خواص زنجبیل

خواص زنجبیل برای سلامتی

زنجبیل یکی از سالم ترین و خوشمزه ترین ادویه جات دنیا است. این گیاه حاوی مواد مغذی و ترکیبات فعال زیستی است که دارای مزایایی قوی برای بدن و مغز شما است. به عنوان یکی از چاشنی های غذایی مورد استفاده در جهان امروز، تعجبی ندارد که منافع حاصل از زنجبیل خیلی قابل توجه هستند. مزه، عطر و طعم تند و لیست گسترده ی مزایای سلامتی، ریشه زنجبیل را بین مردم بسیار محبوب کرده است.

مزایای سلامت زنجبیل عمدتا به دلیل آنتی اکسیدان ها، خواص ضد التهابی و محتوای ترکیبات درمانی مانند گینگرول، شوگاول، پارادول و زینرن است. ساقه ی زیرزمینی یا ریزوم، از گیاه زنجبیل معمولا به عنوان ریشه زنجبیل شناخته شده است و به دلیل خواص دارویی آن مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می گیرد.

مزایای سلامت زنجبیل به خوبی شناخته شده است و زنجبیل در سراسر جهان به عنوان یک داروی طبیعی برای هزاران سال به دلیل خواص دارویی آن مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع، متون چینی، رومی، یونانی، عربی و سانسکریت، استفاده از ریشه زنجبیل را برای کمک به بهبود سلامت  ثبت کرده اند. مزایای این گیاه از مبارزه با عفونت ها تا کاهش کلسترول و افزایش وزن، واضح است که اضافه کردن ریشه زنجبیل به رژیم غذایی شما می تواند تاثیر مهمی در سلامت داشته باشد.

زنجبیل شامل مجموعه ای متنوع از ویتامین ها و مواد معدنی مهم است. همچنین حاوی gingerol، ترکیبی با خواص قوی آنتی اکسیدان و ضد التهابی است که با بسیاری از منافع بهداشتی منحصر به فرد مرتبط است.

خواص زنجبیل

۱۰۰ گرم (حدود ۳٫۵ اونس) زنجبیل خام شامل حدود:

 • ۸۰ کالری
 • ۸ گرم کربوهیدرات
 • ۸ گرم پروتئین
 • ۷ گرم چربی
 • ۲ گرم فیبر رژیمی
 • ۴۱۵ میلی گرم پتاسیم (۱۲ درصد DV)
 • ۲ میلی گرم مس (۱۱ درصد DV)
 • ۲ میلی گرم منگنز (۱۱ درصد DV)
 • ۴۳ میلی گرم منیزیم (۱۱ درصد DV)
 • ۵ میلی گرم ویتامین C (8 درصد DV)
 • ۲ میلی گرم ویتامین B6 (8 درصد DV)
 • ۷ میلیگرم نیاسین (۴ درصد DV)
 • ۳۴ میلی گرم فسفر (۳ درصد DV)
 • ۶ میلی گرم آهن (۳ درصد DV)

علاوه بر مواد مغذی ذکر شده در بالا، زنجبیل حاوی مقدار کمی از کلسیم، روی، پانتوتنیک اسید، ریبوفلاوین و تیامین است.

 1. تهوع را درمان می کند

به لحاظ تاریخی زنجبیل، به عنوان یک درمان کننده طبیعی برای بیماری تهوع دریازدگی و تهوع صبحگاهی استفاده می شود، زنجبیل شناخته شده ترین درمان برای تهوع و استفراغ است. یک بررسی انجام شده از ۱۲۷۸ زن باردار نشان می دهد که زنجبیل در کاهش علائم تهوع مؤثر بوده و خطر ابتلا به عوارض جانبی کمتری دارد. علاوه بر این، مطالعه دیگری از مرکز پزشکی دانشگاه روچستر نشان داد که زنجبیل باعث کاهش شدید تهوع در بیماران دریافت کننده شیمی درمانی شد.

 1. مبارزه با عفونت قارچی

زنجبیل به علت خواص ضد قارچی قدرتمندش باعث کشتن بیماری های قارچی می شود. در یک مطالعه آزمایشگاهی ۲۰۱۶ از ایران، عصاره زنجبیل در برابر دو نوع مخمر موثر است که معمولا عفونت های قارچی را در دهان ایجاد می کند. یکی دیگر از مطالعات آزمایشی در Mycoses اثرات ضد قارچی ۲۹ گونه گیاهی را اندازه گیری کرد و دریافت که زنجبیل در قتل عام قارچ مؤثر بوده است.

 1. محافظت در برابر زخم معده

زخم معده زخم های دردناکی است که در پوشش معده ایجاد می شود و باعث بروز علائم سوء هاضمه مانند، خستگی، سوزش سر دل و درد شکم می شود. مطالعات متعدد نشان داده است که زنجبیل می تواند در جلوگیری از تشکیل زخم معده کمک کند. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ بر روی حیوانات نشان داد که پودر زنجبیل در برابر زخم معده ناشی از آسپرین با کاهش سطح پروتئین های التهابی و مسدود کردن فعالیت آنزیم های مربوط به توسعه زخم موثر است.

 1. کاهش درد قاعدگی

عوارض جانبی مانند درد، گرفتگی و سردرد معمولا برای بسیاری از زنان با قاعدگی همراه است. در حالی که برخی از داروهای بدون نسخه برای تسکین علائم موثر هستند، اما درمان های طبیعی مانند زنجبیل می تواند به همان اندازه برای کاهش درد قاعدگی مفید باشد.

یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی نشان داد که زنجبیل به طور موثر مانند داروهای مسکن مثل  ایبوپروفن و اسید مونوآمیک درد قاعدگی را کاهش می دهد. مطالعه ی دیگری در سال ۲۰۰۹ یافته های مشابهی را گزارش داد که زنجبیل هم شدت و هم مدت درد را کاهش می دهد.

 1. می تواند رشد سرطان را مهار کند

یکی از مزایای قابل توجه زنجبیل، خواص ضد سرطان آن است، که به علت وجود یک ترکیب قدرتمند به نام ۶-gingerol. به وجود آمده است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که زنجبیل و اجزای آن ممکن است در جلوگیری از رشد و توسعه سلول های سرطانی برای سرطان تخمدان، پانکراس و پروستات موثر باشد.

 1. تنظیم قند خون

قند خون بالا می تواند علائم منفی بسیاری، از جمله ادرار مکرر، سردرد (میگرن) و تشنگی را به همراه داشته باشد. اگر این بیماری درمان نشود، حتی می تواند مشکلات جدی مانند آسیب عصبی و مشکلات بهبود زخم را ایجاد کند.

تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل باعث تقویت قند خون طبیعی می شود. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، زنجبیل در واقع قند خون ناشتا را ۱۲ درصد کاهش داد و کنترل قند خون درازمدت را ۱۰ درصد بهبود می دهد.

 1. درد مفصلی و عضلانی را کاهش می دهد

به دلیل توانایی آن در کاهش التهاب، افزودن زنجبیل به رژیم غذایی شما می تواند به کاهش درد عضلانی و درد مفصلی مرتبط با آرتروز کمک کند.

یک مطالعه نشان داد مصرف روزانه زنجبیل سبب کاهش میزان درد عضلات ناشی از آسیب عضلانی ناشی از ورزش شده است. یک مطالعه دیگر نشان می دهد که عصاره زنجبیل باعث کاهش درد زانو در افراد مبتلا به استئوآرتریت شد.

 1. کاهش سطح کلسترول

یکی از بزرگترین مزایای زنجبیل این است که به طور طبیعی سطح کلسترول و ترگلسیرید را کاهش می دهد تا خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهد. یک مطالعه انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی بابل نشان داد که زنجبیل قادر به کاهش کلسترول LDL بد است و کلسترول HDL مفید را افزایش می دهد.

یک مطالعه در حیوانات نشان داد که زنجبیل تقریبا در کاهش کلسترول مانند داروی اتورواستاتین (داروئی است که معمولا برای کلسترول خون بالا تجویز می شود) عمل می کند.

 1. عملکرد مغز را بهبود می بخشد

شرایط عصبی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون احتمال ارتباط استرس های اکسیداتیو و التهاب مزمن در مغز را افزایش می دهد.

مطالعات متعدد در حیوانات نشان داده است که عصاره زنجبیل می تواند در برابر پیری مغز و کاهش شناخت موثر عمل کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نیز دریافت که عصاره زنجبیل به بهبود عملکرد شناختی و توجه در زنان میانسال کمک کرد.

 1. کاهش التهاب

اگرچه التهاب می تواند پاسخ طبیعی و سالم ایمنی بدن به آسیب و عفونت باشد، اما التهاب مزمن، به عنوان یک عامل مهم برای بیماری هایی مانند بیماری های قلبی، چاقی، دیابت و سرطان است.

یک بررسی در مجله بین المللی داروهای پیشگیرانه اشاره کرد که عصاره زنجبیل ممکن است به مهار سنتز بعضی مارکر های التهابی کمک کند. همچنین مزایای زنجبیل شامل جلوگیری از لخته شدن خون (در نتیجه کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی) به علت اسیدهای طبیعی آن است.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *