CPR چیست؟

سی پی آر چیست؟

هر روز چندین نفر بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست می ‌دهند، این در حالی است که ممکن است بتوان جان بسیاری از این افراد را نجات داد. احیاء قلبی ریوی (CPR) یک تکنیک نجات است که در بسیاری از موارد اضطراری، از جمله حمله قلبی یا نزدیک حالت غرق شدن، که در آن تنفس یا ضربان قلب فرد متوقف شده است، مفید است. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که هر کس – از افراد آموزش ندیده تا پرسنل پزشکی به طور یکسان – آغاز CPR را با ماساژ قفسه سینه شروع کنند. در هنگام مواجهه با افرادی که ضربان قلبشان متوقف شده حتی اگر ترسیدید که دانش و توانایی های شما ۱۰۰ درصد کامل نباشد، بهتر است کاری انجام دهید تا کاری انجام ندهید. به یاد داشته باشید، تفاوت بین کاری که انجام می دهید و کاری انجام نمی دهید، زندگی یک فرد است. ایست قلبی به وضعیتی اطلاق می ‌شود که قلب از تپیدن باز ایستاده و دیگر خون را به بدن و مغز پمپ نمی ‌کند. با ماساژ قفسه سینه و تنفس مصنوعی، در واقع شما نقش قلب و ریه بیمار را دارید و به پمپاژ خون به بدن و اکسیژن ‌رسانی به اندام ‌ها کمک می کنید.

اگر آموزش CPR نداده اید، در هنگام روبرو شدن با فردی که ضربان و تنفس ندارد به سرعت به نیروی امدادی زنگ بزنید و شروع به ماساژ قفسه سینه کنید. این کار را بدون وقفه از ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه ادامه دهید تا زمانی که امدادگران به آنجا برسند.

اگر در این حوزه آموزش دیده اید، بررسی کنید که آیا ضربان و تنفس ضعیف وجود دارد یا خیر. اگر در عرض ۱۰ ثانیه هیچ نفس یا ضربانی وجود نداشته باشد، ماساژ قفسه سینه را آغاز کنید. شروع CPR با ۳۰ ماساژ قفسه سینه و بعد دادن دو تنفس مصنوعی آغاز می شود.

CPR چیست؟

اگر قبلا آموزش CPR دریافت کرده اید اما به توانایی های خود اطمینان ندارید، فقط ماساژ قفسه سینه را با سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه انجام دهید.

توصیه های فوق در مورد بزرگسالان، کودکان و نوزادانی که نیاز به CPR دارند است، اما نوزادان تا ۴ هفته از این قاعده مستثنی هستند. CPR می تواند خون و اکسيژن را به مغز و سایر اندام های حیاتی برساند تا زمانی که درمان قطعی تر ریتم طبیعی قلب را بازگرداند. هنگامی که قلب می ایستد، کمبود اکسیژن خون می تواند باعث آسیب مغزی به مدت چند دقیقه شود و یک فرد ممکن است در عرض هشت تا ۱۰ دقیقه بمیرد.

برای یادگیری سی پی آر باید دوره آموزشی معتبر دیده باشید. اما اگر آموزش ندیده اید هنگام مواجهه با این افراد باید با شماره اورژانس تماس بگیرید. کارشناسان فوریت پزشکی می توانند به شما کمک کنند تا احیا را به درستی انجام دهید تا امدادگران برسند. اگر هنگام احیای قلبی ریوی خسته شدید بیمار را رها نکنید، بلکه از کسی کمک بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code