نحوه تشخیص قارچ سمی

انواع قارچ های سمی

تشخیص قارچ سمی کاری بسیار سخت و دشوار است. برخی از قارچ های سمی می توانند کشته باشند، بنابراین بسیار مهم است که شما بتوانید قارچ را به درستی تشخیص دهید و ۱۰۰٪ اطمینان حاصل کنید که این قارچ خوراکی است یا سمی.

در زیر لیستی از ویژگی های رایج را پیدا خواهید کرد که به شما کمک کند قارچ سمی را شناسایی کنید. این لیست به هیچ وجه کامل نیست و آب و هوا و دیگر عوامل محیطی می توانند شکل قارچ را تغییر دهند و شناسایی آن را دشوار کنند.

پس لطفا به یاد داشته باشید که این فقط یک راهنما برای تکمیل یادگیری است که باید از طریق کتاب ها و افراد با تجربه هدایت شود. پی هیچ وقت بر اساس این راهنما اقدام به تشخیص قارچ سمی نکنید.

باید توجه داشته باشید که قارچ هایی که حیوانات مصرف می کنند ممکن است برای انسان خوراکی نباشد. بسیاری از حیوانات می توانند قارچ های سمی را بدون هیچ گونه عارضه جانبی مصرف کنند.

قارچ آمانیت

 یکی از مرگ بارترین انواع قارچ چتری است. این قارچ بسیار شبیه سایر قارچ‌ های خوراکی است. به همین دلیل برای اجتناب از چیدن آن ممکن است بسیاری از قارچ های خوراکی را از دست بدهید اما با توجه به خطر مرگ مصرف آن مطمئن باشید چیز ارزشمندی را از دست نداده اید. این خانواده بیشتر در پای درختان بلوط و کاج می‌ روید. این قارچ که معروف به کلاهک مرگ است، عمده ‌ترین عامل مرگ ‌و میر ناشی از مسمومیت‌ های قارچی است. قارچ های کلاه قرمز نیز بیشتر جزو این خانواده از قارچ ها هستند.

نحوه تشخیص قارچ سمی

قارچ آگاریک

تمامی قارچ ‌های خوراکی خانواده‌ی آگاریک (قارچ‌های کلاهک‌دار) دارای تیغه‎‌های پره مانند به رنگ‌های صورتی تا قهوه‌ ای در زیر کلاهک، یک ساقه سفید و ساقه تنومند و چاق به حالت دامن هستند. از نظر ظاهری قارچ های سمی این خانواده نیز شبیه به انواع خوراکی هستند. برای تشخیص باید آن را ببویید. اگر بوی قارچ طبیعی داد این قارچ از انواع خوراکی است، اما اگر بوی بدی مانند مواد شیمیایی داشت، این نوع سمی است.

نحوه تشخیص قارچ سمی

قارچ سمی میلک کپ

اگر بهیک قارچ دست زدید و متوجه شدید از زیر کلاهک آن ماده ای شیر مانند ترشح می کنند، قطعا این قارچ میلک کپ است. میلک کپ ها از خانواده لاکتریوس هستند و همه آن ها در هنگام لمس یک ماده شبیه شیر را از تیغه های پره مانند زیر کلاهک خود ترشح می کنند بیشتر میلک کپ ها سمی هستند بنابراین به طور کلی از خوردن این قارچ ها اجتناب کنید .

قارچ‌ های سمی سمی به نام آماتوکسین دارند که باعث بروز علائم مسمومیت می ‌شود. علائم مسمومیت عموما بین شش تا ۲۴ ساعت پس از خوردن قارچ شروع می شود و شدت می‌ گیرد. در مرحله اول علائم آن شبیه مسمویت ‌های گوارشی است اما علائمی مانند پیچش عضلانی، کاهش ضربان قلب، هذیان و کما و … از جمله علائم احتمالی هستند. همچنین در موارد مسمویت شدیدتر در روزهای دوم تا چهارم، مسمویت ‌های کبدی، کلیوی و قلبی ایجاد می ‌شود که حتما نیاز به داروهای خاص و مراجعه به مراکز درمانی دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. علی می گوید

    عالی قشنگ بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.