خواص نمک دریا

خواص نمک دریایی خوراکی

نمک به عنوان یک طعم دهنده طبیعی از هزاران سال پیش تا به امروز استفاده شده است و وجود آن برای ما بسیار حیاتی است. همانطور که می دانید، نمک به عنوان یک ماده بسیار ناسالم توسط بسیاری از سازمان ها مانند انجمن های قلب در دنیا شناخته می شود. اما باید توجه داشت که مصرف این ماده معدنی برای بدن ضروری است و نمی توان آن را از رژیم غذایی حذف کرد. فقط باید در حد معمول آن را مصرف کرد تا به سلامتی ضرر نزند.

نمک دریایی نوعی نمک است که از تبخیر آب دریا تولید می شود، نه از طریق استخراج از رسوبات، تفاوت دیگر در رنگ آن است که نمک دریا تیره تر از نمک تصفیه شده است. از این نمک در آشپزی و لوازم آرایشی استفاده می شود که به نام نمک خلیجی یا نمک خورشیدی نیز معروف است.مانند نمک معدنی، تولید نمک دریایی نیز به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. نمک هایی که نمک دریایی نیستند، از رسوبات نمک زیرزمینی حاصل می شود. بعضی از نمک های ارزشمند موجود در دنیا اغلب از روش تبخیر سریع به وسیله ی آفتاب به دست می آیند.

نمک دریای طبیعی مانند نمک معمولی موجب افزایش فشار خون نمی شود و در نتیجه برای قلب ضرر ندارد. منیزیم عنصری است که در نمک دریایی به وفور یافت می شود و کمبود آن در بدن موجب بروز برخی بیماری ها مثل آسم، بی ‌اشتهايی، سردردهای ميگرنی، كندی رشد، تغييرات در نوار قلب، مشكلات ماهيچه‌ ای، تشنج، افسردگی، ضعف عضلانی، رعشه و سرگيجه می‌شود. در نمک دريا ۴۸۴ میلی گرم در کیلوگرم منيزيم وجود دارد.

خواص نمک دریا

نمک دریا یک منبع عالی از مواد معدنی است و نمک های دریایی با کیفیت بالا معمولا حاوی ۶۰ مواد معدنی هستند. با مصرف روزانه نمک دریایی، شما اطمینان حاصل می کنید که سطح سدیم کافی را حفظ می کنید و این به شما کمک می کند که نسبت سدیم و پتاسیم خود را متعادل کنید. سدیم و پتاسیم دو الکترولیت هستند که با یکدیگر کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که تعادل مایع موجود در سلول های بدن و همچنین پلاسمای خون و مایع خارج سلولی وجود دارد.

پردازش کم نمک دریایی خام در بستر دریا باعث می شود مقدار زیادی از مواد معدنی طبیعی در آن حفظ شود و به همین خاطر نمک دریایی شامل بسیاری از الکترولیت های اصلی مانند سدیم، منیزیم، کلسیم و پتاسیم باشد که برای سلامتی بسیار ضروری است.

همانطور که در بالا اشاره شد، سدیم یک تنظیم کننده آب در بدن شما است. همچنین برای انتقال سیگنال های الکتریکی در بدن ضروری است به همین علت حضور این ماده در بدن بسیار مهم است زیرا در صورت عدم وجود آن، انتقال مناسب سیگنال های الکتریکی در بدن انجام نمی پذیرد و عناصر ضروری در بدن از بین می روند.

نمک دریا دارای خاصیت ضد عفونی کننده قوی است، به همین دلیل برای شستشوی دهان بسیار مفید است. همچنین قرقره کردن آن برای از بین بردن عفونت های گلو موثر است.

خواص نمک دریا

مصرف نمک کافی نمی تواند در رژیم غذایی شما تأثیر بگذارد و در واقع می تواند به سلامت دستگاه گوارشی شما کمک کند. اگر نمک کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید، می تواند به تولید اسید هیدروکلریک (HCL) در معده شما منجر شود و اگر اسید معده شما کمتر از حد معمول باشد، سیستم گوارشی شما از بین می رود. مصرف مقدار مناسب نمک دریا کمک می کند تا بدن شما تولید مقادیر مناسب از HCL را از نمک دریا دریافت کند که بلوک های ساختمانی از اسید معده را فراهم می کند.

همچنین داشتن اسید معده کافی به بدن ما کمک می کند تا ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم، روی، آهن، فولات و B12 را جذب کند. بنابراین مصرف نمک دریای با کیفیت بالا به طور مرتب می تواند به بدن شما کمک کند که مواد مغذی بیشتری را از غذاهایی که می خورید جذب کند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *