عوارض سیگار

عوارض استعمال سیگار

شاید شما هم جملات مختلف و عکس ریه های سیاه را روی سیگار ها دیده باشید. سیگار کشیدن شما را می کشد اما قبل از اینکه شما بمیرید، برخی از بیماری های بسیار وحشتناک و شرایط بهداشتی را از سیگار کشیدن تجربه خواهید کرد. مواد مورد استفاده در سیگار فقط به ریه های شما آسیب نمی زند بلکه می توانند تمام بدن شما را تحت تاثیر قرار دهند. سیگار کشیدن می تواند به انواع مختلفی از عوارض در بدن منجر شود، و همچنین اثرات طولانی مدت بر سیستم بدن شما بگذارد.

سیگار کشیدن در ایالات متحده باعث مرگ بیش از ۴۸۰ هزار مورد در سال می شود. همچنین در ایران نیز این آمار سالیانه ۵۰ هزار نفر است. در سسراسر جهان این آمار پنج ميليون نفر در سال است که آمار آن از مرگ بر اثر تصادفات رانندگی، ایدز، مصرف الکل، قتل، خودکشی و حوادث مرتبط با آتش بیشتر است. بر طبق این آمار در آمریکا از هر ۵ مرگ یکی از آن ها بر اثر استعمال دخانیات است.

بسیاری از افراد برای ترک سیگار به سیگار الکترونیکی روی می آورند، اما باید توجه داشت که عوارض سیگار الکترونیکی هم زیاد است و اثرات مخرب زیادی بر روی بدن دارد. راه های کم خطر تر و بی ضررتری برای ترک سیگار وجود دارد که می توانید با مشورت با پزشک آن ها را امتحان کنید.

سرطان ریه

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه است. ۸۷ درصد مرگ و میرهای سرطان ریه بر اثر استعمال سیگار است. آن دسته از افرادی که در روز حدود یک پاکت سیگار استعمال می کنند تا ۲۵ درصد خطر ابتلا به سرطان ریه در آن ها بیشتر است.

انسداد ریه

COPD یک بیماری انسدادی ریه است که در آن نفس کشیدن برای فرد بیمار بسیار سخت است. این بیماری باعث ناتوانی جدی درازمدت و مرگ زودرس می شود. حدود ۸۰ درصد کل COPD ناشی از سیگار کشیدن است. COPD سومین علت مرگ و میر در ایالات متحده است. این گونه از افراد به تدریج قدرت دویدن، بالا رفتن از پله و حتی راه رفتن را از دست می دهند.

زخم معده

استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتری ها کاهش می دهد و همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می شود.

مشکلات قلبی

سیگار کشیدن می تواند باعث انسداد و تنگ شدن در شریان ها شود که به معنی کاهش جریان خون و اکسیژن به قلب شما است. استعمال سیگار با افزایش چسبندگی پلاکت ها به یکدیگر موجب آسانتر شدن تشکیل لخته و افزایش احتمال انسداد شریان ها و سکته می شود. همچنین مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار با کاهش مقدار اکسیژن قابل حمل توسط خون سبب می شود که قلب برای اکسیژن رسانی در حد لازم ضربان بیشتری داشته باشد.

عوارض سیگار

سکته مغزی

از آنجا که سیگار بر روی شریان ها تاثیر می گذارد، می تواند باعث سکته مغزی شود. زمانی که خون رسانی به مغز شما به طور موقت مسدود شود، سکته مغزی رخ می هد. سکته مغزی می تواند موجب فلج، ناهنجاری گفتار، تغییر عملکرد مغز و مرگ شود. سکته مغزی چهارمین علت مرگ و میر در ایالات متحده و علت اصلی ناتوانی بالغین است.

تشدید آسم

آسم یک بیماری است که ورود و خروج هوا به ریه را سخت می کند و به نوعی در تنفس اختلال ایجاد می کند. از آنجا که سیگار سیگار باعث تحریک ریه می شود، می تواند حملات ناگهانی و شدید آسم را باعث شود و آسم را تشدید کند.

اثرات باروری در زنان

سیگار کشیدن در زنان باعث کاهش باروری می شود، به این معنی که بارداری مشکل تر می شود. سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد حاملگی ناخوشایند در زنان شود و باعث مرگ نوزاد یا تولد زودرس شود.

دیابت

خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد سیگاری ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از افراد غیر سیگاری است. علاوه بر این، سیگار کشیدن خطر عوارض بعد از تشخیص دیابت را افزایش می دهد. احتمال بیماری قلب و کلیه، ضعف جریان خون به پاها (که منجر به عفونت و قطع عضو می شود)، آسیب نابینایی و عصبی در افراد سیگاری دیابتی بیشتر است.

سرطان پوست

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ چاپ شده ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی که دومین سرطان شایع پوست است در افراد سیگاری تا ۳ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

نابینایی، آب مروارید

سیگار کشیدن می تواند شما را کور کند. اثرات نیکوتین به چشم های شما آسیب می رساند و می تواند باعث از بین رفتن بینایی شما شود. دژنراسیون ماکولا با سیگار کشیدن ایجاد می شود که این علت اصلی کوری در افراد بالای ۶۵ سال و بالاتر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.