حقوق و دستمزد ۹۷

تعیین میزان حقوق و دستمزد سال ۹۷

هر ساله با توجه به نرخ تورم و سایر شرایط اجتماعی موجود در جامعه حداقل حقوق توسط دولت اعلام می شود. سه کمیته ی دستمزد، روابط کار و تغییر ساختار به همراه نمایندگانی از گروه ‌های کارگری، کارفرمایی و دولت با تشکیل جلسات این میزان حقوق را تعیین و اعلام می کنند.

بر طبق قانون، دستمزد سالانه کارگران با تصویب شورای عالی کار تعیین می شود و چگونگی تعیین میزان آن در ماده ۴۱ قانون کار پیش بینی شده است. به استناد ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار هر ساله وظیفه دارد میزان حداقل مزد کارگران را برای مناطق مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهایی همچون درصد تورمی اعلامی از سوی بانک مرکزی و در نظر گرفتن هزینه تامین زندگی یک خانواده تعیین کند. این نشست که در وزارت کار برگزار می شود.

در سال ۹۶ شورای عالی کار میزان افزایش دستمزد کارگران را برای حداقل بگیران ۱۴ درصد و برای سایر سطوح ۱۲ درصد به علاوه روزانه ۶۷۶ تومان به تصویب رساند و بر همین اساس حداقل مزد کارگری به ۹۲۹ هزارو ۹۳۱ تومان رسید.

حقوق و دستمزد 97

اعضای کارگری و وزیر کار شورای عالی کار با افزایش ۱۹.۸ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷ و همچنین ۱۲ درصدی سایر سطوح به علاوه ۲۴۱۸۸ ریالی روزانه مزد به طور کلی توافق کردند. همچنین براساس مصوبه مجلس، سقف معافیت مالیاتی از ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال در ماه به ۲۳،۰۰۰،۰۰۰ ریال افزایش یافت. ادامه مذاکرات برای تعیین دستمزد کارگرانی که حقوق پایه آنها به دلایلی از جمله سوابق کاری بالاتر، بیش از ۹۲۹.۹۳۱ تومان است (سایر سطوح مزدی)، به نیمه دوم فروردین موکول شد.

جدول حقوق و دستمزد ۹۷

شرح سال ۹۷
حدالاقل دستمزد ماهانه ۱۱,۱۴۰,۵۷۳
حق مسکن ماهیانه ۴۰۰,۰۰۰
حق بن (خوار و بار ) ۱,۱۰۰,۰۰۰
حق اولاد – یک فرزند ۱,۱۱۴,۰۵۷
حق اولاد – دو فرزند ۲,۲۲۸,۱۱۵
حق سنوات روزانه ۱۷,۰۰۰
حق سنوات ماهانه ۵۱۰,۰۰۰
حدالاقل دستمزد روزانه ۳۷۱,۳۵۲
مجموع دریافتی افراد مجرد ۱۲,۶۴۰,۵۷۳
مجموع دریافتی افراد متاهل با یک فرزند ۱۳,۷۵۴,۶۳۱
مجموع دریافتی افراد متاهل با دو فرزند ۱۴,۸۶۸,۶۸۸
حقوق یک ساعت عادی با حدالاقل دستمزد ۵۰,۶۶۲
حقوق یک ساعت اضافه کاری عادی با حدالاقل دستمزد

۷۰,۹۲۷

 

جدول محاسبه مالیات حقوق سال ۹۷

شرح مبلغ ( ریال ) مبلغ مالیات
پایه معافیت ۲۳,۰۰۰,۰۰۰ ۰
تا سه برابر معافیت ۶۹,۰۰۰,۰۰۰ ۱۵درصد
از چهار تا شش برابر معافیت ۹۲,۰۰۰,۰۰۰ ۲۵ درصد
مازاد شش برابر معافیت ۱۳۸,۰۰۰,۰۰۰ ۳۵ درصد

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.