نرم افزار نظارتی و جاسوسی در واتساپ با استفاده از حفره امنیتی

اپلیکیشن واتساپ حدود ۱٫۵ میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. چندی پیش این پیام‌رسان مورد حملات سایبری هدفمندی قرار گرفت. متاسفانه هکرها موفق شده‌اند از یک حفره امنیتی واتساپ به آن نفوذ کنند. و با نصب نرم‌افزار نظارتی و جاسوسی در واتساپ روی تلفن‌همراه و سایر دستگاه‌ها از راه دور بر کاربران نظارت کنند.

نرم‌ افزار نظارتی و جاسوسی در واتساپ

پیام‌رسان واتساپ، متعلق به صاحب فیسبوک زاکربرگ، اعلام کرد این هکرها گروه خاصی از کاربران را مورد هدف قرار داده‌اند. این خرابکاری توسط هکرهای (cyber-actor) حرفه‌ای صورت گرفته است.

البته روز جمعه این مشکل برطرف شد. واتساپ روز دوشنبه از ۱٫۵ میلیارد کاربر خود خواست تا واتساپ را به‌روزرسانی کنند. طبق گزارش Financial Times این نرم‌افزار نظارتی توسط NSO که یک شرکت اسرائیلی است توسعه داده شده بود.

واتساپ در ماه مه و به تازگی به حفره موجود در این اپیلیکیشن پی برد. واتساپ از امنیت بالایی برخوردار است. زیرا از رمزنگاری end-to-end encrypted استفاده می‌کند. در این نوع رمزنگاری پیام روی فرستنده رمز شده و به مرکز ارسال می‌شود. سپس در مرکز رمزگشایی می‌شود و با رمزنگاری جدید به گیرنده فرستاده می‌شود. روی دستگاه گیرنده مجدد رمزگشایی می‌شود.

نرم‌افزار نظارتی و جاسوسی در واتساپ قادر است پیام‌های روی دستگاه گیرنده را بخواند و به آن دسترسی داشته باشد. این سوال برای کاربران پیش آمده که چرا واتساپ به طور صریح درباره این مشکل و رفع آن توضیحی نداده است. چرا علت این به‌روزرسانی را اعلام نکرده است.

 

نرم افزار نظارتی و جاسوسی در واتساپ

به گفته احمد زیدان از فعالان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران، مورد هدف این برنامه نظارتی روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالین و مدافعان حقوق بشر هستند.

به‌روزرسانی واتساپ

اندروید

  • فروشگاه Google Play را باز کنید.
  • منوی بالا سمت راست فروشگاه را تپ کنید.
  • My Apps & Games را انتخاب کنید.
  • اگر واتساپ را اخیرا آپدیت کرده‌اید، دکمه Open را بزنید.
  • اگر به طور اتوماتیک واتساپ به‌روز نشده است، دکمه Update را انتخاب نمایید تا نسخه جدید روی گوشی شما نصب شود.

آی او اس (iOS)

  • App Store را باز کنید.
  • بالای صفحه روی Updates تپ کنید.
  • مانند سیستم‌عامل اندروید در صورت آپدیت برنامه دکمه Open و درغیر این صورت دکمه Update را بزنید.

 

چگونه نرم‌افزار جاسوسی در واتساپ عمل می‌کند؟

هکرها با استفاده از برقراری تماس صوتی با تلفن هدف به آن نفوذ می‌کنند. حتی اگر به این تماس پاسخ داده نشود، نرم‌افزار جاسوسی در واتساپ روی تلفن هدف نصب می‌شود. واتساپ در مصاحبه با BBC بیان کرد: این حفره امنیتی توسط تیم امنیتی شناسایی شده است. هم‌چنین یک شرکت خصوصی که برای دولت‌ها کار می‌کند این حمله خرابکارانه را انجام داده است. این شرکت جاسوس‌افزار هایی طراحی می‌کند که روی عملکرد تلفن‌های همراه اثر می‌گذارد.

 

چه کسی پشت‌پرده نرم‌افزار جاسوسی در واتساپ است؟

NSO یک شرکت اسرائیلی است که در گذشته به عنوان فروشنده سلاح شناخته می‌شد. نرم‌ازفرار flagship که توسط این شرکت طراحی شده، قادر به جاسوسی روی دستگاه مقصد است. این نرم‌افزار داده‌های موردنیاز را از طریق میکروفون و دوربین و موقعیت مکانی به دست می‌آورد.

در اظهارات اخیر خود NSO اعلام کرده که به سازمان‌های دولتی برای مبارزه با جرم و جنایت و تروریسم کمک می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.