چرا نباید از نام کاربری و رمز عبور مشترک در حسابهای اینترنتی استفاده کنیم؟

امروزه هر کاربر اینترنت چندین نام کاربری و رمز عبور دارد. حساب های بانکی، سرویس ایمیل و عضویت در سایت های مختلف به ایجاد حساب نیاز دارد. برای ساخت و ورود به اکانت کاربری باید نام کاربری و رمز عبور داشته باشید.

انتخاب نام کاربری و رمز عبور از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا امنیت شما را در فضای اینترنت تعیین می کند. به دلیل این اهمیت در این مقاله درباره نام کاربری و رمز عبور بیشتر صحبت کنیم.

با ایده آل تکنولوژی همراه باشید.

استفاده از نام کاربری و رمز عبور

خطر نام کاربری و رمز عبور مشترک

استفاده روزمره از اینترنت باعث گسترش خدمات سودمندی در این حوزه شده است. ارائه خدماتی که به آسان شدن زندگی کمک بسزایی کرده است. هر کاربر عضو چندین سرویس ایمیل و سایت است و حساب های کاربری مختلفی دارد.

هر حساب کاربری نیازمند نام کاربری و پسورد می باشد تا با آنها وارد حساب خود شوید. تعداد این حسابها گاهی آنقدر می شود که حفظ و نگه داری اطلاعات مشکل است.

به یاد سپردن تعداد زیاد اطلاعات عبور سخت و غیرممکن است. یادداشت این اطلاعات تنها چاره کار است. اما اگر برگه حاوی اطلاعات ورود گم شود کاربر نمی تواند وارد حساب خود شود. اگر این اطلاعات دست کسی بیفتد براحتی به تمام حسابهای بانکی و ایمیل شخص دسترسی خواهد داشت.

از این رو کاربران فضای اینترنت باید بیشتر از پیش مراقب امنیت اطلاعات خود باشند.

در چنین مواقعی کاربران از نام کاربری و رمز عبور مشترک استفاده می کنند. با این کار به یاد سپردن آن راحت تر است. اما استفاده از نام کاربری و رمز عبور مشترک چه خطراتی دارد؟

خطر استفاده از نام کاربری و رمز عبور مشترک

فرض کنید از یک نام کاربری و رمز عبور مشترک برای تمامی حسابهای خود استفاده می کنید. با نفوذ یک هکر به حساب ایمیل تان براحتی تمامی اطلاعات شما از دست می رود.

زمانی که از اطلاعات ورود مشترک استفاده می کنید با هک یک حساب سایر حسابهای شما به خطر می افتد. بنابراین هکر به حسابهای بانکی، ایمیل و سایتهای خرید اینترنتی شما دسترسی پیدا می کند.

به عبارتی دیگر با لو رفتن یک حساب اطلاعات سایر حسابهای شما نیز فاش می شود.

اما راه حل چیست؟

توصیه می شود به هیچ عنوان چنین ریسک امنیتی نکنید. حتما از نام های کاربری متفاوت و رمزعبورهای پیچیده برای حسابهای خود استفاده کنید. هر چقدر که به خاطر سپردن آنها سخت باشد.

مرورگرها امکان ذخیره اطلاعات ورود را دارند. شما در دفعات بعدی لازم نیست اطلاعات خود را مجددا تایپ کنید.

اگر چند نفر از یک کامپیوتر استفاده کنند براحتی به اکانت شما دسترسی خواهند داشت. هم چنین زمانی که سیستم عامل را مجدد نصب کنید یا هارددیسک را تعویض نمایید اطلاعات از دست می رود.

اکثر سایت ها در صفحه ورود خود امکانی دارند به نام “مرا بخاطر بسپار”. اگر این گزینه را تیک بزنید و سپس اطلاعات ورود را وارد نمایید آن را ذخیره می کند. در مراجعات بعدی، لازم نیست اطلاعات تان را تایپ کنید.

سایت ها از کوکی های مرورگر برای این کار بهره می برند. کوکی فایلی است که مخفیانه رد پای شما در اینترنت را دنبال و ذخیره می کند. بسیاری از سایت ها از این طریق پی به علاقمندی های شما می برند.

بلاشک تکیه بر مرورگرها برای ذخیره اطلاعات مورداعتماد نیست. برای حل  مشکل اطلاعات متعدد حسابها می توانید از نرم افزارهای مدیریت رمز عبور استفاده نمایید.

نرم افزارهای مدیریت رمز عبور (Password Manager) قابلیت های بسیاری دارند. یکی از این قابلیتها ذخیره اطلاعات شخصی کاربران است. این اطلاعات شخصی شامل نام کاربری، رمز عبور و غیره است.

به این ترتیب مشکل سردرگمی اطلاعات ورود به حسابها حل خواهد شد. دیگر لازم نیست از یک نام کاربری و رمز عبور مشترک برای تمام حسابهای خود استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.