راهکارهای بهبود تمرکز و حافظه

راهکارهای بهبود تمرکز و حافظه

یکی از مسائل مهم و حیاتی در یادگیری مطالب،داشتن قدرت تمرکز می باشد که این امر موجب تقویت قدرت حافظه می شود.در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک های بهبود قدرت تمرکز آشنا سازیم.

۱-توجه کنید

با دقت کافی توجه کنید،بدون توجه کردن به مطالب نه تنها نمیتوانید یاد بگیرید،بلکه قدرت حفظ کردن آن را نیز ندارید.به خاطر داشته باشید جهت افزایش توجه وقت خود می بایست خواب کافی و تغذیه مناسب داشته باشید،چرا که این ۲ اصل از مهمترین فاکتورها جهت افزایش سطح دقت شماست.

۲-تا جایی که امکان دارد از حس خود برای یادگیری مطلب استفاده کنید.

آنچه که به اثبات رسیده است توسط کارشناسان مختلف این است که برای اینکه بتونیم مطلبی را درک کنیم و روی آن تمرکز بیشتر داشته باشیم،احساس ما نسبت به آن موضوع بسیار ارزش دارد،به عنوان مثال فرض کنید در یک سمینار یا سخنرانی نشسته اید،اول اینکه باید به دقت گوش کنید و سعی کنید ارتباط حسی با کلام گوینده برقرار کنید و خود را در مواقع مختلف بگذارید و حتما یادداشت هایی از آن سخنرانی بردارید که بعدها با یک مرور کلی،حافظه شما آن را به یاد آورد.اگر مقاله یا رمان می خوانید میتوانید برای فهم بیشتر با صدای بلند بخوانید.

۳- اطلاعات جدید را با دانسته های قبلی خود ارتباط دهید.

اطلاعات جدید بسیار آسان تر از آن است که بتوانند به یاد بیاورند.به عنوان نمونه،اگر شما در حال خواندن مطلبی مرتبط با داروهای افسردگی می باشید،می توانید اثرات جانبی داروها را با داروهای قدیمی مقایسه کنید و این دو مورد را برای خود تفیک کنید،یا اینکه ۲ مورد از این قرص ها در خانواده های مختلف را برای خود شفاف سازی کنید،با این کار ممکن است متوجه شوید که هر دو داروهای ضد افسردگی از همان داروهای مشابه هستند.

 

تمرکز و حافظه

 

۴-اطلاعات را ساختاربندی کنید.

مثلا اگر شما قصد دارید که موارد مورد نیاز یک وعده غذایی را به خاطر بسپارید،بهتر است که زیر مجموعه آن وعده غذایی را در ذهن خود مشخص کنید و به ذهن جهت دهید، شما باید بدانید که قصد پختن ناهار،شام،دسر،پیش غذا و.. را دارید،به فرض مثال اگر شما قصد پخت سوپ را داشته باشید باید این نکته را به خاطر بسپارید که سوپ جزء پیش غذا به حساب می آید،بدین گونه می توانید به راحتی مواد مورد نیاز برای سوپ دلخواه خود را به یاد آورید.

۵-از از مونونیک (mnemonics) استفاده کنید.

این بدین معنی است که از قدرت دیدن خود برای حفظ و بخاطر سپردن کلمات،عبارات و حتی بیت در شعر استفاده نمایید.فرض کنید شما یک آرایشگر دارید،حال باید با توجه به قدرت دیدن خود بتوانید ظاهر آن را به خاطر بسپارید،مثلا او همیشه کروات مشکی دارد،او را با نام Sharon می خوانند،تصویر کلی وی را در ذهن خود مجسم کنید،در محل کار با لباس فرم آبی رنگ است و… بسیاری دیگر.این کار یعنی توجه به جزئیات باعث می شود که شما بتوانید آن را بخاطر بسپارید.

۶-اطلاعات را درک کنید.

نکته مهم اینجاست که سعی کنید قبل از اینکه مطلبی را حفظ کنید،آن را درک کنید،درک مطلب قدرت حفظ مطالب را چندین برابر بیشتر می نماید.اگر می توانید خلاصه یک مطالب،رمان و.. را با زبان خود وجملات خود یادداشت برداری کنید با این کارمی توانید دقت خود را نیز بالا تر ببرید،چرا که شما با این کارخود را مجبور می سازید که روی مطلب تمرکز کنید.

 

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.