سندروم استکهلم چیست؟

سندروم استکهلم

سندروم استکهلم یک وضعیت است که باعث می شود گروگان ها یک اتحاد روان شناختی با گروگان گیران، به عنوان استراتژی بقا در هنگام اسارت ایجاد کنند. پایگاه اطلاعاتی سیستم بانکی و بنیاد اجرای قانون پایگاه های FBI اعلام کرده که تقریبا ۸ درصد قربانیان شواهدی از سندرم استکهلم را نشان می دهند. این اصطلاح برای اولین بار توسط رسانه های خارجی در سال ۱۹۷۳ به عنوان eponym مورد استفاده قرار گرفت زمانی که چهار گروگان در طی سرقت بانک در استکهلم سوئد گرفته شد. گروگان ها پس از آزاد شدن از اسیرانشان دفاع می کنند و در دادگاه علیه آنها شهادت نمی دهند. سندروم استکهلم متناقض است، زیرا احساسات همدلی که اسیران نسبت به گروگان گیران احساس می کنند، مخالف ترس و تنفری است که بیننده ممکن است نسبت به اسیر کننده احساس کند.

سندروم استکهلم چیست؟

چهار عامل کلیدی وجود دارد که به طور کلی منجر به توسعه سندرم استکهلم می شود:

  • ایجاد احساسات مثبت گروگان نسبت به گروگان گیران
  • عدم وجود رابطه قبلی گروگان گیران و اسیران
  • امتناع گروگان به همکاری با نیروهای پلیس و دیگر مقامات دولتی
  • اعتقادات گروگان به بشریت اسیر آنها، به این دلیل که زمانی که یک قربانی دارای ارزش های مشابه متجاوز است، آنها را به عنوان یک تهدید در نظر نمی گیرند.

سندروم استکهلم به عنوان “بیماری متضاد” در نظر گرفته می شود، زیرا بسیاری از افسران انتظامی در مورد مشروعیت این وضعیت شک دارند. اقدامات و نگرش های مشابه افرادی که از سندروم استکهلم رنج می برند در قربانیان سوء استفاده جنسی، قاچاق انسان، تبعیض، ترور و ظلم و ستم سیاسی و مذهبی دیده می شود.

در این سندرم هیچ قصد قبلی نه در زندانی و نه در زندانبان مبنی بر ایجاد رابطه دوستانه با فرد مقابل وجود ندارد. از نگاه روانشناسی ذهن انسان مسئول فراهم کردن مکانیسم دفاعی برای افراد است و به آن ها کمک می کند از خطر دوری کنند. در وضعیت گرواگان گیری، ذهن سالم به دنبال بقا است و در این حالت سندرم استکهلم به وجود می آید. بعضی از متخصصان معتقدند زندانی در این حالت به دوران نوزادی خود باز می ​گردد که در وضعیت وابستگی است. در مقابل زندانبان در نقش مادری که کودکش را از تهدید محافظت می کند، قرار می گیرد. قربانی سپس برای بقا تلاش می کند. در این حالت انگیزه زندگی برای قربانی مهم تر از متنفر بودن از فردی است که او را در وضعیتی دشوار قرار داده است.

1 نظر
  1. علي مزيناني می گوید

    اين سندرم استكهلم خيلي خوبه و اشكال گوناگوني هم دارد . ممنون از مطالب خوبتون . فقط از اسم اصلي سايت ، ايده آل تكنولوژي دور نشيد . ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.