علت سرعت بالای فایرفاکس کوانتوم چیست؟

علت سرعت بالای فایرفاکس کوانتوم چیست؟

یکی از مهندسان شرکت موزیلا یکی از تکنیک های پنهان را نشان داده است که فایرفاکس ۵۷، که به نام Quantum شناخته می شود، برای بهبود زمان بارگذاری صفحه استفاده می کند.

موزیلا تعدادی تغییرات معماری را به فایرفاکس کوانتوم اعمال کرده است که سرعت و بهبود عملکرد را فراهم آورده است، اما فایرفاکس ۵۷ یک ترفند مخفی دیگر برای به دست آوردن بارگذاری سریع تر صفحه دارد و آن تاخیر اسکریپت از ردیابی دامنه ها است مانند www.google-analytics.com.

این تکنیک توسط مهندس موزیلا Honza Bambas طراحی شده است، که آن را “تعقیب” (tailing) نامیده است. این کار وقتی یک صفحه در حال بارگذاری است، بارگذاری کدهای مربوط به دامنه‌های مکان‌یابی به تأخیر می‌افتند تا محتوای اصلی سایت سریع‌تر بارگذاری شود.

این ویژگی به عنوان یک افزایش دهنده حریم خصوصی در نظر گرفته شده گرچه بر اطلاعات مربوط به حفاظت ردیابی حریم خصوصی فایرفاکس تاکید دارد.

Tailing فقط به طور خلاصه مانع از بارگیری اسکریپت های ردیابی میشود، نه اینکه به طور کامل آنها را غیرفعال کند. عملکرد صفحه با صرفه جویی در پهنای باند شبکه و محاسبات منابع در هنگام بارگذاری یک صفحه عمل میکنددر واقع با ترفند تعقیب، مرورگر بارگذاری محتوای اصلی صفحه را نسبت به کدهای مکان‌یابی در اولویت قرار می‌دهد.

علت سرعت بالای فایرفاکس کوانتوم چیست؟

بامباس می گوید :

بررسی درخواست‌ها و کدهای مربوط به مکان‌یابی تنها تا زمانی که سایر منابع بارگذاری شوند و تا سقف شش ثانیه به تعویق می‌افتد. تاخیر فقط برای اسکریپت های اضافه شده به صورت پویا یا به عنوان async صورت می‌گیرد. بارگذاری تصاویر مرتبط با مکان‌یابی همواره به تعویق می‌افتد. بر اساس استانداردهای html این ترفند کاملا مجاز است و سایت‌هایی که ساختار درستی داشته باشند در نتیجه‌ی اعمال این ترفند به مشکلی برنخواهند خورد.

با این حال، Tailing به خوبی در برخی از سایت ها کار نمی کند، در برخی موارد صفحه‌ی سایت به جای بارگذاری تدریجی، چند ثانیه‌ای به‌صورت سفید باقی می‌ماند.

با این حال، همانطور که او در یک گزارش اشکال مربوط به Page-Hiding Snippet اشاره می کند، “قصد tailing  این است که با تأخیر در انجام کاری که تصور می شود تاثیری قابل ملاحظه ای ندارد، به عملکرد کمک کند.”

فایرفاکس تصمیم دارد تمام صفحات HTTP را به‌عنوان ناامن قلمداد کند. در حال حاضر، این مرورگر زمانی که اطلاعات شخصی مانند نام کاربری و رمز عبور یا اطلاعات بانکی را در سایت‌های این‌چنینی وارد می‌کنید، هشداری در این خصوص به شما نمایش می‌دهد. به گزارش BleepingComputer، فایرفاکس ۵۹ که به‌صورت آزمایشی ارائه شده دارای گزینه‌ای است که کاربر می‌تواند با فعال کردن آن سایت‌های غیر HTTPS را ناامن تلقی کند.

اولین گام این است که گزینه ای را برای نمایش فایرفاکس نشانگر غیر امن برای تمام سایت های HTTP ارائه دهیم. و احتمالا در آینده تمامی سایت‌های اچ‌تی‌تی‌پی به‌طور پیش‌فرض توسط مرورگر فایرفاکس ناامن در نظر گرفته خواهند شد.

منبع

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *