علت آبریزش چشم

علل ترشح غیر طبیعی اشک

مشکل ترشح اشک بیش از حد معمول می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. اما معمولا وجود جسم خارجی، التهاب و یا تحریک سطح چشم موجب ترشح اشک می شود. ممکن است مشکلاتی در مژه، پلک و یا خشکی چشم نیز موجب ترشح اشک شود.

آلرژی

یکی از مهمترین علل ترشح اشک آلرژی فصلی است. معمولا در آلرژی آبریزش بینی خارش و دیگر علائم نیز مشاهده می شود. مصرف داروهای ضد حساسیت، قطره ها و دوری از محرک ها مثل ذرات گرد و غبار راهکار های کمک کننده هستند.

سرماخوردگی

سرماخوردگی عموما با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می ‌شود و با علائمی چون سرفه، گلو درد، آبریزش بینی و چشم و تب ادامه می ‌یابد و معمولا هفت تا ده روز بعد برطرف می ‌شود. با مصرف دارو و درمان بیماری آبریزش چشم قطع می شود.

جسم خارجی در چشم

وقتی گرد و غبار یا هر جسم خارجی به چشم وارد می شود، چشم اشک بیشتری تولید می کند تا آن را خارج کند. حتی اجسامی که بسیار کوچک هستند و ممکن است ما نبینیم مثل ذرات دوده یا ماده شیمیایی موجود در پیاز باعث تحریک چشم می شوند. به محض اینکه مشکل رفع شود، اشک چشم قطع می شود.

خشکی چشم

خشکی چشم به دلیل کاهش یا نبود مزمن اشک و رطوبت سطح چشم ایجاد می ‌شود. این وضعیت ممکن است سبب تحریک و ناراحتی خفیف یا التهاب چشم شود. در بعضی بیماران گاهی خشکی زیاد چشم باعث تحریک بیش از حد جزء آبکی اشک شده و منجر به آبریزش می ‌شود.

علت آبریزش چشم

مسدود شدن مجرای اشک

 به انسداد مجرای باریکی که به طور طبیعی باعث تخلیه اشک از سطح چشم به داخل بینی می شود، انسداد مجرای اشکی گفته می شود که به دو صورت اکتسابی و مادرزادی اتفاق می افتد. اگر این مجرا بسته شود اشک تجمع پیدا می کند و چشم ها خیس و پر آب می شوند.

ورم ملتحمه

التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم التهاب غشای چشم است که بدلایل عفونی یا غیر عفونی رخ می ‌دهد. این نوع قرمزی چشم، واگیر دار نیست اما معمولا هر دو چشم را به طور همزمان تحت تاثیر قرار می ‌دهد. علائم این بیماری شامل ترشح آبکی از چشم، قرمزی، خارش و التهاب چشم است.

بیماری های مژه

گل مژه یکی از بیماری های مربوط به مژه است که موجب قرمزی و آبریزش چشم می شود که معمولا بین ۳ تا ۷ روز بعد به خودی خود خوب می شود. علاوه بر این رشد یک مژه به درون چشم نیز می تواند اذیت کننده اشد و موجب ریزش اشک از چشم شود که مژه باید توسط پزشک برداشته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.