حقوق و دستمزد ۹۷

تعیین میزان حقوق و دستمزد سال ۹۷

هر ساله با توجه به نرخ تورم و سایر شرایط اجتماعی موجود در جامعه حداقل حقوق توسط دولت اعلام می شود. سه کمیته ی دستمزد، روابط کار و تغییر ساختار به همراه نمایندگانی از گروه ‌های کارگری، کارفرمایی و دولت با تشکیل جلسات این میزان حقوق را تعیین و اعلام می کنند.

بر طبق قانون، دستمزد سالانه کارگران با تصویب شورای عالی کار تعیین می شود و چگونگی تعیین میزان آن در ماده ۴۱ قانون کار پیش بینی شده است. به استناد ماده ۴۱ قانون کار، شورای عالی کار هر ساله وظیفه دارد میزان حداقل مزد کارگران را برای مناطق مختلف کشور و یا صنایع مختلف با توجه به معیارهایی همچون درصد تورمی اعلامی از سوی بانک مرکزی و در نظر گرفتن هزینه تامین زندگی یک خانواده تعیین کند. این نشست که در وزارت کار برگزار می شود.

در سال ۹۶ شورای عالی کار میزان افزایش دستمزد کارگران را برای حداقل بگیران ۱۴ درصد و برای سایر سطوح ۱۲ درصد به علاوه روزانه ۶۷۶ تومان به تصویب رساند و بر همین اساس حداقل مزد کارگری به ۹۲۹ هزارو ۹۳۱ تومان رسید.

حقوق و دستمزد 97

اعضای کارگری و وزیر کار شورای عالی کار با افزایش ۱۹.۸ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷ و همچنین ۱۲ درصدی سایر سطوح به علاوه ۲۴۱۸۸ ریالی روزانه مزد به طور کلی توافق کردند. همچنین براساس مصوبه مجلس، سقف معافیت مالیاتی از ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال در ماه به ۲۳،۰۰۰،۰۰۰ ریال افزایش یافت. ادامه مذاکرات برای تعیین دستمزد کارگرانی که حقوق پایه آنها به دلایلی از جمله سوابق کاری بالاتر، بیش از ۹۲۹.۹۳۱ تومان است (سایر سطوح مزدی)، به نیمه دوم فروردین موکول شد.

جدول حقوق و دستمزد ۹۷

شرحسال ۹۷
حدالاقل دستمزد ماهانه۱۱,۱۴۰,۵۷۳
حق مسکن ماهیانه۴۰۰,۰۰۰
حق بن (خوار و بار )۱,۱۰۰,۰۰۰
حق اولاد – یک فرزند۱,۱۱۴,۰۵۷
حق اولاد – دو فرزند۲,۲۲۸,۱۱۵
حق سنوات روزانه۱۷,۰۰۰
حق سنوات ماهانه۵۱۰,۰۰۰
حدالاقل دستمزد روزانه۳۷۱,۳۵۲
مجموع دریافتی افراد مجرد۱۲,۶۴۰,۵۷۳
مجموع دریافتی افراد متاهل با یک فرزند۱۳,۷۵۴,۶۳۱
مجموع دریافتی افراد متاهل با دو فرزند۱۴,۸۶۸,۶۸۸
حقوق یک ساعت عادی با حدالاقل دستمزد۵۰,۶۶۲
حقوق یک ساعت اضافه کاری عادی با حدالاقل دستمزد

۷۰,۹۲۷

 

جدول محاسبه مالیات حقوق سال ۹۷

شرحمبلغ ( ریال )مبلغ مالیات
پایه معافیت۲۳,۰۰۰,۰۰۰۰
تا سه برابر معافیت۶۹,۰۰۰,۰۰۰۱۵درصد
از چهار تا شش برابر معافیت۹۲,۰۰۰,۰۰۰۲۵ درصد
مازاد شش برابر معافیت۱۳۸,۰۰۰,۰۰۰۳۵ درصد

 

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *