انواع چک

حتما شما هم با واژه چک آشنا هستید و حداقل یکبار بار از آن استفاده کرده اید. این روز ها آنقدر استفاده از چک های مختلف میان افراد رواج پیدا کرده که حتی اگر شما دسته چک ندارید باید با انواع چک و قوانین مربوط به آن آشنا باشید.

طبق ماده ۳۱۰ قانون تجارت، چک نوشته ای است که به وسیله ی آن، صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه (بانک) دارد كلا یا بعضا مسترد يا به ديگری واگذار می کند.

بر طبق تعریفی که بالا گفته شد، چک سند انتقال وجه است و در هر چک حداقل سه نفر دخیل هستند:

  • کسی که چک را صادر می کند
  • کسی که چک عهده او صادر می شود(بانک)
  • کسی که وجه چک را دریافت می نماید(ذينفع)

انواع چک:

انواع چک

چک عادی

این چک ها توسط صاحب حساب صادر می شوند و به سایر افراد حقیقی و حقوقی داده می شود. فردی که چک به نامش صادر شده می تواند به بانک مراجعه کرده و وجه چک را به صورت نقدی بگیرد. بیشتر اعتبار این چک ها بسته به اعتبار صاحب حساب است. در صورت خالی بودن حساب و متواری بودن شخص، دارنده چک با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

چک تأیید شده

این چک از طرف صاحب حساب نوشته می شود و بانک تایید می کند که مبلغ ذکر شده چک در حساب مورد نظر موجود است. پس از تایید مبلغ بانک مبلغ چک را در حساب شخص مسدود می کند و فقط به فرد دارنده چک می پردازد.

چک تضمین شده

این چک توسط بانک و بنا به درخواست صاحب حساب صادر می شود. پرداخت آن توسط بانک به طور کامل تایید و تضمین خواهد شد. این چک ها مطمئن و قابل اطمینان هستند و فردی که چک در وجه او صادر شده، با مراجعه به هر یک از شعب بانک صادر کننده در سراسر کشور قابل وصول هستند.

چک مسافرتی

این چک نیز مانند چک تضمین شده توسط بانک صادر می شود. مهمترین ویژگی این چک پرداخت آن توسط تمامی شعب و کرگزاران بانک است. این نوع چک ها کاملا قابل اطمینان هستند و برای جلوگیری از حمل و نقل پول بین شهر ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

چک بین بانکی

از این نوع چک برای انتقال پول بین بانک های مختلف استفاده می شود. از نکات مهم این چک این است که برای صدور این نوع نوع چک احتیاجی به دسته چک نیست و شما با مراجعه به شعب بانک خود می توانید آن را دریافت کنید. اعتبار این چک مانند چک تضمین شده است و حکم پول نقد را دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.