علت سیاهی دور چشم

علت حلقه سیاه دور چشم

اغلب مردم تصور می کنند که هاله ی سیاه زیر چشم بخاطر خستگی، کار بیش از حد یا بیدار ماندن تا دیر وقت است. درست است که این عوامل بر حلقه ی سیاه دور چشم تاثیر گذار است اما ژن نیز در این عامل بسیار موثر است.

به عبارت ساده، در نتیجه ی نازک بودن لایه ی پوست زیر چشم، عروق خونی واضح تر از هر جای دیگری در بدن شما نمایان است و همین امر سبب هاله ی تیره در اطراف چشم می شود. ( پوست زیر چشم حدود ۰٫۵ میلی متر ضخامت دارد در صورتی که متوسط ضخامت پوست در جاهای دیگر بدن حدود ۲ میلی متر است.)

دلیل اینکه رگ ها به رنگ آبی دیده می شوند رنگ خون یا رنگ خود رگ نیست، بلکه به این دلیل است که بافت پوست شما تنها طول موج های آبی و بنفش نور را عبور می دهد. البته رنگ رگ ها به رنگ پوست نیز بستگی دارد، اگر رنگ پوست تیره تر باشد، رگه ها به رنگ سبز یا قهوه ای ظاهر می شوند. از سوی دیگر، افرادی که دارای پوست بسیار روشن هستند معمولا رگه هایی به رنگ بنفش تیره یا قرمز تیره دارند.

علت سیاهی دور چشم

این دقیقا دلیل سیاهی پوست زیر چشم شماست. این حلقه ی تیره (معمولا) فقط نتیجه نوری است که از رگ های خونی که در زیر سطح پوست نازک قرار دارند بازتاب می شود. همچنین در نتیجه ی افزایش سن پوست ما الاستیسیته و توانایی خود را بازسازی از دست می دهد و در نتیجه ضعیف تر می شود. به همین دلیل است که اغلب افراد سالخورده، هاله ی برجسته و پر رنگ  تیره دور چشمشان دارند.

عامل دیگری که می تواند دایره های تاریک را در زیر چشم ها ایجاد کند چیزی است که به عنوان hyperpigmentation periorbital شناخته می شود، که اساسا یک وضعیت است که باعث می شود ملانین بیشتر توسط پوست زیر چشم ایجاد شود و به نظر می رسد که رنگ پوست را تیره تر می کند.

یکی از مشکلات جدی تر اکسیداسیون خون از رگ های خونی است. گاهی اوقات ممکن است رگ های خونی اطراف چشم شما آسیب ببیند و رنگ تیره اطراف چشم را به وجود آورد. این یک مشکل نسبتا بی ضرر است و حتی افراد مبتلا به این نوع از خونریزی، اگر مورد درمان قرار نگیرند، مشکل خاصی برایشان پیش نمی آید. همچنین با درمان مناسب می تواند برگشت پذیر باشد، هرچند تغییرات در شیوه زندگی برای درمان آن اغلب توصیه می شود.

علت سیاهی دور چشم

در افراد جوان تاریکی زیر چشم، ناشی از ایجاد مایع در زیر چشم، بیماری، آلرژی و یا مصرف بیش از حد نمک است که می تواند بدن را مجبور به حفظ مایع بیشتر از حد می کند. این عامل می تواند فشار بر روی پوست و رگ های خونی اطراف چشم را افزایش دهد که می تواند عروق خونی را به سطح پوست نزدیک تر کند و دایره های تاریک برجسته ایجاد کند.

با وجود همه ی این عوامل پس چگونه خستگی یا بی خوابی بر هاله ی زیر چشم تاثیر می گذارد؟ هنگامی که بدن خسته است، تولید کورتیزول شیمیایی به طرز چشمگیری افزایش می یابد تا به شما انرژی لازم برای بیدار ماندن را بدهد. کورتیزول در واقع حجم خون در بدن شما را افزایش می دهد، که باعث می شود رگ های خونی (از جمله آن هایی که زیر چشمی شما هستند) خون بیشتری را درد و بدل کنند و حجم آن ها افزایش می یابد. همانطور که قبلا ذکر شد، محافل تاریک عمدتا ناشی از دیدن رگ های خونی و خون ما از طریق پوست ماست، به همین علت است که وقتی که این رگ های خونی حجیم می شوند بیشتر دیده می شوند و تیره تر می شوند.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *