وسواس فکری چیست؟

اختلال وسواس فکری-عملی

اختلال وسواسی اجباری (OCD) یک اختلال روانشناختی است که می تواند بر روی افراد در سنین مختلف تاثیر بگذارد.  معمولا این اختلال پس از حوادث مهم زندگی اتفاق می افتد و فرد در یک چرخه وسواس و اجبار قرار می گیرد.

این بیماری شامل وسواس های ناخواسته، افکار مزاحم و اجبار های ذهنی است که موجب شدت گرفتن احساس اضطراب می شوند. وسواس عملی رفتارهای یک فرد درگیر بیماری، در تلاش برای خلاص شدن از شر وسواس و یا کاهش پریشانی خود است.

 اکثر مردم در بعضی مواقع در زندگی خود افکار وسواسی و یا اجباری دارند، اما این بدان معنا نیست که همه ی آن ها دچار اختلال OCD هستند. برای تشخیص اختلال وسواسی اجباری، باید توجه داشت که این چرخه وسواس و اجبار چنان شدید می شود که فرد زمان زیادی را صرف رفتار های اجباری می کند و در فعالیت های مهم زندگی او اثر گذار است.

اختلال وسواسی-اجباری (OCD) یک اختلال رایج، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غلط، وسواس و رفتارها (اجباری) است که تمایل به تکرار بیش از حد آن نیز دارد و از کنترل بیمار خارج است. افراد مبتلا به OCD ممکن است علائم وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی، مانند کار، مدرسه و روابط شخصی اثر گذار باشد.

علائم معمول عبارتند از:

  • ترس از میکروب یا آلودگی
  • داشتن چیزهایی متقارن یا در یک نظم کامل
  • افکار تهاجمی نسبت به دیگران یا خود
  • افکار ممنوعه یا تابو ناخواسته

وسواس عملی رفتارهای تکراری است که یک فرد مبتلا به OCD احساس می کند نیاز به انجام آن ها، در پاسخ به یک وسواسی فکری دارد. وسواس های عملی متداول عبارتند از:

  • تمیز کردن بیش از حد و یا شستن دست
  • مرتب کردن و چیدن چیزها به شیوه ای دقیق و متقارن
  • شمارش اجباری
  • بررسی مکرر کار های انجام داده شده

به طور مثال فرد مبتلا به OCD در هنگام بستن درب چند بار آن را چک می کند تا مطمئن شود بسته شده یا چند بار نگاه می کند که مطمئن شود گاز خاموش شده است یا نه. حتی در طول شمارش هر چیز تا چند مرتبه شمارش انجام ندهد خیالش راحت نمی شود. این گونه افراد معمولا در تصمیم گیری نیز دچار مشکل هستند و وسواس زیادی برای انتخاب به خرج می دهند.

وسواس فکری چیست؟

فردی که درگیر اختلال OCD است نمی تواند رفتار های خود را کنترل کند حتی زمانی که خودش احساس کند که این رفتار ها بیش از حد اتفاق می افتد یا حتی اذیت کننده است. افراد بیمار حداقل یک ساعت در روز را صرف افکار وسواسی خود می کنند. در بعضی مواقع ممکن است رفتار هایی که در پاسخ به افکار خود انجام می دهند برایشان آرامبخش باشد اما گاهی موجب اضطراب آن ها می شود. برخی از افراد مبتلا به OCD دارای اختلال تیک نیز هستند.

علائم این بیماری در طول گذر زمان معمولا بدتر می شود. افراد مبتلا به OCD ممکن است سعی کنند از شرایطی که موجب وسواسشان می شوند، اجتناب کنند. اما اگر فکر می کنید علائم OCD را دارید با پزشک مشورت کنید زیرا این بیماری بدون دخالت پزشک درمان نخواهد شد و در صورت عدم درمان ممکن است تمام جنبه های زندگی را در بر گیرد.

عوامل تاثیر گذار در ابتلا به اختلال وسواس فکری-عملی عبارتند از:

ژنتیک

مطالعات خانوادگی نشان داده است افرادی که دارای بستگان درجه اول (مانند والدین، خواهر و برادر یا کودک) مبتلا به OCD هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به OCD هستند.

ساختار مغز و عملکرد آن

مطالعات تصویربرداری اختلال در قشر جلویی و ساختارهای زیر ساختی مغز در بیماران مبتلا به OCD نشان داده شده است. به نظر می رسد که بین علائم OCD و ناهنجاری ها در برخی مناطق مغز ارتباط وجود دارد.

محیط

افرادی که در دوران کودکی یا سایر آسیب های جسمی (فیزیکی یا جنسی) تجربه کرده اند در معرض افزایش خطر ابتلا به OCD هستند.

درمان OCD

OCD به طور معمول با دارو، روان درمانی یا ترکیبی از هر دو درمان می شود. اگر چه بیشتر بیماران مبتلا به OCD به درمان پاسخ می دهند، اما برخی از بیماران همچنان علائم را تجربه می کنند.

گاهی اوقات افرادی که مبتلا به OCD هستند دارای اختلالات روانی دیگری مانند اضطراب، افسردگی و تفکر اختلال در مکانیزم بدن هستند، اختلالی که در آن فرد به اشتباه معتقد است که بخشی از بدن آنها غیر طبیعی است و عملکرد مناسبی ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.