تاریخ قمری و تاریخ میلادی را بررسی و لزوم اهمیت استفاده از آن ها را بررسی خواهیم کرد.

تاریخ شمسی

سرآغاز سال خورشیدی اعتدال بهاری در نیمکرهٔ شمالی است و پایه آن بر اساس تقویم جلالی است. این روزشمار، هجرت حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه را مبنای شروع تاریخ قرار داده است. آغاز هجرت پیامبر اسلام از مکه روز دوشنبه (۱ ربیع‌الاول/ ۲۴ شهریور سال ۱ هجری) برابر با ۱۳ سپتامبر ۶۲۲ میلادی قدیم (ژولینی) و ۱۶ سپتامبر ۶۲۲ میلادی جدید (گرگوری) و ورود پیامبر به مدینه روز ۸ ربیع‌الاول همان سال است. این تقویم در کشور ایران و افغانستان تقویم رسمی است.

سال هجری شمسی شامل ۳۶۵ روز در قالب ۱۲ ماه ‌است. البته به طور دقیق تعداد روز ها در آن  برابر با ۳۶۵٫۲۴۲۱۹۸۷۸ روز است؛ که سال تقویمی آن ۳۶۵ و ۳۶۶روزه (هر چهار سال، یک سال کبیسه) است. هر سال دارای ۴ فصل (بهار، تابستان، پاییز و زمستان) است که هر فصل دارای ۳ ماه است و هر ماه حدود ۴ هفته به طول می انجامد. طول ماه‌ ها در نیمه اول سال ۳۱ روزه و در نیمه دوم سال ۳۰ روزه است با این تفاوت که ماه پایانی (اسفند) ۲۹ روزه است و تنها در سال ‌های کبیسه ۳۰ روز خواهد داشت. هر هفته ۷ روز با نام‌ های شنبه، یکشنبه، دوشنبه، سه‌ شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه (آدینه) دارد. طراح اصلی تقویم جلالی، حکیم خیام ریاضیدان و شاعر ایرانی بود و تقویم هجری خورشیدی توسط عبدالغفار نجم‌الدوله اصفهانی در سال ۱۲۶۴ از روی تقویم جلالی تدوین شد.

تاریخ میلادی

تقویم میلادی یک تقویم بین المللی  است که در بیشتر کشورهای جهان روزشمار رسمی است و ریشه مسیحی دارد. مبدا آن تولد حضرت عیسی (ع) است. تقویم میلادی هم مانند شمسی، دارای سال کبیسه است. اگر بخواهیم تاریخچه روزشمار میلادی را بررسی کنیم به تقویم یونانی بر خواهیم خورد. بر اساس تقویم یونانی روز شمار رومی نوشته شد که بعد از آن تقویم ژولینی تدوین شد و سپس تقویم گرگوری که همان میلادی امروزی است از روی آن نوشته شد.

اصلاحاتی که روی این تقویم به مرور زمان به وجود آمد به دلیل عدم دقت آن و چرخش روز های سال بین فصل های مختلف بود که در آخرین ویرایش که توسط پاپ گریگوری سیزدهم انجام شد آن را به گاه‌ شمار خورشیدی نزدیک ‌تر کرد و انطباق بیشتری با سال خورشیدی به‌ وجود آورد.

هر سال میلادی ۱۲ ماه به ترتیب : ژانویه، فوریه، مارس، آوریل، مه، ژوئن، ژوئیه، اوت، سپتامبر، اکتبر، نوامبر، دسامبر است. همه ی ماه های سال بجز  فوریه دارای ۳۰ یا ۳۱ روز هستند اما فوریه دارای ۲۸ روز در سال های معمولی و ۲۹ روز در سال های کبیسه است.

تاریخ قمری

تقویم هجری قمری،  براساس چرخش ماه است و مسلمانان در بسیاری از کشورهای از آن به عنوان تقویم رسمی استفاده می کنند. علاوه بر این در بسیاری از کشور هایی که حتی آن را به عنوان تاریخ رسمی نپذیرفته اند، از این سالنما در بسیاری از آیین‌ های اسلامی، مانند روزه، حج، تعیین ماه ‌های حرام، و عزاداری استفاده می کنند.

آغاز تقویم هجری قمری روز جمعه ۱ محرم سال ۱ هجری قمری است که در تقویم شمسی برابر با ۲۷ تیر سال ۱ و در تقویم میلادی برابر با ۱۹ ژوئیه ۶۲۲ میلادی جدید (گریگوری) است.هجری قمری در ابتدا دارای یک ماه اضافه تر از تقویم های دیگر بود که تقریباً هر سه سال در گاه‌ شمار قمری قرار می‌ گرفت. اما در سال ۱۰ هجری بعد از نزول آیه ۳۶ و ۳۷ سوره توبه مبنی بر اینکه تعداد ماه‌ های سال نزد خداوند دوازده ماه می ‌باشد، استفاده از این ماه منسوخ شد

در این تقویم هر سال ۱۲ ماه دارد (محرم، صفر، ربیع‌الاول، ربیع‌الثانی، جمادی‌الاول، جمادی‌الثانی، رجب، شعبان، رمضان، شوال، ذیقعده، و ذیحجه.) که هر کدام با توجه به ماه هلالی ۲۹روزه یا ۳۰روزه هستند. ماه هلالی یک دور چرخش کره ماه بر مدار خود است که طول متوسط آن ۲۹٬۵۳۰۵۹ روز (۲۹روز و ۱۲ساعت و ۴۴دقیقه و ۲٬۷۸ثانیه) است. با توجه به طول سال قمری حقیقی (مجموع ۱۲ماه هلالی) برابر ۳۵۴٬۳۶۷۰۸ روز (۳۵۴روز و ۸ساعت و ۳۵٬۷۱۲ثانیه)، سال تقویمی آن ۳۵۴روزه (در سال‌های عادی) یا ۳۵۵روزه (در سال‌های کبیسه) است.

این سه تقویم در ایران حائز همیت است و هیچ کدام قابل نادیده گرفتن نیستند. هر سه دارای ویژگی‌ هایی هستند که تقویم کنونی ایران به آنان وابسته است.