انواع بیماری روانی

نام انواع بیماری های روانی

اختلالات اضطراب: افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به اشیا یا شرایط خاص با ترس و هراس، و همچنین نشانه های فیزیکی اضطراب یا ترس، مانند تندی ضربان قلب و عرق کردن، پاسخ می دهند. هر فرد سالمی حتی در مواقع ترس ممکن است ضربا قلب تندی داشته باشد یا حتی عرق کند. اما نحوه تشخیص این بیماران با پاسخ نا مناسب آن ها به شرایط، عدم کنترل خود در شرایط و یا عدم عملکرد طبیعی است. اختلالات اضطرابی شامل اختلال اضطراب عمومی، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی و ترس های خاص است.

اختلالات خلقی: این اختلالات، تغییرات عاطفی و رفتاری را شامل می شوند، این اختلال می تواند شامل احساس مداوم غم و اندوه و یا دوره های احساس بیش از حد شاد، و یا نوساناتی از شادی شدید تا غم و اندوه شدید باشد. شایع ترین اختلالات خلقی عبارتند از: افسردگی، اختلال دوقطبی و اختلال سیکلوتیوم.

اختلالات روان پریشی: اختلالات روان پریشی شامل آگاهی و تفکر تحریف شده است. دو مورد از شايعترين نشانه های اختلالات روان پریشی، توهم – تجربه تصاوير يا صداهايی که واقعي نيستند – و باور های غلط- با وجود شواهد زیاد برای غلط بودن- را می توان نام برد. اسکیزوفرنی یک نمونه از اختلالات شایع روان پریشی است.

اختلال در غذا خوردن: اختلالات خوردن شامل احساسات شدید، نگرش ها و رفتار های مربوط به وزن و مواد غذایی است. بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و اختلال پرخوری شایع ترین اختلالات مربوط به غذا خوردن هستند.

انواع بیماری روانی

کنترل خواسته و اختلالات اعتیاد: افراد مبتلا به اختلالات کنترل خواسته، قادر به مقاومت در برابر خواسته یا تحریک پذیری برای انجام اقداماتی که می توانند برای خود یا دیگران مضر باشند، نیستند. جنون ایجاد حریق، جنون سرقت، و قمار اجباری نمونه هایی از اختلالات کنترل ناهنجاری است. الکل و مواد مخدر اجزای مشترک اعتیاد هستند. اغلب افرادی که با این اختلالات روبرو هستند، مسئولیت ها و روابط خود را نادیده می گیرند.

اختلالات شخصیت: افراد مبتلا به اختلالات شخصیت، ویژگی های شخصیتی شدید و غیر انسانی دارند که باعث ناراحتی فرد و یا مشکلات در کار، مدرسه یا روابط اجتماعی می شوند. علاوه بر این، الگوهای ذهنی و رفتاری فرد به طور چشمگیری با انتظارات جامعه متفاوت است و بسیار سخت است و عملکرد عادی و طبیعی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. از جمله این نوع بیماری می توان به اختلال شخصیت غیر اجتماعی، اختلال شخصیت وسواسی و اختلال شخصیت پارانوئید اشاره کرد.

اختلال وسواسی-اجباری (OCD): افرادی که مبتلا به OCD هستند، با افکار یا ترس های مداوم روبرو می شوند که باعث می شود آن ها روال های خاص یا رفتار ثابتی انجام دهند. افکار نگران کننده، وسواس نامیده می شود، و اعمال خاصی که انجام می دهند، وسواس عملی نامیده می شود. به عنوان مثال یک فرد با یک ترس غیر منطقی از میکروب رو برو است که به طور مداوم دست های خود را می شوید.

اختلال استرس پس از سانحه: PTSD وضعیتی است که می تواند به دنبال یک رویداد تروماتیک و یا وحشتناک مانند یک حمله جنسی یا جسمی، مرگ غیرمنتظره یکی از عزیزان و یا یک فاجعه طبیعی باشد. افراد مبتلا به PTSD اغلب افکار و خاطرات طولانی و ترسناکی از این رویداد دارند و تمایل به کرختی و بی حسی دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.