علائم افسردگی

شایع ترین علائم افسردگی

افسردگی یکی از شایع‌ ترین اختلالات روانی است. بر خلاف تصور عموم این بیماری فقط در افرادی که احساس غم یا تجربه ‌ی بحران‌ های زندگی را دارند، اتفاق نمی افتد و می تواند در طیف گسترده ای از افراد مشاهده شود. افسردگی یک اختلال خلقی اما جدی است که می تواند باعث ایجاد علائم شدید شود که بر احساس، فکر کردن و انجام فعالیت های روزانه مانند خوابیدن، غذا خوردن و یا کار کردن تأثیر بگذارد. برای تشخیص افسردگی، علائم باید حداقل دو هفته تداوم داشته باشد.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است به طور قابل ملاحظه ای غمگین و مضطرب باشند و احساس پوچی و بی ارزشی کنند. علائم دیگر ممکن است شامل احساس گناه، تحریک پذیری یا خشم باشد.

حالات افسردگی ممکن است یک واکنش طبیعی نسبت به رویدادهای زندگی مانند مرگ اطرافیان، اثرات بیماری ‌های بدنی یا عوارض جانبی مصرف بعضی از داروها و درمان‌ های پزشکی باشد. البته تشخیص آن به مدت زمان ماندگاری علائم بستگی دارد. به گفته ‌ی وزیر بهداشت به نقل از همشهری آنلاین، بیش از ۱۲درصد مردم ایران افسرده هستند.

اختلال در خواب

بسیاری از مبتلایان به افسردگی با تغییرات الگوی خواب مواجه می ‌شوند. سه چهارم افراد افسرده از بی‌ خوابی رنج می ‌برند. افراد افسرده معمولا دچار کمبود خواب شبانه هستند و در روز بیشتر می‌ خوابند.

کمبود انرژی

این گونه افراد، معمولا احساس خستگی شدید می‌ کنند و نمی توانند مانند روز های عادی به فعالیت های روزمره بپردازند. حس بی حالی و کرختی در این نوع بیماران بسیار شایع است و حتی در فکر کردن و تحلیل نیز بسیار کند پیش می روند.

تغییر در اشتها

اشتها برای غذا خوردن ممکن است به دو گونه ی متفاوت تغییر کند. برخی از مبتلایان به افسردگی اشتهایی برای غذا خوردن ندارند و در مقابل برخی دیگر نمی توانند از خوردن دست بکشند. این تغییرات می ‌تواند منجر به کاهش یا افزایش وزن شدید شود.

علائم افسردگی

بی ‌علاقگی

افراد مبتلا به افسردگی معمولا علاقه و انگیزه خود را برای انجام فعالیت های روزمره و کار هایی که سابق بر این برای آن ها لذت بخش بوده را از دست می دهند. حمام رفتن، بیرون رفتن از خانه، عوض کردن لباس ها و … از جمله این علائم است.

مشکل در تمرکز

این افراد برای تمرکز کردن روی موضوعات مختلف مشکل پیدا می کنند. حتی تصمیمات پیش‌ پا‌ افتاده، برا‌ی آن ها دشوار است و نمی توانند تحلیل مناسبی از موضوع داشته باشند.

عدم اعتماد به ‌نفس

یکی از علایم افسردگی، کاهش اعتماد به نفس است که بیمار افسرده دید منفی نسبت به خود، محیط اطراف و آینده پیدا می‌ کند. افکار بیمار بیشتر در جهت سرزنش خود و ناچیز دانستن دستاوردهای خود در زندگی متمرکز است.

احساس درد

افراد افسرده معمولا از مشکلاتی مانند درد معده، درد مفاصل، کمر، سر، قفسه سینه و… شکایت می ‌کنند. افسردگی در نحوه‌ ی تشخیص درد در مغز نیز اثر می‌ گذارد و می تواند آن را تشدید کند.

تغییرات حرکتی

برخی مبتلایان به افسردگی از نظر قوای جسمی تحلیل می ‌روند یا دچار بی ‌قراری حرکتی می ‌شوند، مثلا ممکن است صبح خیلی زود بیدار شوند و ساعت ‌ها در اتاق قدم بزنند یا از صبح تا شب روی تخت دراز بکشند.

عصبانیت و بدخلقی

خشونت و آشفتگی معمولا در این افراد مشاهده می شود و معمولا با کوچکترین حرف هایی کنترل خود را از دست داده و پرخاشگری می کنند.

از عوامل مهم ابتلا به افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استرس
  • بیماری ها
  • ارث
  • داروها
  • شخصيت
  • رژيم غذايی
  • اعتیاد
  • افسردگی پس از زایمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.