عوارض کمبود ویتامین D در بدن

0 64

عوارض کمبود ویتامین D در بدن

بی شک می دانید یکی از منابع طبیعی تامین ویتامین D ،نورآفتاب می باشد،آفتاب به عضلات شما کمک می کند که،عضلات و استخوان های قوی ترشود، همچنین کاهش فشار خون و کاهش پیشرفت سفت شدن بافت ها می شود.برخی از مهمترین نشانه های کمبود این ویتامین عبارتند از: درد استخوان، ضعف عضلانی، افزایش فشار خون و افسردگی.اگر چه بسیاری از عوامل می توانند بر این علائم تاثیر بگذارند، اگر اخیرا شیوه زندگی خود را تغییر نداده باشید، چنین شرایطی ممکن است ناشی از علائم کمبود ویتامین D2 یا D3 باشد.

بیماری های ناشی از کمبود ویتامین D

۱-کمبود ویتامین D و بیماری روانی

همانطور که اشاره شد، کمبود ویتامین D می تواند به سلامت روانی شما آسیب برساند.براساس تحقیقات منتشر شده درزمینه مغزو اعصاب،حاکی از آن دارد که؛کمبود ویتامین D در بدن خطر ابتلا به بیماری روانی از جمله آلزایمر را دوبرابر می کند.بیماری روانی شامل : شامل کاهش تفکر، رفتار و حافظه است که تاثیر منفی برروی زندگی فرد خواهد گذاشت.

۲-کمبود ویتامین D وسرطان پروستات

در تحقیقات دانشمندان اروپایی و آمریکایی مشخص شده است که بین کمبود ویتامین D و سرطان پروستات رابطه مستقیم وجود دارد.شایان ذکر است که؛اگرچه این یافته ها نیز مشاهده شد،این بدان معنی نیست که کمبود ویتامین D،تنها دلیل ابتلا به سرطان پروستات است،بلکه به این معناست که سطح مناسبی از ویتامین D میتواند از خطرافراد به سرطان پروستات بکاهد و یا از آن جلوگیری نماید.

 

کمبود ویتامین D

۳-کمبود ویتامینDومیزان سطح ED (بیماری جنسی آقایان)

یک مطالعه کوچک از ۱۴۳ موضوع منتشر شده درمجله پزشکی جنسی در اوت سال ۲۰۱۴ حاکی از آن دارد که؛مردان مبتلا به نارسایی شدید در مسلئه جنسی (ED) ،سطح ویتامین D آنها به طور قابل توجهی پایین تر از سایر مردان می باشد.

۴-کمبود ویتامین D و خطر اسکیزوفرنی

با توجه به موسسه ملی سلامت روان. علائم اسکیزوفرنی،که معمولا بین سنین ۱۶ و ۳۰ ظاهر می شود،عبارتند از: شامل توهمات، سخن نامنسجم ونامفهوم و مشکل تمرکز یا توجه.تحقیقات پژوهشگران در این زمینه حاکی از آن دارد که کمبود ویتامین D در افراد ارتباط مستقیم با خطر ابتلا به اسکیزوفرنی دارد.این بدین معنی است که،اگر فردی دچار چنین بیماری شد،یکی از علت های اسکیزوفرنی می تواند به دلیل کمبود ویتامین D در بدن باشد.

۵-کمبود ویتامین D و بیماری قلبی

یکی از عوامل بیماری های قلبی در بین افراد جامعه،کمبود ویتامین D می باشد.بررسی هایی که در این زمینه انجام شده ،اشاره میکند که، میزان ویتامین D را به عنوان یک عامل موثر در مشکلات بهداشتی مرتبط با بیماری های قلبی مانند آترواسکلروز، فشار خون بالا، دیابت و سکته مغزی به شمار می آورند.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.