مراحل رشد جنین

مراحل تشکیل جنین

هر ماه یک گروه از تخمک ها  از تخمدان برای تخمک گذاری آزاد می شود. تخم ها در کیست های کوچک با مایع پر شده به نام فولیکول ها رشد می کنند. معمولا، یک فولیکول در بین یک گروه برای تکمیل و بلوغ انتخاب شده است. این فولیکول غالب همه فولیکول های دیگر گروه را سرکوب می کند و از رشد آن ها جلوگیری می کند.

فولیکول بالغ باز می شود و تخمک را از تخمدان آزاد می کند (تخمک گذاری). تخمک گذاری معمولا حدود دو هفته قبل از آغاز دوره قاعدگی بعدی زن اتفاق می افتد.

پس از تخمک گذاری، فولیکول شکسته به ساختاری به نام corpus luteum تبدیل می شود که پروژسترون و استروژن را ترشح می کند. پروژسترون کمک می کند تا اندومتریوم (پوشش رحم) برای جنین آماده شود.

به طور متوسط، باروری حدود دو هفته پس از آخرین دوره قاعدگی اتفاق می افتد. هنگامی که اسپرم به تخمک نفوذ می کند، تغییرات در پوشش پروتئین اطراف آن رخ می دهد تا از ورود اسپرم دیگر جلوگیری شود.

اگر یک اسپرم Y تخمک را بارور کند، نوزاد پسر خواهد بود؛ اگر یک اسپرم X تخمک را بارور کند، نوزاد شما یک دختر خواهد بود.

گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) هورمون موجود در خون شما از زمان تخمک گذاری است. این هورمون توسط سلول هایی تولید می شود که جفت را تشکیل می دهند و هورمون شناسایی شده در آزمایش حاملگی است. با این حال، معمولا از آخرین دوره بین ۳ تا ۴ هفته طول می کشد تا hCG به اندازه کافی برای تست بارداری تشخیص داده شود.

ظرف ۲۴ ساعت پس از باروری، تخمک به سرعت تقسیم می شود و در حدود سه روز در لوله فالوپی باقی می ماند. تخمک یا بلستوسیت همچنان تقسیم می شود و به آرامی از طریق لوله فالوپی به رحم منتقل می شود، جایی که مرحله ی بعدی آن این است که به اندومتری متصل شود (پروسه ای به نام لانه گزینی). قبل از این اتفاق بلاستوسیت از پوشش محافظش خارج می شود. وقتی که بلستوسیت در تماس با اندومتری قرار می گیرد، تبادل هورمون ها به بلستوسیت کمک می کند. برخی از زنان لکه بینی (یا خونریزی جزیی) برای یک یا دو روز در زمان لانه گزینی را گزارش می دهند. اندومتری ضخیم تر می شود و دهانه رحم بسته می شود.

در طی سه هفته اول سلول های بلاستوسیت در نهایت جنین را تشکیل می دهند و سلول های عصبی کودک در این زمان شکل می گیرند. کودک شما از لحظه تخمک گذاری تا هفته هشتم بارداری رویان نامیده می شود و پس از هفته هشتم و تا زمان تولد، کودک شما جنین نامیده می شود.

مراحل بارداری به دلیل تغییرات متمایزی که در هر مرحله اتفاق می افتد، دوره های سه گانه یا دوره های سه ماهه نامیده می شود.

مراحل رشد: ماه به ماه

ماه اول

همانطور که تخم مرغ رشد می کند، در اطراف آن کیسه آب تشکیل می شود و به تدریج با مایع پر می شود تا فضای نرمی را برای رشد رویان فراهم کند و از ضربه به آن جلوگیری شود. این کیسه آمنیوتیک نامیده می شود.

ارگانی به نام جفت نیز همراه با جنین در رحم است که شکل آن صاف و تخت است و مواد مغذی را از مادر به نوزاد انتقال می دهد و مواد دفعی را از کودک جدا می کند. چهره اولیه با ایجاد محافل تیره بزرگ برای چشم آغاز می شود. دهان، فک پایین و گلو ایجاد می شوند. سلول های خون در حال شکل گیری هستند و گردش خون آغاز می شود. لوله کوچک “قلب” تا پایان هفته چهارم ۶۵ بار در دقیقه می تپد. در پایان ماه اول، رویان حدود ۱/۴ اینچ طول دارد – کوچکتر از دانه برنج!

ماه دوم

رشد صورت کودک شما ادامه پیدا می کند. رشد گوش از پوست کناری سر شروع می شود. جوانه های کوچک که در نهایت به دست و پا تبدیل می شوند تشکیل می شوند. انگشتان، پا و چشم تشکیل می شود.

لوله عصبی (مغز، نخاع و سایر بافت های عصبی سیستم عصبی مرکزی) به خوبی شکل می گیرند. دستگاه گوارش و اندام های حسی شروع به رشد می کنند. استخوان شروع به جایگزینی غضروف می کند. در این ماه سر نسبت به بقیه بدن کودک بزرگ است. تا انتهای ماه دوم، کودک حدود ۱ اینچ طول دارد و حدود ۳۰/۱ اونس وزن دارد. بعد از حدود ۶ هفته، ضربان قلب نوزاد معمولا قابل تشخیص است. بعد از ماه دوم رویان به جنین تبدیل می شود.

ماه سوم

بازوها، دست ها، انگشتان دست و پای کودک به طور کامل شکل می گیرد. کودک می تواند مشت و دهان خود را باز و بسته کند. ناخن ها شروع به رشد می کنند و گوش های خارجی شکل می گیرند. ریشه دندان ها شکل می گیرند اندام های تناسلی کودک رشد می کنند اما تشخیص جنس نوزاد در سونوگرافی هنوز دشوار است.

تا پایان ماه سوم، جنین به طور کامل تشکیل شده است. تمام اندام ها و اندام ها در حال حاضر وجود دارد و به منظور تبدیل شدن به عملکردی به رشد بالغ می شوند. تمام اندام ها در این ماه تشکیل می شوند و از این پس تنها رشد می کنند. سیستم گردش خون و ادرار در حال کار است و کبد تولید صفرا می کند. در پایان ماه سوم، کودک شما حدود ۴ اینچ طول دارد و وزن آن حدود ۱ اونس است. از آنجایی که مهم ترین مرحله رشد کودک پس از گذشت سه ماه انجام می شود احتمال سقط آن بعد از سه ماه به میزان قابل توجهی كاهش می یابد.

ماه چهارم

ضربان قلب کودک از طریق یک وسیله به نام داپلر قابل شنیدن است. انگشتان دست و پا به خوبی متمایز شده است. ابرو، مژه، ناخن و مو تشکیل می شود. استخوان ها متراکم تر می شوند. سیستم عصبی شروع به کار می کند. اندام های جنسی به طور کامل توسعه یافته اند و در سونوگرافی می توان جنس کودک را تشخیص داد. در پایان ماه چهارم، کودک شما حدود ۶ اینچ طول دارد و وزن آن حدود ۴ اونس است.

ماه پنجم

در این ماه حرکت کودک کاملا احساس می شود. شانه، پشت، و کمر نوزاد با یک موی نرم با نام lanugo پوشانده شده است. این مو از کودک شما محافظت می کند و معمولا در پایان هفته ی اول پس از تولد می ریزد.

پوست کودک با پوشش سفید پوستی به نام کرسو vernix پوشیده شده است. این ماده برای محافظت از پوست کودک در مواجهه ی طولانی با مایعات آمنیوتیک است. این پوشش درست قبل از تولد می ریزد. در پایان ماه پنجم، کودک شما حدود ۱۰ اینچ طول دارد و وزن آن از ۱/۲ تا ۱ پوند است.

ماه ششم

پوست کودک قرمز رنگ است و چین و چروک دارد و رگ ها از طریق پوست شفاف نوزاد مشاهده می شوند. پلک ها شکل میگیرند و نوزاد صداها را می شنود و ممکن است حتی به آن ها پاسخ دهد. حتی ممکن است مادر سکسکه نوزاد را حس کند.

بعضی از جنین ها در پایان شش ماهگی به دنیا می آیند و در صورت مراقبت های ویژه ممکن است زنده بمانند. در پایان ماه ششم، کودک حدود ۱۲ اینچ طول دارد و وزن آن حدود ۲ پوند است.

ماه هفتم

کودک همچنان به بالغ شدن و رشد ذخایر چربی بدن ادامه خواهد داد. شنوایی کودک به طور کامل توسعه یافته است. او اغلب موقعیت خود را تغییر می دهد و به محرک ها، از جمله صدا، درد و نور، پاسخ می دهد. مایع آمنیوتیک شروع به کاهش می کند. در پایان ماه هفتم، کودک شما حدود ۱۴ اینچ طول دارد و وزن آن از ۲ تا ۴ پوند است. زایمان های زودرس در هفت ماهگی معمولا موفقیت آمیز است و نوزاد زنده می ماند.

ماه هشتم

مادر متوجه می شود که کودک بیشتر لگد می زند. مغز کودک به سرعت در حال توسعه است، و کودک شما می تواند ببیند و بشنود. اکثر سیستم های داخلی به خوبی توسعه یافته اند، اما ممکن است ریه ها نابالغ باشند. کودک شما حدود ۱۸ اینچ طول دارد و وزن آن به اندازه ۵ پوند است.

ماه نهم

کودک به رشد و بالغ شدن ادامه می دهد ریه ها تقریبا به طور کامل توسعه یافته اند. رفلکس کودک شما هماهنگ است، بنابراین او می تواند چشمک بزند، چشم ها را ببندد، سر را بچرخاند، به صورت بصری درک کند و به صداها، نور و لمس پاسخ دهد و آماده ی ورود به جهان است. با بزرگ شدن کودک و کمتر شدن فضا، او کمتر حرکت می کند. کودک در لگن شما می افتد و معمولا، سر نوزاد به سمت کانال تولد می رود. کودک شما حدود ۱۸ تا ۲۰ اینچ طول دارد و وزن آن حدود ۷ پوند است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.