خواص آویشن

آویشن گیاهی کوهی است که در مناطق معتدل آب و هوایی می روید و متعلق به خانواده نعنا است که البته نوع پرورشی آن هم وجود دارد که از نظر شکل و طعم با هم متفاوتند. (آویشن کوهی و آویشن شیرازی) طبع این گیاه گرم و خشک است و به طریق مختلفی مانند ادویه، جوشانده، روغن، عرق گیاهی، پماد و شربت خوراکی مصرف می شود. علاوه بر تمام این مصارف، خوردن آن همراه غذا به صورت سبزی تازه هم بسیار پر خاصیت است.

آویشن دارای مقادیر بالای ماده ای به نام تیمول است که خواص ضد عفونی کننده دارد همچنین کارواکرول که خواص ضد باکتریایی دارد نیز در آویشن موجود است.

استفاده از گیاه در طول تاریخ سابقه ای طولانی دارد. مصریان قدیم از این گیاه برای مومیایی کردن اجساد استفاده می‌ کردند و یونانیان آن را در حمام ‌ها و معابد در جهت بخور دادن به کار می بردند. در ایران ۱۸ گونه از آن به ثبت رسیده است.

خواص دمنوش آویشن

استفاده از دمنوش آویشن پس از صرف غذا می تواند به هضم آن کمک کند.آویشن با اثر ضد سرفه و ضد خلط خود می تواند در درمان برونشیت، سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی کمک کند. سکسکه، دل پیچه و مشکلات گوارشی، شکستن سنگ کلیه و تسکین درد دوره قاعدگی می تواند توسط دم کرده آویشن بهبود یابد. جوشانده آویشن همراه با عسل می تواند در درمان تنگی نفس و بیماری های کلیه و مثانه، درد مفاصل و سیاتیک موثر باشد. جلوگیری از بیماری آلزایمر، گلودرد، درمان سوزش سر دل و معده درد نیز می تواند با چای آویشن درمان شود.

خواص آویشن

خواص ادویه آویشن

آویشن خشک و پودر شده به صورت ادویه مصرف می شود و به غذاها اضافه می شود. از خواص آن می توان به مبارزه با تومور ها و سرطان ها، جلوگیری از مسمومیت غذایی، کاهش فشار خون و کلسترول و تقویت اعصاب، اشاره کرد. این ادویه با اضافه شدن به غذاهای سرد می تواند طبع آن را معتدل کند تا دچار سردی مزاج نشوید.

خواص آویشن برای پوست

آویشن به دلیل وجود تیمول دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند برای درمان آکنه و جوش صورت مفید باشد. یک لیوان پر آب را در ظرفی ریخته، و آن را به جوش آورید، ۴ قاشق غذا خوری آویشن شیرازی را درون آن ریخته، حرارت را کم کنید، به طوری که بخار از ظرف متساعد شود. با این محلول بخور دهید تا جوش های سر سیاه از بین برود.

خواص آویشن برای مو

جوشانده غلیظ آویشن می‌توان جلوی ریزش موی سر ناشی از ضعف پیاز مو را گرفت. برای جلوگیری از ریزش مو ۲۰ گرم گیاه آویشن را در یک لیتر آب جوشانده آن را هر چند روز یک بار به سر بمالید. همچنین استفاده از مخلوط روغن آویشن و روغن زیتون بر روی پوست سر و موها باعث افزایش رشد مو می شود. روغن آویشن با خواص ضد باکتریایی خود برای درمان شوره سر مفید است.

خواص آویشن برای لاغری

خاصیت دیورتیک آویشن به دفع سموم بدن کمک می کند و برای لاغری و کاهش وزن مفید است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.