PDW در آزمایش خون چیست؟

تفسیر PDW در آزمایش خون

شمارش کامل خون (CBC) یک آزمایش خون است که برای ارزیابی سلامت کلی شما و تشخیص طیف وسیعی از اختلالات، از جمله کم خونی، عفونت و لوسمی، مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش کامل خون شما چندین مولفه و ویژگی های خون شما را اندازه گیری می کند، از جمله:

  • سلول های قرمز خون که اکسیژن را حمل می کنند
  • سلول های سفید خون که با عفونت مبارزه می کنند
  • هموگلوبین، پروتئین حمل اکسیژن در گلبول های قرمز
  • هماتوکریت، نسبت گلبول قرمز به مولکول مایع یا پلاسما، در خون شما
  • پلاکت هایی که به لخته شدن خون کمک می کنند

کم و زیاد بودن این تعداد از حالت نرمال، ممکن است نشان دهنده ی این باشد که یک وضعیت بیماری اولیه وجود دارد که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد. برای بررسی سلامت کلی شما پزشک ممکن است یک آزمایش شمارش کامل خون را به عنوان بخشی از یک معاینه پزشکی معمولی برای نظارت بر سلامت عمومی و برای تشخیص انواع اختلالات مانند کم خونی یا لوسمی توصیه کند.

اگر علائم شما با اختلال خونی که بر تعداد سلول های خونی تأثیر می گذارد نزدیک باشد، پزشک ممکن است از شمارش کامل خون برای نظارت بر وضعیت پزشکی  استفاده کند. اگر نمونه خون شما فقط برای یک شمارش کامل خون مورد آزمایش قرار می گیرد، می توانید قبل از آزمایش غذا بخورید و نیازی به ناشتا بودن نیست.

پلاکت ها نقش بسیار مهمی در بدن ما دارند که آن جلوگیری از خون‌ ریزی است. پلاکت‌ها در رشد و تکامل، ایجاد یا از بین بردن سلول‌های سرطانی و فاکتور رشدی مشتق از پلاکت (PDGF) نیز مشارکت دارند.

PDW: بیانگر گستره توزیع پلاکت ها می باشد و نام کامل آن Platelet distribution width است. شاخص های پلاکتی نشانگرهای بالقوه و مفید برای تشخیص زود هنگام بیماری های ترومبوآمبولیک هستند. پیش بینی شده است که افزایش متوسط حجم پلاکت (MPV) و پهنای توزیع پلاکتی (PDW) به علت فعال شدن پلاکتی حاصل از تورم پلاکتی و تشکیل پوسیدپودیا صورت گرفته است.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *