علائم هپاتیت

هپاتیت چیست؟

هپاتیت التهاب بافت کبد است. این کلمه از یک عبارت یونانی hêpar (ἧπαρ)، به معنی “کبد” و -itis (-ῖτις)، به معنی “التهاب” مشتق شده است. کبد بزرگترین عضو بدن است و این عضو به هضم غذا و ذخیره ی انرژی و همچنین از بین بردن سموم بدن کمک می کند.

 این بیماری در بعضی از افراد نشانه ای ندارد، در حالی که در برخی از افراد رنگ پوست زرد و سفید، از دست رفتن اشتها، استفراغ، خستگی، درد شکمی یا اسهال مشاهده می شود. هپاتیت ممکن است به طور موقت (حاد) یا بلند مدت (مزمن) به وجود آید معیار این اندازه گیری تاثیر بیماری بیشتر از ۶ ماه بر بدن است. هپاتیت نوع حاد ممکن است بعد از ۶ ماه از بین برود، در غیر این صورت به نوع مزمن تبدیل می شود. با گذشت زمان، فرم مزمن ممکن است به زخم کبد، نارسایی کبد یا سرطان کبد منجر شود.

شایع ترین علت این بیماری در سراسر جهان، ویروس است. علل دیگر عبارتند از مصرف الکل سنگین، داروهای خاص، سموم، سایر عفونت ها و بیماری های خود ایمنی. پنج نوع اصلی از ویروس هپاتیت وجود دارد: نوع A، B، C، D و E. بررسی های آزمایشگاهی می تواند انواع هپاتیت را تعیین کند. علل هپاتیت را می توان به دسته های مختلفی تقسیم کرد: عفونی، متابولیک، ایسکمیک، خود ایمنی، ژنتیک و غیره.

هپاتیت A و E عمدتا توسط مواد غذایی و آب آلوده پخش می شوند. هپاتیت B عمدتا از راه جنسی انتقال می یابد، اما ممکن است در حاملگی یا زایمان نیز از مادر به نوزاد منتقل شود. هر دو هپاتیت B و هپاتیت C معمولا از طریق خون آلوده منتشر می شوند، که ممکن است در طی تزریق مصرف کنندگان مواد مخدر وارد بدن شود. هپاتیت D تنها می تواند افراد مبتلا به هپاتیت B را آلوده کند.

علائم هپاتیت

هپاتیت A، B و D با ایمن سازی قابل پیشگیری است. برای درمان موارد مزمن هپاتیت ویروسی می توان از برخی از داروها استفاده کرد. با این حال، مهمترین عوامل بعد از بیماری، شیوه زندگی سالم، از جمله فعالیت بدنی، رژیم غذایی سالم و کاهش وزن است.

هپاتیت نوع اتوایمیون ممکن است با داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند درمان شود ولی در برخی موارد پیوند کبد نیز در این بیماران انجام می گیرد.

در سال ۲۰۱۵، هپاتیت A در حدود ۱۱۴ میلیون نفر، هپاتیت B مزمن حدود ۳۴۳ میلیون نفر و هپاتیت مزمن C حدود ۱۴۲ میلیون نفر را درگیر کرده است. هپاتیت موجب مرگ بیش از یک میلیون نفر در سال می شود، که بیشتر آن ها به طور غیر مستقیم از زخم های کبدی یا سرطان کبد می میرند.

علائم بیماری هپاتیت:

فاز اولیه علائم شامل یک سری علائم غير اختصاصی مانندبیماری  آنفولانزا است که برای بسیاری از عفونت های حاد ویروسی رایج است. این علائم شامل خستگی، تهوع، استفراغ، اشتها، ضعف دردناک، و سردرد است. تب، در موارد هپاتیت A و E. شایع است. در اواخر این مرحله افراد علائم خاصی از کبد مانند کولوریا (ادرار تیره) و مدفوع رنگی را تجربه می کنند.

در مرحله دوم تغییرات رنگ پوست به رنگ قرمز و سفید بعد از حدود ۱-۲ هفته رخ می دهد و می تواند بین ۳ تا ۴ هفته طول بکشد. درد شکمی یا ناراحتی فوقانی شکم، بزرگ شدن طحال و کاهش وزن غیر عمدی از جمله دیگر علائم این مرحله است.

انتظار می رود همه موارد هپاتیت A و E به طور کامل پس از ۱-۲ ماه از بین برود. بیشتر موارد هپاتیت B نیز خود محدود کننده هستند و در طی ۳-۴ ماه حل می شوند. تعداد کمی از موارد هپاتیت به نوع C منجر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.