تفاوت هارد SSD با HDD

فرق هارد SSD با HDD

ابزارهای مختلفی برای ذخیره سازی اطلاعات در دنیای تکنولوژی  امروزی وجود دارد. حافظه‌ ذخیره سازی جانبی یا هارد که اغلب حافظه دائمی کامپیوتر نیز نامیده می شود برای ذخیره انواع فایل ها به کار می رود. ابزار ذخیره سازی امروزه در حجم ها و اندازه های متفاوت در بازار موجود هستند که احتمالا شما هم با آن ها سر و کار داشته اید.

فلاپی دیسک یکی از ابتدایی ترین دیسک های حافظه بود که از جنس پلاستیک منعطف با پوششی از مواد فرو مانیتیک ساخته شده است. حافظه ی آن ها در حدود ۲مگابایت بود. CD و DVD از دیگر دیسک های حافظه هستند که می توان اطلاعات را در آن ذخیره کرد اما نمی توان آن را پاک کرد و دوباره اطلاعات را روی آن ریخت.

فلش و رم از انواع دیگر حافظه های جانبی هستند که امکان پاک کردن اطلاعات قدیمی و ریختن اطلاعات جدید روی آن وجود دارد.

در این مطلب قصد داریم تفاوت هارد SSD با HDD را بررسی کنیم:

هارد HDD که به آن هارد دیسک چرخش سنتی نیز می گویند ذخیره ساز های اولیه و غیر فرار کامپیوتر ها هستند. H.D.D مخفف Hard Disk Drive و در لغت به معنی درایو سخت افزاری است. این ذخیره ساز به صورت دیجیتالی و رمزنگاری شده اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند.

در این تکنولوژی اطلاعات بر روی پلتر ذخیره می شود و برق نیز از طریق برد به هد و پلتر می رسد و با کمک بازوی متحرک یا هد اطلاعات خوانده می شود. هارد های HDD معمولا مصارف خانگی و حتی اداری دارند و بسیاری از لپ تاپ ها هنوز هم بر پایه این نوع هارد ها استقرار می یابند.

هارد SSD هم یک نوع ذخیره ساز است ولی در آن قطعه حرکتی وجود ندارد. این هارد مانند فلش مموری کار می کند و داده ها در تراشه های حافظه فلش قرار می گیرد. تراشه SSD نسبت به حافظه ها دیگر سرعت بیشتری دارد و گران تر نیز هستند. همچنین گرمای تولید شده در این نوع، کاهش یافته است که این مسئله باعث کاهش مصرف انرژی و همچنین سبکتر شدن این حافظه می شود. SSD مخفف عبارت Solid State Disk است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.