علل مرگ در خواب

مرگ ناگهانی در خواب

در اساطیر یونان باستان، خواب برادر دوقلوی مرگ، فرزند خدایان تاریکی و شب بود. به نظر می رسد همواره رابطه ای بین خواب و مرگ وجود داشته است. هنگامی که مردم در خواب خود را می میرند، از نظر دیگر افراد یک راه صلح آمیز و تقریبا ایده آل برای مرگ را طی کرده اند. چرا مردم در خواب خود می میرند؟ تحقیقات برخی از شایع ترین علل و چگونگی اختلالات خواب را آپنه خواب، خروپف و بی خوابی می داند که ممکن است به افزایش خطر مرگ در خواب بینجامد.

وقتی مرگ در شب می آید

ما یک سوم زندگی مان را صرف خواب می کنیم، بنابراین نباید جای تعجب باشد که بسیاری از مردم در خواب می میرند. بین مرگ یک شبه (به ویژه هنگامی که متوفی سالم بوده است) . مرگ فردی سالمند که بیمار بوده است تفاوت وجود دارد.

بسته به شرایط مرگ (خانه یا بیمارستان)، ممکن است مرگ توسط یک پزشک مشکوک تشخیص داده شود. در اینگونه موارد به ندرت کالبد شکافی انجام می شود، مگر اینکه شرایط غیر معمول وجود داشته باشد. این ارزیابی ممکن است در افراد جوانتر که به طور ناگهانی و بدون بیماری می میرند، بیشتر باشد.

در بعضی موارد، مرگ ناشی از نوع خاصی از عوامل بیرونی، به طور مستقیم از محیط زیست و یا عامل دیگر خارجی است. به عنوان مثال، یک زمین لرزه که باعث سقوط ساختمان می شود می تواند منجر به مرگ مغزی در خواب شود. مسمومیت با مونو کسید کربن ناشی از تهویه نامناسب یا یک منبع حرارت ضعیف ممکن است موجب مرگ در خواب شود. قتل هم می تواند در طول خواب اتفاق بیفتد.اکثر قتل ها در طول شب اتفاق می افتد.

داروهایی که برای درمان اختلالات پزشکی، از جمله درد و بی خوابی مصرف می شوند، خطر مرگ را افزایش می دهند. این احتمال وجود دارد که اگر این داروها بیش از حد مصرف شود، مانند مصرف بیش از حد الکل، متابولیسم تنفس را تغییر دهند یا مهار کنند. برای مثال، شرایط بیماری مانند سرطان، ممکن است نیاز به سطوح مورفین داشته باشد که باعث می شود در تنفس اختلال ایجاد شود و احتمال مرگ را افزایش دهد.

علل مرگ در خواب

اما در ادامه برخی از مهمترین علل مرگ در خوا را بررسی خواهیم کرد:

ایست قلبی

توقف گردش خون به عنوان ایست قلبی شناخته می شود. در این وضعیت عضله قلب حرکتی نمی کند  و قلب هیچ خروجی و جریان خونی ندارد. ایست قلبی یکی از شرایطی ‌ست که ممکن است در خواب یا بیداری رخ دهد و معمولا نشانه های قبلی هم ندارد.

سم مونوکسید کربن

گازی که بر اثر سوختن ناقص کربن بوجود می ‌آید و بسیار سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد. به همین دلیل کربن مونوکسید قاتل نامرئی نامیده می ‌شود. اگر فرد قربانی هوشیار باشد علائمی مانند سرگیجه، ضعف، سردرد یا حالت تهوع می گیرد که متوجه وجود گاز می شود اما افرادی که خوابند هیچ نشانه ای مشاهده نمی کنند و قبل از اینکه چیزی تشخیص دهند، در خواب می میرند.

سکته یا حمله قلبی

حمله قلبی، مرگ سلولی دائم و غیر قابل برگشت در بخشی از عضله قلب است که به علت از بین‌رفتن جریان خون می‌ شود. معمولا این حملات از قبل نشانه هایی دارند و بسیاری از حمله ها با مراجعه سریع به پزشک ممکن است بهبود یابد. اما فردی که خواب است امکان مراجعه به پزشک ندارد و همین امر سبب مرگ فرد می شود.

آپنه خواب مرکزی

قطع تنفس پی در پی و طولانی در خواب را آپنه خواب مرکزی می نامند. اگر مشکل آپنه خواب شدید باشد، هیپوکسمی رخ می دهد که به معنای افت سطح اکسیژن در بدن است، که کمتر از میزان مورد نیاز برای انجام عملکردهای حیاتی است و در نتیجه بدن دچار کمبود اکسیژن می شود و اگر مغز نتواند در زمان مناسب بدن را برای نفس کشیدن از خواب بیدار کند، این امر منجر به مرگ خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.