خواص زیتون

فواید زیتون

زیتون با نام گیاه شناسی Olea europaea شناخته می شود درخت زیتون، یک درخت همیشه سبز یا درختچه ای است که بومی مدیترانه، آسیا و آفریقا است. این درخت کوتاه است و تقریبا به اندازه ۸-۱۵ متر (۲۶-۴۹ فوت) ارتفاع دارد. برگ های این درخت سبز نقره ای مستطیلی است که طول آن ۴ تا ۱۰ سانتیمتر است و طولی برابر با ۱-۳ سانتیمتر است و تنه ی آن به طور معمول پیچ خورده است.

صدها ارقام درخت زیتون شناخته شده اند. نوع درخت زیتون تأثیر قابل توجهی بر رنگ، اندازه، شکل و ویژگی های رشد آن و همچنین کیفیت روغن زیتون دارد. شاخه زیتون اغلب نمادی از فراوانی، شکوه و صلح بود. در طول سال ها، زیتون نیز برای نماد عقل، باروری، قدرت و خلوص استفاده شده است.

در زیتون مقدار زیادی ویتامین E و دیگر آنتی اکسیدان های قوی وجود دارد. مطالعات نشان می دهد که زیتون برای قلب مناسب است و در مقابل پوکی استخوان و سرطان بدن را مقاوم می کند.

خواص زیتون

چربی های سالم زیتون برای تولید روغن زیتون که یکی از فوق العاده ترین روغن های بی ضرر است استفاده می شود. روغن زیتون یکی از اجزای اصلی رژیم غذایی فوق العاده سالم در دنیا است.

زیتون ها اغلب در سالادها، ساندویچ ها یا پاستا ها مورد استفاده قرار می گیرند. زیتون شکلی بیضی مانن دارد و میانگین وزن آن حدود ۳-۵ گرم است. بعضی از زیتون های نابالغ سبز هستند و هنگامی که می رسند سیاه می شوند ولی برخی دیگر در زمان رسیدن نیز سبز می مانند. در کشورهای مدیترانه ۹۰٪ زیتون برای تولید روغن زیتون استفاده می شود.

زیتون حاوی ۱۱۵-۱۴۵ کالری در هر ۱۰۰ گرم یا حدود ۵۹ کالری برای ۱۰ زیتون است. این میوه، شامل ۷۵-۸۰٪ آب، ۱۱-۱۵٪ چربی، ۴-۶٪ کربوهیدرات و مقادیر جزئی پروتئین هستند.

چربی

زیتون حاوی ۱۱-۱۵٪ چربی است. ۷۴٪ از این مقدار چربی، اسید اولئیک است که یک اسید چرب غیرقابل اشباع است که جزء اصلی روغن زیتون است. این اسید چرب با چندین مزایای سلامتی مرتبط است، از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی. روغن زیتون حتی به مبارزه با سرطان کمک می کند.

کربوهیدرات و فیبر

زیتون دارای محتوای کربوهیدرات بسیار کمی است. تنها ۴ تا ۶ درصد از زیتون از کربوهیدرات ها تشکیل شده است و باقی آن فیبر است. در واقع فیبر ۸۶-۸۵ درصد از کل محتوای زیتون را تشکیل می دهد. با این حال، هنوز هم زیتون یک منبع نسبتا ضعیف از فیبر است زیرا هر ۱۰ زیتون فقط در حدود ۱٫۵ گرم فیبر را فراهم می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی

زیتون منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است:

  • ویتامین E: غذاهای غنی از چربی معمولا دارای بیشترین مقدار این آنتی اکسیدان قوی هستند.
  • آهن: زیتون سیاه منبع خوبی از آهن است که برای حمل اکسیژن در گلبول های قرمز اهمیت دارد.
  • مس: یک ماده معدنی ضروری است که در رژیم معمولی افراد وجود ندارد. کمبود مس ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.
  • کلسیم: فراوان ترین ماده معدنی موجود در بدن است. این ماده برای بهبود عملکرد استخوان، عضلات و عصب ضروری است.
  • سدیم: اکثر زیتون ها حاوی مقدار زیادی سدیم هستند، زیرا آن ها در آب نمک یا آب شور قرار می گیرند.

خواص زیتون

سایر ترکیبات گیاهی

زیتون غنی از بسیاری از ترکیبات گیاهی است. آن ها به طور خاص آنتی اکسیدان های بسیاری بالایی دارند.

  • Oleuropein: این آنتی اکسیدان فراوان در زیتون های تازه و نارس است. این با بسیاری از مزایای سلامت مرتبط است.
  • Hydroxytyrosol: در طول رسیدن زیتون، oleuropein به هیدروکسی تیرروسول تبدیل می شود. این یک آنتی اکسیدان قوی است.
  • Tyrosol: شایع ترین ترکیب گیاهی موجود در روغن زیتون، این آنتی اکسیدان ها به اندازه ی هیدروکسی تیروزول قوی نیستند با این حال، به جلوگیری از بیماری قلبی کمک می کنند.
  • Oleonalic Acid: این آنتی اکسیدان ممکن است به جلوگیری از آسیب کبدی، تنظیم چربی خون و کاهش التهاب کمک کند.
  • Quercetin: این مواد مغذی ممکن است فشار خون را کاهش داده و سلامت قلب را بهبود بخشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.