عوارض لیزر

0 25

عوارض لیزر موی بدن

اگر از تراشیدن، تمیز کردن و یا موم کردن بدنتان برای از بین بردن موهای ناخواسته خسته شده اید، لیزر موهای زائد ممکن است گزینه ی خوبی برای شما باشد.

حذف مو از طریق روش لیزری یکی از معمول ترین روش ها در کشور های مختلف است. در این روش لیزر به شدت متمرکز به فولیکول های مو می شود. رنگدانه های موجود در فولیکول ها نور را جذب می کند که همین امر سبب از بین رفتن موها می شود.

لیزرها برای از بین بردن موهای ناخواسته از صورت، پا، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و دیگر مناطق مورد استفاده قرار می گیرند. قبل از انجام لیزر درمانی، باید مدارک پزشکی شما به طور کامل توسط تکنسین لیزر بررسی شود. اگر تصمیم خود را برای انجام این کار گرفته اید، باید از شش هفته قبل از جلسه اول لیزر، اپیلاسیون را محدود کنید. به این دلیل که اپیلاسیون ریشه مو را به طور موقت می کند و ریشه دقیقا محلی است که لیزر به آن حمله می کند. قرار گرفتن در معرض خورشید پس از انجام لیزر عوارض آن را بدتر می کند.

عوارض لیزر

تجهیزات لیزری با توجه به رنگ، ضخامت و محل مویی که در حال درمان است و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می شود. بسته به لیزر یا منبع نور مورد استفاده، شما و تکنسین باید از محافظ مناسب چشم استفاده کنید. همچنین لازم است لایه های بیرونی پوست خود را با ژل سرد یا دستگاه خنک کننده ویژه محافظت کنید، این به نور لیزر کمک می کند تا به پوست نفوذ کند.

تکنسین یک پالس نور را به منطقه درمان می فرستد و برای چندین دقیقه منطقه را چک می کند تا اطمینان حاصل شود بهترین تنظیمات برای فرد انجام شده است.

هنگامی که این جلسه لیزر کامل می شود، تکنسین ممکن است بسته های یخ، کرم ضد التهابی یا لوسیون، یا آب سرد برای کاهش هر گونه ناراحتی تجویز کند. جلسه ی بعدی شما ممکن است بین چهار تا شش هفته بعد برنامه ریزی شود و جلسات اینقدر ادامه می یابد تا موها به طور کامل از بین روند.

لیزرها می توانند به طور انتخابی موهای تاریک و درشت را هدف قرار دهند و پوست اطراف را بدون آسیب نگه دارند. دقت لیزر ها توسط پزشک تنظیم می شود. سرعت این دستگاه بسیار بالاست. هر پالس لیزر یک ثانیه طول می کشد و می تواند موهای بسیاری را در همان زمان از بین ببرد. لیزر می تواند موهای یک منطقه از بدن را در یک چهارم ثانیه از بین ببرد. از بین بردن موهای مناطق کوچک مانند پشت لب فوقانی را می توان در کمتر از یک دقیقه انجام داد و مناطق بزرگ مانند پشت و یا پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

عوارض لیزر

پیش بینی پذیری یکی از مزایای این روش است. اکثر افراد بین سه تا هفت جلسه درمان با لیزر به طور کل موهای بدنشان از بین می رود.

بعد از دریافت لیزر در هر جلسه بین یک تا دو روز بعد شما احساس آفتاب سوختگی روی پوست خود دارید که معمولا کمپرس آب سرد و مرطوب کننده ممکن است به این حس کمک کند. اگر صورت خود را لیزر کرده باشید بعد از ۲۴ ساعت می توانید آرایش کنید البته در صورتی که تاولی روی صورت شما نباشد.

یک ماه بعد از جلسات کرم ضد آفتاب برای جلوگیری از تغییرات موقتی در رنگ پوست تحت درمان استفاده می شود. تاول در طی لیزر موها نادر است اما در افرادی که دارای لکه های تیره تر در پوست خود هستند بیشتر احتمال آن وجود دارد. سایر عوارض جانبی بالقوه تورم، قرمزی و زخم است. آلرژی دائمی یا تغییرات در رنگ پوست نادر است.

عوارض لیزر موهای زائد:

  • سوختگی، قرمزی و تاول پوستی
  • امکان واگیر بیماری ‌های پوستی مثل زگیل از طریق دستگاه لیزر
  • فولیکولیت و آکنه
  • عفونت
  • لک های پوستی
  • جواب نگرفتن و از بین نرفتن موها
  • آسیب دیدن و باقی ماندن جای زخم روی پوست
  • تغییر رنگ پوست و لکه شدن پوست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.