تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟

تک نرخی شدن ارز

نوسانات قیمت ارز در چند ماه اخیر بسیار خبر ساز شده است. در طول این چند ماه قیمت ها در عرض چند ساعت تغییر می کرد و بسیاری افراد سودجو به دنبال سو استفاده از این شرایط بودند.

ارز آزاد به معنای ارزش دلار بر اساس گردش و نوسانات بازار عرضه و تقاضا است. قیمت ارز آزاد حتی ممکن است با یک اظهار نظر خارجی ‌یا داخلی دچار تغییر و تحول شود. همانطور که می دانید قیمت ارز آزاد در یک ماه گذشته از ۴۹۰۰ تا ۶۰۴۰ تومان در نوسان بوده است‌.

نیاز مصرف کننده تعیین کننده ترین معیار قیمت این نوع ارز است، این نوع ارز به کالاهای اساسی تعلق نمی گیرد و حتی اگر تعداد مصرف‌ کننده کالایی زیاد نباشد و در تعیین اولویت ‌های وارداتی نمره ‌ای نداشته باشد، واردکننده می تواند با فرآیند نیازسنجی تقاضا در بازار اقدام به واردات اقلام مصرفی با ارز آزاد‌ کند. نرخ ارز ۹۷ در بازار تغییرات بسیاری داشت و بسیار مردم را غافلگیر کرد.

تک نرخی شدن ارز یعنی چه؟

نرخ لحظه ای ارز که در چند ماه اخیر نوسانات زیادی داشت ضربه های زیادی را به بدنه ی اقتصادی کشور وارد کرد. تک نرخی شدن ارز و تثبیت قیمت ارز در محاسبات خرید لوازمی که در تولیدات صنعتی کاربرد دارد عامل اساسی در مذاکرات تجاری برون‌ مرزی است زیرا محاسبه تقابل ارزی ریال به دلار و پرداخت‌ های اسنادی و اعتبارات اسنادی نقشی تعیین‌ کننده دارد. نرخ ارز در بازار مشهد هم مانند بقیه نقاط تغییر و تحول زیادی داشت اما این روز ها به ثبات نسبی رسیده است.

متاسفانه به دلیل تحریم ها انتقال ارز به کانادا از طریق سیستم بانکی میسر نمی باشد. قبل از بسته شدن سفارت و تحریم ها به راحتی از طریق اکثر بانک ها و از طریق سیستم SWIFT این کار در ۴۸ ساعت انجام می گرفت و با پرداخت هزینه در بانک مبدا و مقصد پول در حساب واریز می شد.

1 نظر
  1. Bladesoulclasses می گوید

    کجایین پس؟نه قسمت ۳۴۰ نه ۳۴۱ گذاشتین؟ بچه ها قسمت ۲۸۳ که با گروه کارده میخوان اونم نمیزارین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.