علت تلخی دهان

تلخی دهان که افراد زیادی آن را گزارش می کنند و دچار این مشکل هستند می تواند علل مختلفی داشته باشد، از عادت های روزمره در خوردن خوراکی ها گرفته تا بیماری های گوارشی می توانند باعث تلخی دهان شوند. خوردن داروهای مختلف شیمیایی نیز می تواند باعث طعم بد دهان باشد. مصرف غذاهای خاص یا استفاده از محصولات تنباکو می تواند منجر به طعم ناخوشایند یا بد در دهان شود. سلامت دندانپزشکی و بهداشت ضعیف دیگر علل احتمالی طعم بد در دهان است.

داشتن طعم تلخ در دهان اغلب یک مشکل جدی نیست، اما می تواند زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار دهد و بر رژیم غذایی تأثیر بگذارد.

تلخی دهان ممکن است دائمی باشد یا به صورت برهه ای مثلا صبح زود بعد از بیدار شدن، بعد از خوردن غذا، یا بعد از سرفه های طولانی رخ دهد که همگی به علت پیش زمینه آن بستگی دارد.

Dysgeusia اصطلاح پزشکی برای احساس مزه تلخی در دهان است. شدت طعم بد در افراد مختلف، متفاوت گزارش می شود. Dysgeusia می تواند ناشی از عفونت (آنفولانزا، عفونت های سینوسی)، التهاب، آسیب و یا عوامل محیطی دیگر باشد.

گاهی اوقات زنان در مراحل اولیه بارداری، طعم تلخی در دهان خود حس می کنند که منجر به خشکی دهان و حالت تهوع می شود که این جزو علائم طبیعی بارداری است.

اما حس کردن طعم تلخی به صورت دائمی می تواند نشان دهنده انواع بیماری های مختلف باشد و باید بخ پزشک مراجعه کرد.

علت تلخی دهان

معمولا طعم تلخ در هنگامی رخ می دهد که دهان خشک شده باشد و بزاق کمتری تولید کند. معمولا خشکی دهان ب دلایل زیر اتفاق می افتد:

  • سالخوردگی
  • داروهای خاص
  • یک سندروم خود ایمنی که باعث خشکی چشم و دهان می شود
  • مصرف دخانیات
  • اختلالات تیروئید
  • دیابت
  • ایدز

باکتری‌ هایی که باعث طعم تلخ در دهان می‌ شوند در محیط‌ های خشک، بهتر رشد می‌ کنند و باعث ایجاد این طعم در دهان می شوند. گلودرد،‌ مشکل در صحبت کردن یا بلع و سوزش دهان از دیگر اثرات خشکی دهان است.

برای درمان طعم تلخ موجود در دهان متخصصان خوردن آب بیشتر در روز را توصیه می کنند. جویدن آدامس ‌بدون قند نیز به تولید بیشتر بزاق دهان کمک می‌کند. استفاده از دهان‌ شویه ‌ها و خمیردندان‌ های مناسب زیر نظر پزشک قدم بعدی برای درمان است. همچنین با مشورت دکتر می توان مصرف قرص‌ و اسپری‌ برای تولید بزاق بیشتر را شروع کرد.

اگر دارویی مصرف می کنید حتما با پزشکتان در میان بگذارید تا در صورت امکان آن را با داروی مناسب دیگر جایگزین کند. از مصرف کافئین، الکل و تنباکو به شدت خودداری کنید. از آنتی ‌هیستامین ها و داروهای ضد احتقان کمتر استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.