علائم ام اس

چگونه بفهمیم ام اس داریم؟

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که با داشتن چند علائم کوچک شک کرده اید که بیماری ام اس دارید. توجه داشته باشید که تشخیص بیماری فقط و فقط با تشخیص پزشک انجام می گیرد و افراد با داشتن چند علامت مبتلا به بیماری نیستند.

ام اس یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که در این نوع از بیماری ها بدن سلول های خود را بیگانه تشخیص می دهد و به آن ها حمله می کند. این بیماری بر مغز و نخاع اثر می گذارد و ایجاد لکه های سفید یا پلاک های متعددی در مغز می کند. از مهمترین دلایل بروز این بیماری می توان به وجود زمینه ی ژنتیکی اشاره کرد که احتمال ابتلا را بیشتر می کند. علاوه بر این عوامل محیطی نیز بسیار بر بروز این بیماری موثر هستند. عواملی مانند استرس، کمبود ویتامین ۳D به دلیل در معرض تماس نور خورشید قرار نگرفتن به مدت کافی، تروما و عفونت های ویروسی بر این بیماری تاثیر گذار هستند.

علائم ام اس

بیماری ام اس یک بیماری با علائم غیرقابل پیش‌ بینی است که شدت آن علائم در افراد مختلف، متفاوت است. علائم ام اس معمولا بین سنین ۲۰ تا ۴۰ شروع می‌شود. میزان شیوع بیماری ام اس در زنان، ۲ تا ۳ برابر مردان است.

از علائم اولیه آن، احساس سوزن سوزن شدن در دست یا پاها، گزگز یا خواب رفتگی اندام ها است که در مراحل اولیه بروز می کند که در محیط های گرم این علائم تشدید می شود. البته باید توجه داشت که خواب رفتگی خارج از حالت نرمال فقط علائم ام اس نیست و می تواند نشانه ی بیماری هایی مثل سندرم کارپال تونل، کمبود آهن، چربی‌ خون بالا و کمبود ویتامین های مختلف باشد.

سایر علائم اولیه‌ ی بیماری ام اس عبارت هستند از:

  • خستگی مفرط
  • ضعف
  • احساس گزگز در اندام
  • تاری دید
  • درد (ماهیچه‌ای و عصبی)

با توجه به مشترک بودن بیشتر علائم این بیماری، با سایر بیماری های عصبی تشخیص بیماری در هنگام بروز اولین علائم دشوار است. بیماری ام اس نوعی بیماری است که به آهستگی پیشرفت می ‌کند و هیچ درمان شناخته شده ‌ای هنوز برای آن وجود ندارد و تنها هدف تجویز دارو برای آن کاهش یا کنترل علائم است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.