طرح رجیستری موبایل

طرح رجیستری موبایل

این روز ها صحبت اول بازار موبایل بر سر طرح ریجستری تلفن همراه یا همان ثبت موبایل است.این طرح سال ها است که مطرح شده ولی اجرایی شدن آن از مهر امسال آغاز شد و فاز دوم آن نیز از آذر ماه شروع شده است.

این طرح با وجود اطلاع رسانی های زیاد در سایت ها و در بخش های مختلف خبری هنوز هم برای فروشندگان و هم برای خریداران گنگ است.

هدف این طرح جلوگیری از قاچاق موبایل است تا قبل از اجرای این طرح بر طبق آمار سالیانه حدود ۱۰ میلیون دستگاه موبایل به صورت قاچاقی وارد کشور می‌شد. رقم این قاچاق چیزی در حدود ۲ هزار میلیارد تومان است که به اقتصاد کشور لطمه ی بزرگی وارد می کرد. همچنین هدف دوم این طرح آزمایش مدل های مختلف موبایل است تا از نظر تششعات مشکلی برای کاربران به همراه نداشته باشند.

طرح رجیستری موبایل

جالب است بدانید این در طرح در کشورهایی همچون هند، آلمان، ترکیه، کره جنوبی، آمریکا و عمان چندین سال پیش اجرایی شده است.

به طور ساده در طرح رجیستری موبایل قرار است اپراتورها و سرویس‌های مخابراتی فقط به موبایل‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شدند سرویس و خدمات ارائه دهند.

این فرآیند به صورت ثبتنام موبایل های غیر قاچاق در سامانه ثبت گمرک به نام همتا انجام می پذیرد. کد موبایل‌ها (IMEI) از این به بعد در این سامانه به ثبت می رسد و پس از آن به موبایل مورد نظر خدمات مخابراتی ارائه می شود. در غیر این صورت و عدم ثبت در این سامانه موبایل حکم اسباب بازی دارد.

در این طرح برای موبایل هایی که تا قبل از شروع طرح باز شده اند و کار کرده اند مشکلی پیش نمی آید و طرح فقط شامل موبایل‌هایی است که خریداری شده ولی باز نشده و استفاده نشده‌اند. موبایل‌های دست‌دوم هم اگر پیش از امروز روشن شده‌اند و خدمات مخابراتی دریافت کرده‌اند، در سامانه ثبت شده‌اند و نگرانی از خرید و فروش آنها برای مردم نباید باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.