تفاوت IQ و EQ چیست؟

تفاوت IQ و EQ چیست؟

آی کیو (IQ) مخفف عبارت Intelligence Quantity به معنای بهره هوشی است. برای محاسبه بهره هوشی به طور استاندارد از فرمولی ساده استفاده می کنند که در آن سن ذهنی شخص بر سن زمانی او تقسیم و در عدد ۱۰۰ ضرب می شود. امتیاز IQ به گونه‌ای طراحی شده که عدد ۱۰۰ حالت نرمال آن باشد. معیار IQ به علت محدودیت‌های مختلف، منتقدان زیادی را در بین دانشمندان دارد و دیگر جایگاه قبلی خود در روانشناسی را ندارد.

مدت زمان زیادی دانشمندان می پنداشتند که IQ تنها عاملی است كه می ‌تواند موفقیت افراد را تعیین و تضمین كند، در حالی كه امروزه نظر آنها تغییر كرده و می‌ گویند EQ هم عاملی بسیار مهم برای موفق‌ بودن یا‌ نبودن افراد مختلف است.‌

تفاوت IQ و EQ چیست؟

در کتاب ۱۹۹۶ هوش هیجانی، نویسنده و روانشناس دانیل گولمن می گوید تاثیر EQ یا فاکتور هوش عاطفی در واقع می تواند از IQ بیشتر باشد. برخی از روانشناسان معتقدند که اندازه گیری های استاندارد هوش (یعنی نمرات IQ) بسیار محدود است و گستره وسیعی از هوش انسانی را شامل نمی شود. به عنوان مثال، روانشناس هوارد گاردنر معتقد است که هوش تنها یک توانایی عمومی نیست، در واقع چندین هوش وجود دارد و مردم ممکن است در برخی از این زمینه ها دارای نقاط قوت باشند. توانايي درک و بيان احساسات مي تواند نقشي برابر و يا حتي مهم تر در چگونگي زندگي افرادي داشته باشد.

هوش هیجانی، توانایی تشخیص و درک احساسات خود یا تشخیص احساسات دیگران و هم دردی با آنها است. سه نوع هوش هیجانی وجود دارد: درون فردی، بین فردی، و ترکیبی از این دو. افرادی که احساساتشان را تحت کنترل دارند دارای EQ بالا هستند. رضایت مندی از زندگی زناشویی، داشتن روابط اجتماعی خوب، ارتباط شغلی مناسب، انگیزش شغلی و ارتباط مناسب والدین با فرزندان همگی از جمله مواردی است كه در صورت استفاده مناسب از هوش ‌هیجانی می ‌تواند بهبود یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. رضایی می گوید

    بسار عالی
    ممنون از مطالب خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.