علائم کبد چرب

تشخیص کبد چرب

بیماری کبد چرب همانطور که از نامش بر می آید، مشخصه اصلی بیماری کبد چرب غیر آلرژیک، تجمع بیش از حد چربی در سلول های کبدی است. اگر کبدی دارای ۵ تا ۱۰ درصد چربی باشد کبد چرب نامیده می شود.

کبد چرب یک بیماری قابل برگشت است که در آن واکوئل بزرگ چربی تری گلیسرید در کبد از طریق فرآیند استئاتوز (به عنوان مثال، احتباس غیر طبیعی چربی در درون یک سلول) تجمع می یابد. کبد چرب (FL) به طور معمول با سندرم متابولیک (دیابت، فشار خون بالا، چاقی و دیس ليپیدمی) همراه است.

علیرغم علل متعدد، کبد چرب می تواند یک بیماری واحد باشد که در سراسر جهان در افرادی که مصرف بیش از حد الکل دارند یا از چاقی رنج می برند (با یا بدون اثرات مقاومت به انسولین) رخ دهد. این بیماری همچنین با سایر بیماری هایی که بر متابولیسم چربی اثر می گذارد، همراه است. هنگامی که فرآیند متابولیسم چربی مختل می شود، چربی در کبد تجمع می یابد، بنابراین کبد چرب به وجود می آید.

 تشخیص FLD الکل، که بخشی از بیماری کبد الکلی است، از FLD غیرالکلی (NAFLD) بسیار دشوار است، و هر دو تغییرات چربی میکروستیسیکولار و ماکواستیکولر را در مراحل مختلف نشان می دهند. تجمع چربی در استئاتوز الکل یا غیر الکلی نیز ممکن است همراه با التهاب پیشرونده کبد (هپاتیت) باشد که به آن استاتو هپاتیت گفته می شود. این وضعیت شدیدتر ممکن است عبارت است از استاتو هپاتیت الکل یا استاتو هپاتیت غیر الکلی باشد.

علائم کبد چرب

علائم بیماری کبد چرب:

  • خستگی و بی حالی
  • کاهش وزن و اشتها
  • تهوع
  • ضعف عمومی
  • درد در مرکز و یا سمت راست بخش بالای شکم

زردی پوست، یکی از مشهورترین علامت بیماری‌ های کبدی است که باعث زردی پوست و حتی زردی سفیدی چشم می ‌شود. از طریق معاینات فیزیکی و تصویربرداری کبد، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی و آزمایش‌ خون می توان این بیماری را تشخیص داد.

شایع ترین نگرانی برای بیماری کبد چرب پیشرفت به هپاتیت با توسعه فیبروز است که در کمتر از ۱۰٪ از بیماران کبدی چرب رخ می دهد. از سال ۲۰۱۰، مطالعات جدید نشان داده است که نگرانی بیشتر در مورد بیماری های متابولیکی همراه (دیابت، سندرم متابولیک) که بیش از نیمی از جمعیت NAFLD رخ می دهد است. باید توجه داشت که پیشرفت کبد چرب اغلب بسیار کند است و طی یک دهه یا بیشتر اتفاق می افتد.

شيوع FLD در جمعيت عمومی در كشورهای مختلف از ۱۰ تا ۲۴ درصد است. این وضعیت در بیش از ۷۵٪ افراد چاق دیده می شود. FLD شایع ترین علت تست عملکرد غیر طبیعی کبد در ایالات متحده است به همین دلیل آمریکا بیشترین آمار کبد چرب را در جهان دارد.

درمان کبد چرب بستگی به علت آن دارد. دو علت شناخته شده بیماری کبد چرب عبارتند از مصرف بیش از حد الکل و رژیم غذایی طولانی مدت حاوی غذاهای با درصد بالایی از کالری. یکی از راه های اصلی درمان کبد چرب بدون توجه به نوع آن تغییر عادات غذایی و رژیم غذایی است، همچنین کاهش وزن برای کنترل این بیماری بسیار کمک کننده است. مبتلایان به کبد چرب باید از استفاده از برخی موادغذایی مانند الکل، شکر، غذاهای سرخ کردنی، نمک، نان سفید و گوشت قرمز پرهیز کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.