رژیم غذایی خام خواری

خام خواری

خام خواری یعنی مصرف غذاهایی که پخته نشده باشند و به صورت خام در طبیعت یافت می شوند. خام خواری بیشتر یک نوع سبک زندگی است که در آن فرد غذاهای ارگانیک مصرف می کند. این نوع افراد اعتقاد دارند غذاهای نپخته برای سلامتی مفید است و هرچه میزان غذای خام در رژیم غذایی بیشتر باشد باعث سلامت بیشتر می شود. افراد خام خوار باور دارند که دستگاه گوارش انسان بیشتر برای هضم مواد غذایی خام و انواع سبزیجات تکامل یافته است و غذاهای پردازش شده برای سلامتی خطرناک هستند.

اغلب غذاهایی که افراد خام خوار استفاده می کنند شامل: انواع میوه، سبزیجات، مغز میوه، دانه، آجیل و خشکبار آن است. برخی از افراد شیر و سایر لبنیات و تخم مرغ خام هم استفاده می کنند که این بسیار خطرناک است و می تواند سبب مسمویت های شدید شود.

رژیم غذایی خام خواری

تعریف دقیقی از خام خواری یا فرد خام خوار وجود ندارد، ولی در تعریف عامه غذایی که بیش از ۴۶ درجه سانتی گراد حرارت ندیده باشد و همچنین از قبل فیریز نشده باشد را خام می گویند. خام خوار به فردی گفته می شود که بیش از ۷۵% غذاهایی که مصرف می کند خام باشد. تهیه ی غذاهای رژیم خام خواری معمولا آسان است. زیرا به جای پختن، اکثر مواد را از قبل در آب خیس می کنند.

اینگونه افراد اعتقاد دارند که در غذاهای خام آنزیم هایی برای هضم بهتر در سیستم گوارش وجود دارد که پختن یا فیریز کردن این مواد باعث از بین رفتن این آنزیم ها می شود و در طول دراز مدت مصرف این گونه غذاها باعث مسمویت و مشکل در سیستم گوارش می شود.

 برخی از افراد خام خوار اعتقاد به سمی بودن غذاهای پخته دارند. این عقیده اولین بار توسط آرتوری ویرتانن مطرح شد که به نقش آنزیم های موجود در غذاهای خام در رژیم غذایی افراد اشاره کرد. نتیجه ی تحقیق او نشان داد که خوردن غذای پخته موجب بیماری های مختلف می شود. این گونه افراد باور دارند که با خوردن غذای پخته، لوزالمعده باید بیشتر کار کند و آنزیم بیشتری ترشح کند.

عوارض خام خواری:

  • تجمع مس در بدن
  • کربوهیدرات زیاد
  • کمبود پروتئین
  • کمبود شدید ویتامین D
  • کمبود ویتامین B12
  • طبع سرد کل رژیم غذایی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code