بیت کوین چیست؟

این روزها بیت کوین که از آن به عنوان ارز دیجیتال و ارز رمزنگاری شده نیز یاد می شود بسیار بر سر زبان ها افتاده و خیلی از کارشناسان معتقدند بیت کوین برای سرمایه‌گذاری های بلند مدت گزینه مناسب و ارزشمندی به حساب می آید. چنانچه تا کنون نیز تولید بیت کوین و خرید و فروش آن بسیاری از افراد را به ثروت رسانده.

بخوانید:

چگونه بیت کوین بفروشیم؟

کسب بیت کوین رایگان و معرفی بهترین سایت های تولید بیت کوین

مهمترین ویژگی این پول عدم دخالت شخص سوم در معاملات است. در استفاده از ارز دیجیتال واسطه حذف شده و معاملات به صورت مستقیم و فرد به فرد انجام می پذیرد.

همین ویژگی ما را به یکی دیگر از خصوصیات بیت کوین می رساند؛ از آنجا که روش مبادلات آن به صورت مستقیم و بی واسطه است، این معاملات توسط هیچ شخصی کنترل نمی شوند. در حالی که پول های معمولی موجود در هر کشوری توسط بانک های مرکزی آن کشور کنترل می شوند و سایر بانک‌ ها و شبکه های پرداختی نیز آن را به دقت کنترل می ‌کنند، ارز دیجیتال این روش را تغییر داده است. از این رو ارز دیجیتال در واقع یک پول بی پشتوانه است.

از سوی دیگر، این غیرقابل کنترل بودن بیت کوین می تواند تا حدی مانع استفاده شرکت ها از این ارز شود. با وجود این ویژگی، در معاملات بیت کوین، طرفین باید اطمینان کافی نسبت به یکدیگر داشته باشند. شاید با حل این مشکل استفاده از این نوع ارز رواج بیشتری پیدا کند و حتی بتواند جایگزین پول رایج کشورها شود.

ماهیت بیت کوین چیست؟

همان طور که گفته شد به بیت کوین «ارز رمزنگاری شده» نیز گفته می شود؛ چون بیت کوین در واقع یک سیستم رمزنگاری شده است که فرد باید آن را از گره های شبکه که در یک صفحه عمومی توزیع شده اند استخراج کند.

این گره های شبکه به صورت نامتمرکز و پراکنده در این صفحه عمومی توزیع شده اند.

به صفحه ای که این گره ها در آن وجود دارند بلاک چین (blockchain) گفته می شود.

استخراج بیت کوین از گره های پراکنده موجود در بلاک چین نیاز به رمزنگاری دارد.

استخراج بیت کوین از طریق دستگاه هایی صورت می گیرد که این دستگاه ها برق زیادی مصرف می کنند و از این طریق مضرات زیادی برای محیط زیست و منابع طبیعی خواهند داشت. از این رو استخراج بیت کوین در برخی کشورها از جمله ایران و چین ممنوع اعلام شده است.

حتما اکنون متوجه شده‌اید که چرا از بیت کوین به عنوان «ارز دیجیتال» هم یاد می شود؛ بیت کوین در واقع نوعی پول مجازی است که به صورت فیزیکی میان افراد تبادل نمی شود و تنها به صورت مجازی و غیرفیزیکی داد و ستد می شود.

بلاک چین چیست؟

همان طور که گفته شد، بیت کوین روی یک پایگاه داده غیر متمرکز به اسم بلاک چین وجود دارد. برای درک بهتر این موضوع یک مثال می زنیم:

وقتی پیامی در تلگرام ارسال می شود، این پیام ابتدا به سرورهای تلگرام می رود و سرور تلگرام آن را برای فرد مخاطب ارسال می کند.

پایگاه های داده بلاک چین نیز مانند سرور تلگرام، داده های رد و بدل شده بین میلیون‌ها کامپیوتر را در بر دارد. این داده ها به قدری زیادند که هیچ کس توانایی کنترل آن‌ها را ندارد؛ بنابراین برای هک کردن بلاک چین باید بیش از ۵۱ درصد از کامپیوترهای شبکه – که با رمزنگاری پیشرفته حفاظت شده اند – هک شوند. این کار تقریبا امری غیرممکن است. همین امر به امنیت بلاک چین خواهد افزود.

بلاک چین

خالق بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو نامی است که برای خالق بیت کوین معرفی شده که هویتی نامعلوم دارد. معلوم نیست این نام برای یک فرد است یا افراد مختلفی آن را طراحی کرده اند. آنها همچنین اولین پایگاه داده بلاک چین را طراحی کردند. نخستین بار در اکتبر ۲۰۰۸، ناکاموتو مقاله ای را در سایت metzdowd.com منتشر کرد که بیتکوین را به عنوان یک ارز دیجیتالی معرفی می کرد. ناکاموتا یک وب سایت با نام دامنه bitcoin.org ایجاد کرد و تا اواسط سال ۲۰۱۰ همکاری با سایر توسعه دهندگان در بیت کوین را ادامه داد.

ساتوشی

پروتکل این ارز دیجیتال اجازه نمی ‌دهد بیشتر از ۲۱ میلیون بیت کوین توسط استخراج گره‌ها ایجاد شود. البته آنها را می ‌توان به واحدهای کوچک ‌تر تبدیل کرد (کوچک‌ترین واحد قابل تقسیم بیت کوین معادل ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۱ است که به افتخار بنیان‌گذار این ارز به آن یک ساتوشی می‌گویند).

نحوه تبدیل بیت کوین به ریال

بیت کوین بدون نیاز به ثبت نام و یا شرکت های واسطه می تواند تراکنش ها را خیلی سریع و راحت انجام دهد. هرکس می تواند در  شبکه بلاک چین چندین حساب کاربری داشته باشد بدون اینکه هیچ نام و نشانی از وی برده شود.

با این حال بیت کوین کاملا شفاف عمل می‌کند. پرداخت و دریافت پول در این شبکه بسیار سریع انجام می گیرد و به محض تأیید پرداخت توسط شبکه، می توانید پول را به هر جایی که می‌ خواهید بفرستید. به طوری که همه این ها در عرض چند دقیقه انجام می شود.

توجه داشته باشید که استرداد و برگشت پول در این شبکه امکان پذیر نیست مگر اینکه دریافت‌ کننده آن را به شما بازگرداند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.