عوارض زایمان طبیعی

عوارض زایمان طبیعی برای زن

تولد یک فرایند فیزیولوژیکی طبیعی است که بدن ما برای انجام آن طراحی شده است. این بخشی از چرخه حیات طبیعی ما است. در اغلب موارد، به خصوص زمانی که مداخلات غیر ضروری وجود ندارد، زایمان طبیعی یک روش کاملا امن، کم خطر و ترجیحی برای تولد است.

بارداری و زایمان، گرچه فرآیندهای طبیعی هستند اما در همه ی موارد بدون خطر نیستند. دانستن خطرات احتمالی همه ی انواع تولد می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند. با وجود آن که زایمان طبیعی روشی کاملا بی خطر نیست اما بهتر است بدانید در بسیاری از موارد، در مقایسه با عمل سزارین که جراحی شکم است، خطر کمتری دارد. به همین دلیل است که از سزارین به عنوان یک روش اضطراری استفاده می شود زیرا خطر بیشتر برای مادر و نوزاد وجود دارد.

عوارض زایمان طبیعی

در هنگام زایمان طبیعی ممکن است برخی مشکلات برای مادر یا نوزاد رخ دهد که در اینجا چند مورد را مورد بررسی قرار می دهیم:

آسیب به کف لگن در برخی موارد ممکن است پیش بیاید که در طی آن گروهی از ماهیچه های متصل به لگن در هنگام زایمان آسیب می بیند. برای زنان که آسیب لگن را تجربه می کنند، نتیجه می تواند درد مزمن در لگن باشد. البته بیشتر دردهای لگن بعد از زایمان طبیعی است اما اگر مدت زمان زیادی درد طول بکشد فیزیوتراپی انجام می شود. برخی از دردهای لگنی نیز بخاطر وزن زیاد در طی زایمان است که حتی اگر عمل سزارین نیز انجام گیرد این درد پیش می آید.

عدم کنترل ادرار و مدفوع ممکن است برای برخی مادران اتفاق بیفتد و معمولا بی اختیاری ادرار در بین آن ها شایع تر است. عدم کنترل مفدوع بیشتر در مادرانی دیده می شود که ماهیچه های اسفنکتر مقعدشان در هنگام زایمان آسیب دیده باشد.

عوارض زایمان طبیعی

خون ریزی از جمله عوارض دیگر زایمان است. البته خونریزی تا حد ۵۰۰ سی سی طبیعی است. در برخی موارد خون ریزی حتی در مراحل بعد از زایمان ادامه پیدا می کند که علت آن این است که بعد از زایمان مقداری از جفت درون بدن باقی مانده و باعث می شود مادر بعد از چند روز دچار خونریزی و عفونت شود.

از جمله عوارض دیگر افتادگی مثانه یا پارگی قسمت انتهایی واژن است که عمدتا در خانم هایی که زایمان طبیعی دارند رخ می دهد.

اگر ماما یا پزشک تشخيص دهد كه در هنگام زایمان نياز به گشاد كردن واژن به وسيله برش وجود دارد، يك برش جراحي در ناحيه پرينه يا مياندوراه داده می شود که از پارگی های شدید جلوگیری می کند. عوارض آن، شامل خونریزی، عفونت، درد و از هم گسیختگی زخم است که معمولا در طول یک تا سه هفته ترمیم می شود.

در صورتی که دهانه رحم در زمان زایمان آسیب ببیند، ممکن است در بارداری های بعدی ، رحم نتواند بخوبی جنین را نگه دارد که به این عارضه نارسایی رحم گفته می شود.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *