اشتراک گذاری پرینتر و فایل ها در ویندوز ۱۰

شما می‌توانید کامپیوترها و تبلت‌هایی که از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند را با هم دیگر در یک شبکه قرار دهید. با این کار شما امکان به اشتراک گذاشتن فایل‌ها و پرینترها را در میان آن‌ها به دست خواهید آورد. برای به اشتراک گذاشتن فایل ها و پرینترها در ویندوزهای ۷ و ۸ شما باید یک ” homegroup ” ایجاد می‌کردید. اما متاسفانه مایکروسافت در ویندوز ۱۰ ، ” homegroup ” را بازنشسته کرده است و دیگر در دسترس نخواهد بود. البته جای نگرانی نیست! مایکروسافت برای اشتراک گذاری پرینتر و فایل ها در ویندوز ۱۰ راه‌های دیگری را در نظر گرفته است:

اشتراک گذاری فایل ها در ویندوز ۱۰

اشتراک فایل

برای به اشتراک گذاشتن فایل‌ها در ویندوز ۱۰ ، باید ابتدا ” File Explorer ” را باز کنید و فایل یا فایل‌هایی را که می‌خواهید به اشتراک بگذارید؛ انتخاب کنید. بر روی پرونده‌هایی که انتخاب کرده‌اید؛ راست کلیک کرده و از منوی کشویی باز شده گزینه ” Share ” را انتخاب کنید. این گزینه چند روش را برای اشتراک گذاشتن فایل‌ها در اختیار شما قرار خواهد داد:

اشتراک گذاری از طریق ایمیل

اشتراک با ایمیل

یکی از روش‌هایی که مایکروسافت در ویندوز ۱۰ به شما پیشنهاد خواهد داد؛ اشتراک گذاری از طریق ایمیل خواهد بود. بعد از آنکه گزینه ” Share ” را انتخاب کردید؛ یکی از پیشنهادها، اشتراک گذاری به وسیله ایمیل خواهد بود. اگر قبلا از این طریق برای فردی فایلی فرستاده باشید؛ در لیست شما قرار خواهد داشت. در صورتی که می‌خواهید برای فرد جدیدی این کار را انجام دهید؛ باید با کلیک بر روی Find more people وارد مرحله اشتراک گذاری فایل شوید.

در این روش بدون نیاز به هیچ برنامه دیگری می‌توانید فایل‌های مورد نظرتان را برای افراد مختلف ارسال کنید. کافی است آدرس ایمیل وی را وارد کرده و فایل‌هایی که می‌خواهید ارسال کنید را پیوست نمایید. با تایید کردن نهایی، کار انتقال فایل‌ها به راحتی به پایان خواهد رسید.

اشتراک گذاری فایل با رایانه‌های نزدیک شما

اشتراک با کامپیوتر نزدیک

در این روش شما نام کامپیوتری که در نزدیکی شما قرار دارد را در پنجره ” Share ” مشاهده خواهید کرد. فایل‌هایی که می‌خواهید ارسال کنید را انتخاب کرده و سپس گزینه ” Share ” را تایید کنید. در پنجره باز شده شما نام کامپیوتر مقصد را مشاهده می‌کنید. باید بر روی آن کلیک کنید؛ در کامپیوتر مقصدی پیغامی به نمایش درخواهد آمد که باید بر روی ” Save ” کلیک شود. با این کار فایل‌ها به صورت اتوماتیک در قسمت ” Documents  ” ذخیره خواهند شد.

با یک سرویس به اشتراک بگذارید

اشتراک با سیستم های ذخیره سازی

یکی دیگر از راه‌های اشتراک گذاری پرینتر و فایل ها در ویندوز ۱۰، از طریق خدمات ذخیره سازی آنلاین می‌باشد. در پنجره ” Share ” یکی از خدماتی که با آن آشنایی دارید از قبیل : Box ، Dropbox و یا OneDrive را انتخاب کنید و فایل‌هایی که می‌خواهید را در آن ذخیره کنید. بعد از آنکه فایل‌ها را ذخیره کردید؛ برای اشتراک گذاری با افراد مختلف، باید آن فصا را در مرورگر اینترنت خود باز کنید و عملیات مورد نظر خود را انجام دهید.

اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز ۱۰

برای به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه خود ابتدا به مسیر زیر بروید:

Settings > Devices > Printers & scanners

در این قسمت پرینتری که می‌خواهید به اشتراک بگذارید را انتخاب کرده و بر روی گزینه ” Manage ” کلیک کنید.

اشتراک گذاری پرینتر

در این پنجره  ” Printer Properties ” را انتخاب کنید. هنگامی که پنجره Printer Properties باز شد؛ روی تب ” Sharing ” کلیک کنید. کادر اشتراک گذاری این چاپگر را علامت بزنید. در صورت تمایل، نام اشتراک پیش فرض را تغییر دهید و سپس بر روی OK کلیک کنید. با انجام این مراحل پرینتر شما به اشتراک گذاشته شده و آماده استفاده توسط دیگر سیستم‌های حاضر در شبکه است.

پرینتر مشترک

برای آنه بتوانید از یک پرینتر اشتراک گذارش شده در شبکه استفاده کنید؛ از قسمت ” Settings ” گزینه ” Devices > Printers & scanners ” را انتخاب کنید. از پنجره باز شده باید بر روی ” Add a printer or scanner ” کلیک کنید. در این مرحله چاپگر مشترک باید برای شما ظاهر شود. بر روی آن کلیک کرده و گزینه ” Add device ” را انتخاب کنید.

استفاده از پرینتر

مشاهده خواهید کرد که پرینتر در منوی Bluetooth & other devices به صورت آماده به کار در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.