پوسته شدن اطراف ناخن

پوسته شدن دور ناخن

پوسته شدن اطراف ناخن مشکلی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند و موجب اذیت شدن افراد می شود. حتما برای شما هم پیش آمده که پوسته های ریز کنار ناخن را بکشید تا به یک زخم عمق کشیده شود. اما برای جلوگیری از پوسته شدن باید چه کرد؟

برای جلوگیری از این مشکل باید علت آن را پیدا کرد، شاید بسیاری از ما تصور می کنیم کمبود ویتامین ها و املاح دیگر موجب پوسته شدن پوست می شود اما بر طبق مطالعات پژوهشگران، مهمترین علت پوسته شدن اطراف ناخن، خشکی پوست است. در صورتی که به این مشکل توجه نکنید با عوارضی مانند التهاب ناخن، عفونت و قارچ پا و دست در پوست اطراف ناخن مواجه می شوید.

نرم کزدن پوست دور ناخن مهمترین کاری است که باید انجام دهید. جدا کردن ریشه ها با دست فقط زخم را عمیق تر می کند بهتر است پوست را نرم کنید و با ناخن گیر پوست را به آرامی جدا کنید تا باعث ایجاد خون ریزی نشود. قراردادن انگشتان در آب گرم برای چند دقیقه می تواند برای بهبود این وضعیت مفید باشد. این باعث نرم شدن پوسته پوسته ها و جدا شدن راحت و بدون درد آن ها می شود.

بهترین راه برای درمان این مسئله، چرب کردن پوست نواحی اطراف ناخن با استفاده از پمادهای چرب کننده و مرطوب کننده مناسب پوست است تا از خشکی آن ها پیشگیری شود.

پوسته شدن اطراف ناخن

این عارضه بیشتر در افرادی که ناخن خود را می جوند دیده می شود. این گونه افراد به طور مداوم بزاغ دهانشان را به پوست اطراف ناخن می زنند و همین باعث خشکی و مرطوبی پشت سر هم پوست می شود که آن ها را بیشتر در برابر پوسه شدن قرار می دهد.

افرادی که در منزل یا کار خود با مواد شوینده سر و کار دارند نیز بیشتر از افراد دیگر دچار این مشکل می شوند. به دلیل استفاده زیاد از این مواد، چربی ناخن کاهش می یابد و کناره های پوست آن ریش ریش می شود.

یکی از دلایل مهم ریش ریش شدن پوست ناخن ها آرایش و مانیکور ناخن ها به شیوه نا درست است. استفاده غلط از ناخن گیر یا گرفتن ناخن ها به صورت نامناسب هم می تواند باعث ریش ریش شدن ناخن شود.

قطعا شما درماه های سرد سال بیشتر با ریش ریش شدن ناخن ها مواجه هستید. در روزهای زمستان پوست اطراف ناخن های شما سریعتر خشک می شود.

کندن پوست کناره های ناخن موجب ایجاد عفونت و راه یابی میکروب به آن منطقه می شود. اگر ریش ریش شدن ناخن درمان نشود می تواند باعث بروز عفونتی به نام پارونیشیا یا کژدمه paronychia شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.