ترکیبات خون

اجزای خون چیست؟

اجزای خون انسان عبارتند از:

 • پلاسما مولکول های مایع خون هستند که در آن سلول های خونی زیر معلق هستند:
 • گلبول های قرمز (اریتروسیت ها). این بخش اکسیژن را از ریه ها به بقیه بدن منتقل می کند.
 • پلاکت ها (ترومبوسیت ها). این سلول خونی به لخته شدن خون کمک می کند.
 • گلبول های سفید (لکوسیت ها). این اجزا به مبارزه با عفونت ها و کمک به روند ایمنی بدن کمک می کند. انواع سلول های سفید خون شامل:
 1. لنفوسیت ها
 2. مونوسیت ها
 3. ائوزینوفیل ها
 4. بازوفیل ها
 5. نوتروفیل ها

سلول های خونی در کجا ساخته می شوند؟

سلول های خون در مغز استخوان ساخته می شوند. در مرکز مغز استخوان سلول های اسفنجی است که تمام انواع سلول های خونی را می سازد.

در بدن ما اندام ها و سیستم های دیگر وجود دارد که به تنظیم سلول های خونی کمک می کند. گره های لنفاوی، طحال و کبد می توانند تولید، تخریب و تمایز (توسعه یک عملکرد خاص) سلول ها را تنظیم کنند. تولید و توسعه سلول های جدید در مغز استخوان، فرآیندی است که به نام هموپوئزی نامیده می شود.

ترکیبات خون

سلول های خون تشکیل شده در مغز استخوان به عنوان یک سلول بنیادی عمل می کنند. یک سلول بنیادی (یا سلول بنیادی خونساز) مرحله اولیه تمام سلول های خونی است. همانطور که سلول های بنیادی بالغ می شوند، سلول های متمایز مانند گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها تکامل پیدا می کنند.

عملکرد اولیه گلبول های قرمز یا اریتروسیت ها این است که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن و دی اکسید کربن را به عنوان یک محصول پسماند، دور از بافت ها و بازگشت به ریه ها حمل کنند. هموگلوبین (Hgb) یک پروتئین مهم در گلبول های قرمز است که اکسیژن را از ریه ها به تمام قسمت های بدن ما حمل می کند.

عملکرد اولیه گلبول های سفید یا لکوسیت ها، مبارزه با عفونت است. چندین نوع از گلبول های سفید وجود دارد و هر کدام نقش خود را در مبارزه با عفونت های باکتریایی، ویروسی، قارچی و انگلی دارند. انواع سلول های سفید خون که برای کمک به محافظت از بدن از عفونت و سلول های خارجی مهم هستند، عبارتند از:

 • نوتروفیل ها
 • ائوزینوفیل ها
 • لنفوسیت ها
 • مونوسیت ها
 • بازوفیل ها

وظایف گلبول های سفید خون:

 • کمک به التیام زخم و مبارزه با عفونت با خوردن سلول های مرده، بقایای بافت و سلول های قرمز خون
 • در حفاظت در برابر سلول های جهش یافته مانند سرطان دخالت دارند.
 • حفاظت بدن از اجسام خارجی که وارد جریان خون می شوند، مانند آلرژن ها

مهمترین عملکرد پلاکت ها یا ترومبوسیت ها، لخته شدن خون است. پلاکت ها اندازه ای کوچکتر از سایر سلول های خونی دارند. آن ها برای توقف خونریزی تشکیل می شوند.

شمارش کامل سلول های خونی (CBC) چیست؟

شمارش CBC اندازه گیری اندازه، تعداد و بلوغ سلول های مختلف خون در یک حجم خاص از خون است. CBC می تواند برای تعیین بسیاری از اختلالات با تولید یا تخریب سلول های خونی استفاده شود. تغییرات از تعداد طبیعی، اندازه یا بلوغ سلول های خونی می تواند برای نشان دادن یک بیماری عفونی یا بیماری استفاده شود. اغلب با عفونت، تعداد گلبول های سفید خون افزایش می یابد. بسیاری از اشکال سرطان می توانند تولید مغز استخوان سلول های خونی را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال، افزایش گلبول های سفید در CBC می تواند با لوسمی مرتبط باشد. بیماری های خون مانند کم خونی و بیماری سلول داسی شکل باعث ایجاد هموگلوبین غیر طبیعی می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.