آیا نصب آنتی ویروس برای حفظ امنیت کافی است؟

بسیاری از کاربران گمان می کنند تنها با یک آنتی ویروس از کامپیوترشان حفاظت می کنند. متاسفانه این نگرش اشتباه درباره ضدویروس وجود دارد. این سوال همیشه از سوی کاربران وجود دارد. تنها با نصب آنتی ویروس سیستم ایمن می شود؟ آیا هیچ تهدیدی وجود نخواهد داشت؟

 این تصور غلطی ست که بین کاربران بسیاری وجود دارد. آنتی ویروس لازم است اما کافی نیست. در این مقاله به دلایل زیادی برای اثبات این ادعا اشاره می کنیم. با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

آنتی ویروس لازم اما ناکافی

هیچ کدام از آنتی ویروس ها نمی توانند ۱۰۰ درصد با تمام ویروسها مقابله کنند. هر چند آنتی ویروس های حرفه ای توانایی حذف و مقابله با درصد بالایی از ویروسها را دارند. اما این قابلیت را ندارند که بطور کامل از کامپیوتر شما حفاظت کنند. اما چرا؟

همیشه ابتدا ویروسی ساخته می شود، سپس آنتی ویروسی برای مقابله به آن وارد بازار می شود. بنابراین همواره ویروسها از ضدویروس ها جلوترند. حتی اگر یک ضدویروس قوی داشته باشید همیشه با ویروسهای جدیدی روبروست.

اما راه حل این مشکل چیست؟

همواره بر بروزرسانی یا آپدیت آنتی ویروس تاکید شده است. با آپدیت ضدویروس ها شناسایی ویروسهای جدید امکان پذیر خواهد بود. متاسفانه کاربران ایرانی به این امر توجه نمی کنند. زیرا اغلب از آنتی ویروسهای کرک شده استفاده می کنند.

اگر آنتی ویروسی آپدیت نشود نمی تواند ویروسهای جدیدی که بعد از آخرین بروزرسانی ساخته شده را شناسایی کند. بنابراین توانایی مقابله و حذف آنها را ندارد. از این رو کامپیوتر شما حتی با وجود آنتی ویروس آلوده می شود.

متاسفانه کاربران ایرانی بیشتر از نرم افزارهای کرک شده استفاده می کنند. نرم افزارهای کرک شده به نرم افزارهایی می گویند که قفل آنها شکسته شده و برای استفاده از آن نیازی به خرید نرم افزار نیست.

آنتی ویروس

درست است نصب نرم افزارهای اورجینال هزینه بر است. اما توصیه می شود حداقل از ضدویروسهای اورجینال استفاده نمایید. معمولا ضدویروسهای کرک شده آپدیت نمی شوند و عملکرد صحیحی ندارند.

سعی کنید نسخه های کامل را تهیه و نصب کنید. شرکت های امنیتی نسخه های متفاوتی منتشر می کنند. نسخه های ساده فقط ضدویروس هستند. نسخه های کامل قابلیت حفاظت کامپیوتر از کرم ها و جاسوس ها و غیره را دارند. درست است که این نسخه ها گران تر هستند اما ارزشش را دارند.

آنتی ویروسهای اورجینال رایگانی هم وجود دارد. این نسخه ها از نظر آپدیت مشکلی ندارند. اما امکانات نسخه های غیررایگان را ندارند. به هر حال هیچ کس به شما خدمات رایگان کامل و بی نقص نمی دهد.

متاسفانه برنامه هایی هستند که پنهانی روی سیستم شما نصب می شوند. هدف این برنامه ها جاسوسی، تبلیغات و غیره است. به این برنامه ها جاسوس افزار یا (Spyware) می گویند. این گونه برنامه ها نیز امنیت سیستم شما را به خطر می اندازند.

نتیجه گیری

بطور کلی حتی در صورت نصب یک آنتی ویروس اورجینال و آپدیت آن امکان آلودگی سیستم شما وجود دارد. زیرا شما در معرض خطر هستید. چرا؟ چون بسیاری از مسایل امنیتی بدلیل حفره های سیستم عامل بوجود می آید. پیشنهاد من این است که به سیستم عامل لینوکس مهاجرت کنید. لینوکس از امنیت بالایی برخوردار است.

هم چنین باید سیستم عامل خود را نیز آپدیت کنید. برای آپدیت سیستم عامل نیز باید نسخه اورجینال آن را تهیه کرده باشید. این مسئله ای است که برای کاربران ایرانی هزینه بالایی دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد شبکه های اجتماعی است. استفاده روزافزون از شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، اینستاگرام غیرقابل انکار است. متاسفانه این شبکه ها بستر مناسبی برای سرقت اطلاعات شماست.

در این مقاله سعی کردیم دلایل کافی برای پاسخ به سوالی که در ابتدا مطرح شد بیاوریم. امیدواریم که مطالب بالا برایتان مفید بوده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.