بیت کوین چیست؟

ارز رمزنگاری شده بیت کوین چیست؟

شاید شما هم اسم بیت کوین را شنیده باشید یا در جریان اخبار مربوط به تغییرات ارزش بیت کوین قرار گرفته باشید. این ارز رمز نگاری شده طرز فکر مردم را نسبت به پول تغییر داده است و بعضی از افراد از این طریق به ثروت زیادی دست یافته اند.

مهمترین ویژگی این پول این است که توسط هیچ شخصی کنترل نمی شود. پول های معمولی موجود در هر کشوری توسط بانک های مرکزی کنترل می شوند و سایر بانک‌ ها و شبکه های پرداختی نیز آن را به دقت کنترل می ‌کنند اما بیت کوین این روش را تغییر داده.

Bitcoin یک سیستم رمزنگاری شده است که سیستم پرداخت جهانی را تغییر داده است. این پول اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، زیرا این سیستم بدون کنترل بانک مرکزی یا مدیر به تنهایی تنها کار می کند. معاملات بین کاربران به طور مستقیم و بدون واسطه انجام می پذیرد. این معاملات توسط گره های شبکه از طریق استفاده از رمزنگاری تایید شده و ثبت شده در یک صفحه عمومی توزیع شده به نام blockchain صورت می گیرد. بیت کوین نخستین شبکه پرداخت نقطه به نقطه تمرکز زدایی شده است.

بیت کوین چیست؟

در فوریه سال ۲۰۱۵، بیش از ۱۰۰،۰۰۰ تاجر و فروشنده بیت کوین را به عنوان پرداخت پذیرفته بودند. تحقیقاتی که توسط دانشگاه کمبریج انجام شده است تخمین می زند که در سال ۲۰۱۷، ۲٫۹ تا ۵٫۸ میلیون کاربر منحصر به فرد با استفاده از کیف پول کریپتوکارنسی یا رمز نگاری شده وجود دارد که بیشتر آنها از بیت کوین استفاده می کردند. بیت کوین ابا وجود اینکه پدیده ای به نسبت جدید است، اما به سرعت رو به رشد و پیشرفت است.

ساتوشی ناکاموتو نامی است که برای خالق بیت کوین معرفی شده که هویتی نامعلوم دارد. معلوم نیست این نام برای یک فرد است یا افراد مختلفی آن را طراحی کرده اند. آنها همچنین اولین پایگاه داده بلاک چین را طراحی کردند. نخستین بار در اکتبر ۲۰۰۸، ناکاموتو مقاله ای را در سایت metzdowd.com منتشر کرد که بیتکوین را به عنوان یک ارز دیجیتالی معرفی می کرد. ناکاموتا یک وب سایت با نام دامنه bitcoin.org ایجاد کرد و تا اواسط سال ۲۰۱۰ همکاری با سایر توسعه دهندگان در بیت کوین را ادامه داد.

بیت کوین روی یک پایگاه داده غیر متمرکزی به اسم بلاک چین فعالیت می کند. تصور کنید که شما وقتی در تلگرام پیامی ارسال می کنید این پیام ابتدا به سرور های تلگرام می رود و سرور تلگرام آن را برای دوست شما ارسال می کند. در پایگاه های داده بلاک چین، داده ها بین میلیون ها کامپیوتر توزیع شده اند و هیچ کس توانایی کنترل داده ها را ندارد و اگر شخصی بخواهد بلاک چین را هک کند باید بیش از ۵۱ درصد از کامپیوتر های شبکه را که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند را هک کند که تقریبا غیر ممکن است.

بیت کوین چیست؟

پروتکل این ارز دیجیتال اجازه نمی ‌دهد بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین توسط استخراج گر ها ایجاد شود. البته آنها را می ‌توان به واحدهای کوچک ‌تر تبدیل کرد. (کوچک‌ترین واحد قابل تقسیم بیت کوین معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۱ است که به افتخار بنیان‌گذار این ارز به آن یک ساتوشی می‌گویند)

بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. شما قادر هستید در  شبکه بلاک چین چندین حساب کاربری داشته باشید که  هیچ نام و نشانی از شما در آن وجود ندارد. با این حال بیت کوین کاملا شفاف عمل می‌کند.

پرداخت و دریافت پول در این شبکه بسیار سریع انجام می گیرد، به محض اینکه شبکه، پرداخت را تایید کند شما می توانید در عرض چند دقیقه پول را به هر جایی که می‌ خواهید، بفرستید. استرداد و برگشت پول در این شبکه امکان پذیر نیست مگر اینکه دریافت‌ کننده، آن را به شما بازگرداند.

 

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *